“Wehikuł czasu” to seria książek Domu Wydawniczego Rebis prezentująca klasykę światowej fantastyki. Ukazywać się w niej będą ważne dla historii science-fiction tytuły, często w Polsce pomijane lub nigdy wcześniej nie wydane.

Jak deklaruje wydawca: “Seria obejmie tylko najbardziej znaczące, nagradzane, uznane i lubiane tytuły szeroko rozumianej literatury fantastycznonaukowej. Wierzymy, że stanie się drogowskazem dla tych wszystkich, którzy kochają dobrą, ważną i znaczącą literaturę SF.”

– Jednym z niezrealizowanych marzeń ludzkości są podróże w czasie. Nasza nowa seria w pewnym stopniu spełni to marzenie: publikowane w niej powieści umożliwią czytelnikom wyprawy w przyszłość – do opisanych przez autorów futurystycznych światów, w przeszłość – w historię literatury fantastycznej, a także – części z nich – sentymentalne podróże do czasów młodości, gdy po raz pierwszy sięgali po te książki – pisze wydawca w prezentacji cyklu.

Do tej pory ukazało się dziewięć książek z tej serii, w roku 2020 w planie wydawniczym znajduje się kolejne sześć tomów.

***

Opowiadanie amerykańskiego pisarza Daniela Keyesa, opublikowane w 1959 roku w czasopiśmie The Magazine of Fantasy & Science Fiction, rozbudowane później do rozmiarów powieści, zdobyło w roku następnym nagrodę Hugo. Po rozbudowaniu go do formy powieściowej Keyes zdobył także nagrodę Nebula w 1966.

“Kwiaty dla Algernona” to historia upośledzonego umysłowo mężczyzny, który bierze udział w przełomowym eksperymencie mającym podnieść jego poziom inteligencji. zwiększa jego IQ i zmienia jego życie. Jednym z bohaterów zapisków jest Algernon, poddawana tym samym eksperymentom myszka laboratoryjna, która początkowo bez kłopotów wyprzedza Charliego podczas przechodzenia przez testowy labirynt.

W miarę postępów eksperymentu inteligencja zarówno Algernona jak i Charliego zwiększa się, a test wydaje się być przełomem naukowym o ogromnym znaczeniu – dopóki Algernon nie zacznie nagłego, nieoczekiwanego regresu. Czy to samo stanie się z Charliem?

 
Daniel Keyes, Kwiaty dla Algernona, Przekład: Krzysztof Sokołowski, seria Wehikuł czasu, Premiera w tej edycji: 23 kwietnia 2019
 
przeczytaj fragment

***

Powieść fantastyczno-naukowa Arthura C. Clarke’a wydana w 1953 roku opowiada o kontakcie z obcą cywilizacją, która podporządkowuje sobie Ziemię i wprowadza na Ziemi pokój. Działania obcych prowadzą w końcu do transformacji ludzkości i jej połączenia się z kosmicznym „wyższym intelektem”.

O losach Ziemi decydują wielkie mocarstwa, a ludzkość z napięciem śledzi wyścig programów kosmicznych USA i Rosji. Gdy jednak człowiek ma już ruszyć na podbój kosmosu, kosmos przybywa do niego – nad największymi miastami planety pojawiają się ogromne statki obcych.

Po okresie niepewności i daremnych próbach oporu sytuacja wygląda obiecująco: przybysze jednoczą państwa, eliminują ubóstwo i przestępczość, zaprowadzają powszechny pokój.

Większość populacji jest zadowolona. Tylko nieliczni już mają świadomość, że nadzorcy rodzaju ludzkiego muszą mieć jakiś cel. Pytanie tylko – jaki? I co to będzie oznaczać dla świata?

 
Arthur C. Clarke, Koniec dzieciństwa, Przekład: Zbigniew A. Królicki, Andrzej Sawicki, seria Wehikuł czasu, Premiera w tej edycji: 23 kwietnia 2019
 
przeczytaj fragment

***

Aleja Potępienia Aleja Potępienia to tytuł opowiadania science fiction autorstwa Rogera Zelazny’ego z 1967 roku. Opowiadanie to rozwinął następnie w powieść w 1969 roku, a filmowa adaptacja pt. Aleja potępionych pojawiła się w 1977 roku.

Wojna nuklearna spustoszyła świat. W Ameryce Północnej ocalali ludzie usiłują przetrwać w niewielkich enklawach, pozostałościach dawnych stanów.

Hell Tanner, brutalny członek gangu motocyklowego, otrzymuje szansę odkupienia swych win. Na wschodzie wybuchła epidemia i ktoś musi dostarczyć szczepionkę z Los Angeles do Bostonu.

