Na nasz najnowszy stosik trafiły jak zwykle książki o dużej rozpiętości tematycznej, reprezentujące różne gatunki literackie. Dla młodszych i starszych czytelników, dla osób szukających rozrywki i innych, wypatrujących literatury refleksyjnej. Zapraszamy, przyjrzyjcie się, może znajdziecie na nim coś dla siebie?

 

 

Anneliese Pitz, Roy Jacobsen
Człowiek, który kochał Syberię

Porywająca opowieść o prawdziwym XIX-wiecznym badaczu, który w wieku zaledwie 25 lat wyruszył na Syberię wiedziony marzeniem o zobaczeniu pewnego gatunku motyla, a został w dzikich ostępach Azji aż 22 lata. Mimo zimna oraz trudnych warunków uparcie dąży do celu. Jego wyprawa przeradza się w dwudziestodwuletni pobyt na Syberii Wschodniej podczas którego odkrywa tysiące nowych gatunków roślin i zwierząt.

Fritz spędza noce w arktycznych temperaturach, przeżywa spotkanie z tygrysem i obserwuje wilki w świetle księżyca. W malowniczy sposób przybliża tę tajemniczą krainę, a jednocześnie przypomina, że nie da się zbadać jej do końca, bo Syberia zawsze będzie za duża, a człowiek za mały.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

Laurent Binet
Cywilizacje

To opowieść o odwróconej globalizacji, w której to nie Ameryka lecz Europa staje się Nowym Światem dla inkaskich przybyszów. Krzysztof Kolumb, w tej alternatywnej wersji zdarzeń znanych nam z historii, jest tylko zapomnianym żeglarzem, który nie osiągnął niczego spektakularnego, a zamiast niego dziejowych zmian zaczyna dokonywać delegacja z alpakami na pokładzie przybijająca do brzegów Portugalii.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

Maciej Siembieda
Katharsis

Maciej Siembieda pisząc tę powieść puścił wodze wyobraźni i wyprawił się na głębokie wody w gatunku powieści sensacyjnej. To jego najbardziej spektakularna powieść o pewnym Greku (ale nie tylko!), którego dopadła własna przeszłość, chociaż starał się od niej odciąć do tego stopnia, że nawet zmienił tożsamość trafiając do… Polski. Akcja „Katharsis” rozgrywa się w powojennej Polsce, prawdziwe zdarzenia przeplatają się w niej z fikcyjnymi losami postaci.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

Damian Dibben
Mam na imię jutro

Dla miłośników psów ta powieść to lektura obowiązkowa. Dorobiła się już zresztą pewnej sławy wśród osób przekonanych, że przyjaźń człowieka i psa jest w stanie przetrwać wszystko. Dosłownie wszystko! Damian Dibben opowiedział w nim o psie podejmującym wielką podróż w poszukiwaniu swego pana, który miał pojawić się przed pewną katedrą, ale tak się nie stało, pomimo upływu dwóch lat. Pies postanawia więc odkryć co spotkało jego pana, a to sprowadzi na niego liczne przygody i niebezpieczeństwa.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

Jonathan Santlofer
Ostatnia Mona Lisa

Do świata fałszerzy dzieł sztuki zaprasza czytelników Jonathan Santlofer – pisarz, który zajmuje się także malarstwem, a zatem wie o kulisach tego zawodu naprawdę wiele, co zresztą jest bardzo wyraźnie widoczne podczas lektury jego książki. Jej akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych – w roku 1911 oraz współcześnie i jak zwykle w takich przypadkach bohaterowie mają do rozwiązania pewną tajemnicę. Wiąże się ona z życiorysem przodka jednego z bohaterów, ale intrygujące zdarzenia dotyczą tutaj także dzisiejszych ciemnych stron związanych z rynkiem sztuki i obrotem dziełami wartymi fortunę.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

Kazuo Ishiguro
Pogrzebany olbrzym

Jeśli ktoś jeszcze nie czytał tej powieści noblisty z 2017 roku, to może właśnie teraz jest dobry czas aby po nią sięgnąć? W książce „Pogrzebany olbrzym” Kazuo Ishiguro porusza najważniejsze motywy literackie, takie jak miłość, przebaczenie, zdrada, okrucieństwo, a dzięki jego oryginalnym pomysłom tworzą one na jej kartach opowieść prawdziwie poruszającą. Osobliwą, niezwykłą, niezapomnianą. Chociaż jej akcja rozgrywa się w odległej przeszłości, przenosząc czytelnika do czasów, gdy Rzymianie wyprawili się na angielskie ziemie, to płynące z niej refleksje są na wskroś aktualne i uniwersalne.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

