Literacka podróż do Indii, powrót do klasyki, reportaż z pogranicza, trzymające w napięciu powieści – między innymi takie książki wybraliśmy dla Was na drugą połowę sierpnia. Jak zawsze staraliśmy się, aby na stosiku znalazły się propozycje różnorodne – tak, aby każdy znalazł pośród nich coś dla siebie.

 

Powrotny z Wrocławia
Artur Żurek

W sierpniu zapraszamy Was do udziału w konkursie z książką „Powrotny z Wrocławia”. A zapraszamy Was dlatego, że mamy nad nią patronat medialny, jako że to naprawdę ciekawa i wyróżniająca się propozycja polskiego autora. Wyłania się z niej obraz najnowszej historii Polski, w której zaszłości z czasów PRL-u są ciągle obecne, pazerni deweloperzy szukają okazji, a zwykli ludzie muszą sięgać do niezwykłych zasobów sił, aby sprostać tej rzeczywistości. Naszym zdaniem ta powieść spodoba się przede wszystkim tym czytelnikom, którzy przeżyli już w trochę lat w Polsce i niejedno widzieli. Znajdą w niej dobrze sobie znane, zagmatwane realia, śledząc losy rodziny znajdującej się w skomplikowanym położeniu.
Przeczytaj fragment i recenzję

 

Odrodzić się z popiołów
Akiko Mikamo

77. rocznica zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę skłoniła nas, by przypomnieć Wam o książce „Odrodzić się z popiołów”, opowiadającej o jednym z nielicznych ludzi, którzy przeżyli jej wybuch. Shinji pracował na dachu swojego domu znajdującego się w odległości zaledwie 1200 metrów od punktu zerowego eksplozji, więc fakt, że ją przetrwał, to prawdziwy cud. Jego historia jest z jednej strony świadectwem czasów, z drugiej lekcją, jaka powinna dawać do myślenia szczególnie ludziom u władzy, skłonnym do wszczynania konfliktów, w których ofiarami zawsze są niewinne osoby.
Przeczytaj fragment

 

Ciche wody
Sarah Moss

Tej książki nie przegapcie – to pierwsza wydana w Polsce powieść, która opowiada o tym, w jaki sposób hałas powoduje nienawiść. Jej bohaterami są ludzie spędzający swe urlopy w domkach na wynajem. Kemping pośród szkockich ostępów leśnej głuszy wybrali po to, by nacieszyć się spokojem, a jednak nie mogą go zaznać, ponieważ w jednym z domków wciąż dudnią basy, a do uszu wszystkich wdziera się niechciana muzyka i wrzaski imprezowiczów. Sarah Moss w „Cichych wodach” ukazała narastanie negatywnych emocji w konsekwencji bycia zmuszanym do słyszenia niechcianych dźwięków. To ważna książka, ponieważ z hałasem płynącym zewsząd ma do czynienia w dzisiejszych czasach każdy z nas, a wynik bycia na niego narażonym jest taki sam, obojętne jaki rodzaj hałasu nas drażni.
Przeczytaj fragment

 

Tak blisko, tak daleko
Krzysztof Potaczała

Reportaże mieszkającego w Bieszczadach i znającego je na wylot Krzysztofa Potaczały zatrzymują w słowach atmosferę opisywanych miejsc, dlatego dobrze się je czyta. Tak po prostu. Nie są to jednak pocztówkowe historyjki, o nie. W swoich książkach autor ukazuje w jaki sposób wielka historia naznaczyła ten obszar, zmieniając lub całkowicie niszcząc życie wielu zwykłych ludzi. Jest to znakomicie opisane w książce „Tak blisko, tak daleko”, opowiadającej o ziemiach, jakie pozostały po zewnętrznej stronie naszej wschodniej granicy, przynależnych niegdyś do Polski.
Przeczytaj fragment

 

Podpalaczka
Zoraida Córdova

Książka, którą napisała Zoraida Córdova jest dobrym przykładem ciekawie skonstruowanej powieści, skierowanej do młodych czytelników, która jednocześnie przemyca w przygodowej fabule odniesienia do rzeczywistej historii świata. W baśniowym królestwie, gdzie istnieje magia, pojawiają się też imperialne ambicje, zakusy wobec ziem sąsiadów i brutalność wobec osób nieskłonnych do godzenia się z poczynaniami władzy. Pojawia się w niej też koncepcja kradzieży wspomnień – czy mogą być one bronią i na ile ich kradzież jest bezpieczna dla złodzieja? – nad tym zastanawiać się będzie czytelnik śledząc losy powieściowych bohaterów.
Przeczytaj fragment i recenzję

 