Tanner rusza Aleją Potępienia, by mierzyć się z promieniowaniem, gniewem natury, zmutowanymi zwierzętami i jeszcze gorszymi niż one ludźmi.

 
Roger Zelazny, Aleja Potępienia, Przekład: Zbigniew A. Królicki, seria Wehikuł czasu, Premiera w tej edycji: 28 maja 2019
 
przeczytaj fragment

***

Hiob. Komedia sprawiedliwości Dla Alexandra Hergensheimera nierozważny zakład na Polinezji staje się początkiem serii wstrząsających zmian. Gdy odzyskuje przytomność po próbie ognia, jego świat wygląda inaczej… a on nie nazywa się już Hergensheimer.

Zdezorientowanego Amerykanina wspiera zakochana w nim Margrethe, lecz przemiany rzeczywistości przyspieszają, a sytuacja pary się pogarsza. Przekonany, że wielkimi krokami zbliża się sąd ostateczny, Alexander robi wszystko, by Margrethe dostąpiła zbawienia. Bez niej bowiem niebo nie będzie dla niego rajem.

W tej historii współczesnego Hioba błyskotliwa satyra przeplata się z obrazoburczym przedstawieniem religii, a rozważaniom o tym, kto decyduje o ludzkich losach, towarzyszy odwieczne pytanie, dlaczego dobrzy ludzie doznają ogromnych cierpień.

 
Robert A. Heinlein, Hiob. Komedia sprawiedliwości, Przekład: Michał Jakuszewski, seria Wehikuł czasu, Premiera w tej edycji: 25 czerwca 2019
 
przeczytaj fragment

***

Non stop “Non stop” to debiutancka powieść science fiction angielskiego pisarza Briana W. Aldissa z 1958 roku, z olśniewającą wizją świata, wykorzystująca motyw statku-arki. Pierwsze polskie wydanie ukazało się w 1975 roku.

Roy Complain oraz jego plemię żyją w porośniętych dziką roślinnością Kwaterach i walczą o przetrwanie w nieprzyjaznym świecie. Wrogami, oprócz innych plemion i dzikich zwierząt, są też mityczni Ludzie z Dziobu, legendarni Giganci i przerażający Obcy.

Jedna z legend głosi, że wszystkie Pokłady są zamknięte w pojemniku zwanym statkiem, który przemierza pustkę od jednego świata do drugiego. Complain nie wie, które opowieści starszyzny są prawdziwe.

W trakcie wyczerpującej, pełnej niebezpieczeństw wyprawy przekona się, że mityczny statek skrywa liczne tajemnice, a prawda jest jeszcze bardziej przerażająca.

 
Brian Aldiss, Non stop, Przekład: Maciej Raginiak, seria Wehikuł czasu, Premiera w tej edycji: 6 sierpnia 2019
 
przeczytaj fragment

***

Przestrzeni PrzestrzeniNajgłośniejsza z powieści Harry Harrisona, której ekranizacja pt. Zielona pożywka z Charltonem Hestonem w roli głównej została wyróżniona w 1974 r. nagrodą Nebula.
Akcja powieści toczy sie̦ w Nowym Jorku w 1999 r. Świat jest przeludniony i głodny, a Nowy Jork liczy 35 milionów mieszkańców wśród których policjant Andy Rusch ma przeprowadzić śledztwo w sprawie morderstwa.

Na skrajnie przeludnionej, zdegradowanej Ziemi kończy się żywność. Ludzie walczą o jej okruchy ze sobą i szczurami. Nieliczne bogatsze państwa bronią swych zasobów zza umocnień granicznych, a wojna jest poniekąd błogosławieństwem, bo ogranicza liczbę gęb do wyżywienia.

W kilkudziesięciomilionowym głodnym, tonącym w śmieciach nowojorskim megalopolis nie panują już żadne prawa oprócz wilczych. Policja zwykle tylko rozpędza demonstrantów i sprząta po przestępcach. Funkcjonariusz Andy Rusch chce jednak rzetelnie przeprowadzić śledztwo w sprawie morderstwa. Szukając sprawcy, usiłuje też dociec, jak popadł w ruinę jego świat…

 
Harry Harrison, Przestrzeni! Przestrzeni!, Przekład: Radosław Kot, seria: Wehikuł czasu, Premiera w tej edycji: 17 września 2019
 
przeczytaj fragment

***

Cieplarnia Powieść fantastycznonaukowa angielskiego pisarza Briana W. Aldissa, opublikowana w 1962 roku. W Polsce wydana po raz pierwszy w 1983 roku.