Mónica Subietas
Las w ciszy

Wojenna historia ucieczki przed prześladowaniami łączy się w powieści „Las w ciszy” z historią żyjącego współcześnie mężczyzny, którego los też nie oszczędzał. Mónica Subietas porusza w niej również kwestię pozornej neutralności Szwajcarii podczas II Wojny Światowej i jej moralne konsekwencje, aktualne wiele dekad później.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

Natasha Farrant
Czas po Iris

Ta powieść kierowana do nastolatków mówi o radzeniu sobie z poczuciem straty. Jej główną bohaterką jest dziewczynka, która utraciła w wypadku swoją siostrę bliźniaczkę i tak jak potrafi, radzi sobie z emocjami związanymi z tą sytuacją. Autorka opowiadając tę historię zwraca uwagę czytelników na fakt, że z żałobą każdy radzi sobie w inny sposób, zaś nagłe odejście jednego członka rodziny zawsze prowadzi do poważnych konsekwencji. Mimo wszystko to ciepła powieść, utrzymana w spokojnym rytmie, której lektura pozostawia przestrzeń na własne przemyślenia.

 

Allison Pataki
Sisi. Cesarzowa mimo woli

Historia Sisi czyli księżniczki bawarskiej, która została cesarzową Austrii i królową Węgier była już opowiedziana na wiele sposobów. Niemniej jednak Allison Pataki udowodniła, że to opowieść wciąż porywająca, pomimo upływu lat i wielości jej dotychczasowych interpretacji. Przedstawiona tutaj książka „Sisi. Cesarzowa mimo woli” to pierwszy tom tej historii, omawiający czas, gdy osiemnastoletni następca tronu zakochuje się nie w przeznaczonej mu na żonę Helenie, lecz w jej młodszej siostrze Elżbiecie.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

Christian Berkel
Jabłoń

Christian Berkel pisząc „Jabłoń” sięgnął do rzeczywistych dziejów przedwojennej Europy i ukazał na jej tle dwoje zakochanych, młodych ludzi – Żydówkę i Niemca, którzy w 1932 roku w Berlinie odkrywają jak wielkie jest łączące ich uczucie. Niestety, czego nietrudno się domyślić, będzie ono wystawione na próbę, jaką zgotuje im mroczna rzeczywistość. Ta napisana z rozmachem saga przedstawia losy trzech pokoleń, a wydarzenia dotyczące bohaterów rozgrywają się w kilku miastach, nie tylko na starym kontynencie.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

Zeyn Joukhadar
Mapa soli i gwiazd

Zaskakujące podobieństwa odnajdzie czytelnik poznając losy dwóch nastolatek, które dzieli osiemset lat, ale łączy determinacja w walce o przetrwanie. Żyjąca współcześnie Nour musi wrócić do Syrii z Nowego Jorku i niespodziewanie odnaleźć się w świecie, gdzie rzeczywistość okazuje się przerażająca. Z kolei Rawija, szesnastolatka żyjąca kilka wieków wcześniej, zmuszona jest udawać chłopca Ramiego, aby pomóc swojej owdowiałej matce. Każda z nich ma swoją misję do wykonania, a czytelnik od pierwszej do ostatniej strony będzie się zastanawiał czy bohaterkom uda się pokonać przeciwności losu.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

Vladimir Bartol
Alamut

Akcja powieści, osadzona w XI-wiecznej Persji, opowiada historię legendarnego przywódcy ismailitów, Hasana Ibn Sabbah, zwanego Sajduną, samozwańczego proroka opętanego żądzą zdobycia władzy nad wyznawcami Allaha w całym regionie.

Powieść „Alamut”, opublikowana w 1938 roku, była w zamierzeniu alegorią, reakcją autora na rosnące w siłę reżimy faszystowskie w Europie, zwłaszcza we Włoszech, ma jednak charakter ponadczasowy, uniwersalny. Dużo mówi o naturze człowieka, jego słabościach, podatności na manipulację i skłonności do ulegania zwodniczym obietnicom.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes. Tom 3
Powrót Sherlocka Holmesa, Pożegnalny ukłon, Archiwum Sherlocka Holmesa

Na koniec coś ponadczasowego – zbiór opowieści o przygodach Sherlocka Holmesa, zebranych w jednym tomie o słusznych rozmiarach. O przygodach tego słynnego detektywa niczego nowego Wam nie opowiemy, wszak wszystko zostało już wielokrotnie powiedziane. Przypominamy jedynie, że to inteligentna rozrywka, pozwalająca pogłówkować nad rozwiązaniem kolejnych zagadek kryminalnych, podziwiając w tle realia XIX wieku.
Wydanie zawiera oryginalne ilustracje Sidneya Pageta.

 
Agnieszka Kantaruk
Wanda Pawlik
Robert Wiśniewski
Nikodem Maraszkiewicz
 
 

 
Wesprzyj nas