Sklepy cynamonowe i inne opowiadania
Bruno Schulz

Do klasyki zawsze warto wrócić, ale o „Sklepach cynamonowych” przypominamy właśnie w sierpniu. Dlaczego? Kto już tę książkę czytał, ten uśmiecha się pod nosem, dlatego, że wie. Ale tym, którzy lekturę mają dopiero przed sobą, zdradzimy, że pierwsza opowieść w niej zawarta nosi tytuł „Sierpień” i rozpoczyna się od wspomnień o upalnych latach, gdy ojciec bohatera i narratora w jednej osobie wyjeżdżał do wód, a jemu samemu pozostawały spacery po Drohobyczu. Wyobraźnia i spostrzegawczość Schulza sprawiły, że dla czytelników lektura jego utworów jest niezwykle barwną, przepełnioną detalami przygodą, którą zdecydowanie warto przeżyć.
Przeczytaj fragment

 

Lalki w ogniu. Opowieści z Indii
Paulina Wilk

Plastyczność opisów jest mocną stroną literackiego talentu Pauliny Wilk, dlatego jej książka „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii” jest porywającą lekturą, jako że Indie to barwny kraj i nie brak w nim obrazów do odmalowania słowami. Śledząc zwykłe życie z perspektywy zewnętrznego obserwatora autorka ukazała czytelnikom kraj odległy od europejskich realiów tak, jak tylko to możliwe. Rzeczywistość, gdzie życie toczy się na ulicach i jest wspólną własnością wszystkich uczestników, gdzie baśń przeplata się z prozą codzienności, z fizycznym wymiarem zmagań z potwornym, wszechogarniającym upałem, nie ustającym nawet w nocy. Reportaż Pauliny Wilk jest tak sugestywny, że jego lektura daje wrażenie osobistego uczestnictwa w podróży.
Przeczytaj fragment

 

Sezon pająków
Barbara Baraldi

W powieści “Sezon pająków” Barbara Baraldi przenosi czytelnika do Turynu drugiej połowy lat 80. XX wieku, by opowiedzieć wciągającą, mroczną historię, w której bohaterowie podejmują śledztwo, które pochłonie ich życie, ich dni i noce, dotykając sfery prywatnej. Tę książkę polecamy każdemu, kto ma ochotę na małą podróż w czasie do nieodległej przeszłości, w której wciąż istnieje analogowa komunikacja, a zaawansowane techniki kryminalistyczne są dopiero w powijakach, a zatem liczy się przede wszystkim inteligencja bohaterów, zmierzających do rozwiązania pewnej tajemnicy. Dzięki temu czytelnik może współuczestniczyć w rozwiązaniu zagadki i zmagać się z nią razem z bohaterami.
Przeczytaj fragment i recenzję

 

Manuskrypt niedokończony
Franck Thilliez

Tę książkę możemy nazwać Mercedesem wśród thrillerów. „Manuskrypt niedokończony” jest misternie skonstruowaną powieścią, w której autor zdecydowanie nie idzie na skróty i stara się dać czytelnikowi coś więcej niż tylko prostą historię o poszukiwaniu sprawcy zbrodni. Napięcie, oczekiwanie na coś, co ma się wydarzyć, fałszywe tropy, niepokój, niedokończone sprawy z przeszłości – to wszystko znalazło się w książce Francka Thillieza. Ta powieść to prawdziwy labirynt, księga w księdze, świadcząca o talencie autora do konstruowania zawiłych, wciągających opowieści, zmuszających czytelnika do uważnej lektury i dogłębnej analizy zdarzeń, powiązań i motywacji postaci, o ile oczywiście ma on chęć do podjęcia rozgrywki z autorem.
Przeczytaj fragment i recenzję

 

Eliza Orzeszkowa
Edmund Jankowski

Ostatnia propozycja w tym zestawieniu może zaskoczyć – to wydana wiele lat temu biografia Elizy Orzeszkowej autorstwa Edmunda Jankowskiego. Przypominamy o niej, ponieważ łączy wiele zalet. Przedstawia sylwetkę autorki, jej utwory wraz z kontekstem powstania, czasy, w których żyła pisarka. Charakteryzuje się drobiazgowością, a przy tym jest niezmiernie ciekawa, gdyż jej bohaterka wiodła fascynujące życie. Choć każdy z nas widział ją na poważnych zdjęciach w podręcznikach do literatury, to książka Jankowskiego pozwala przekonać się jak barwne życie buntowniczki Orzeszkowa tak naprawdę wiodła. Tej lektury zapewne w żadnej księgarni już nie uda się zakupić, ale zdecydowanie warto poszukać jej w bibliotece lub antykwariacie.

 
Agnieszka Kantaruk, Nikodem Maraszkiewicz, Robert Wiśniewski
 

 
Wesprzyj nas