Ziemię, tkwiącą nieruchomo pod palącym światłem umierającego powoli Słońca, pokrywa nieprzebyta dżungla rozrośniętego do planetarnych rozmiarów figowca.

Bezlitosną walkę z bogactwem agresywnych, zmutowanych roślinnych form życia przeżyły tylko nieliczne zwierzęta i zdegenerowany, coraz rzadziej występujący człowiek. Czy związek z myślącym grzybem pozwoli mu przetrwać?

Powieść magiczna, niepokojąca z misternym obrazem piekielnego, pogrążonego w oparach lasu i jego fantastycznych mieszkańców. To owoc niezwykle twórczej wyobraźni.

 
Brian Aldiss, Cieplarnia, Przekład: Marek Marszał, seria Wehikuł czasu, Premiera w tej edycji: 22 października 2019
 
przeczytaj fragment

***

“Drzwi do lata”, jedna z najbardziej lubianych powieści amerykańskiego pisarza Roberta Heinleina, Wielkiego Mistrza SFWA, wybranego do Science Fiction Hall of Fame, w nowym tłumaczeniu.
Heinlein to symbol wszystkiego, co najlepsze w amerykańskiej SF – Stephen King.

Dan Davis, inżynier i wynalazca, stworzył dzieło swojego życia, rewolucyjnego robota.

Zamiast jednak osiągnąć gigantyczny sukces, Dan zostaje oszukany przez chciwego wspólnika i dwulicową narzeczoną, którzy podstępem odbierają mu firmę i prawa do wynalazków. Doprowadzają również do tego, że Dan pogrąża się w Długim Śnie, czyli hibernacji przeprowadzanej pod nadzorem towarzystw ubezpieczeniowych.

Gdy budzi się trzydzieści lat później, odkrywa, że świat bardzo się zmienił. Przy błyskawicznych postępach nauki być może nawet uda mu się cofnąć w czasie i uratować sytuację, a ważną rolę odgrywa w tej historii jego kot…

 
Robert A. Heinlein, Drzwi do lata, Przekład: Zbigniew A. Królicki, seria Wehikuł czasu, Premiera w tej edycji: 12 lutego 2020
 
przeczytaj fragment

***

Powieść amerykańskiego pisarza Joego Haldemana, wydana w 1974 roku, została nagrodzona Nebulą w 1975 r. oraz Hugo i Nagrodą Campbella w 1976 roku. “Wieczna wojna” to powieść wojenna, ale i… pacyfistyczna, w której walka z wrogiem przeradza się w walkę o człowieczeństwo.

Powieść łączy pełen rozmachu obraz przyszłego konfliktu z wizjonerskim i ponadczasowym spojrzeniem na człowieka i zmiany wywołane przez wojnę.

Wojna to piekło i William Mandella przekonuje się o tym na własnej skórze, walcząc z Taurańczykami.

Towarzyszymy mu przez całą służbę, obserwując jego oczami okrucieństwa, ogrom cierpień i absurdy walk… a także przemiany na Ziemi, która w ciągu jego życia – na skutek efektów relatywistycznych – starzeje się o kilkaset lat.

 
Joe Haldeman, Wieczna wojna, Przekład: Zbigniew A. Królicki, seria: Wehikuł czasu, Premiera w tej edycji: 12 lutego 2020
 
przeczytaj fragment

***

W zapowiedziach na najbliższe miesiące znalazły się:

Człowiek do przeróbki Alfreda Bestera
Powieść mieszająca wątki fantastyczno-naukowe i kryminalne amerykańskiego pisarza Alfreda Bestera z 1953 roku. Powieść pierwotnie ukazała się w trzech częściach w magazynie „Galaxy Science Fiction“ styczniu, lutym i marcu 1952 roku.

Ostatni brzeg Nevila Shute’a
Postapokaliptyczna powieść brytyjsko-australijskiego autora Nevila Shute’a. Powieść przedstawia ostatnie miesiące życia Australijczyków po wojnie nuklearnej, która objęła swoim zasięgiem całą północną półkulę.

Gwiazdy moim przeznaczeniem Alfreda Bestera
Powieść fantastycznonaukowa amerykańskiego pisarza Alfreda Bestera z gatunku space opera, wydana po raz pierwszy w 1956 w Wielkiej Brytanii pod tytułem Tiger! Tiger!.

Gdzie dawniej śpiewał ptak Kate Wilhelm
Powieść fantastyczno-naukowa – antyutopia amerykańskiej pisarki Kate Wilhelm ukazała się w 1976 roku, . Powieść otrzymała nagrody Hugo, Locusa i Jupitera w 1977 roku.

Tomasz Wojciechowski

konkurs

 

 
Wesprzyj nas