Twórczość szwedzkiego pisarza Fredrika Backmana to poruszające i inspirujące opowieści o relacjach międzyludzkich. Autor wnikliwie analizuje ludzką naturę, pokazując zarówno jej piękno, jak i ciemne strony, a jego książki pełne humoru, współczucia i nadziei skłaniają czytelnika do refleksji nad własnym życiem i do poszukiwania otuchy i optymizmu nawet w najtrudniejszych chwilach.

Fredrik Backman zyskał międzynarodową sławę dzięki swoim bestsellerowym powieściom, takim jak “Mężczyzna imieniem Ove”, “Miasto niedźwiedzia” czy “Niespokojni ludzie”. Jego książki przetłumaczone na ponad 40 języków sprzedały się w ponad 30 milionach egzemplarzy na całym świecie. Urodził się 2 czerwca 1981 roku w Brännkyrka w Szwecji. W młodości pracował jako kierowca ciężarówki i dziennikarz. W 2012 roku zadebiutował powieścią “Mężczyzna imieniem Ove”, która stała się międzynarodowym bestsellerem.

Twórczość Backmana charakteryzuje się ciepłym humorem, wnikliwością psychologiczną i głębokim zrozumieniem ludzkich emocji. Autor skupia się na relacjach międzyludzkich, ukazując ich złożoność, piękno i potencjał. W swoich książkach Backman porusza szeroki zakres tematów, od miłości i przyjaźni po samotność i stratę. Opowiada o zwykłych ludziach i ich codziennym życiu, skupia się na osobach, które sami możemy spotkać na co dzień, pokazuje, że w każdym z nas jest dobro, nawet jeśli jest czasem ukryte. Jego książki ukazują, jak trudne sytuacje mogą prowadzić do odkrycia dobra w sobie i w innych.

Czytelnicy doceniają Backmana za szczerość, humor i wnikliwe spojrzenie na ludzką naturę

Backman pokazuje, jak ważne jest, aby mieć wokół siebie ludzi, którzy nas wspierają i kochają. Jego książki są pełne nadziei i wiary w dobroć ludzką. Często pisze ze współczuciem i zrozumieniem o ludziach, którzy czują się samotni i wykluczeni. Pisarz nie stroni od trudnych tematów, takich jak śmierć i choroba, pokazuje smutek i żal, ale także nadzieję i dodaje otuchy, wierząc, że każdy z nas ma w sobie siłę i moc, aby przezwyciężyć trudności.

Jedną z ważnych cech twórczości Backmana jest wnikliwość w opisywaniu i zrozumienie ludzkiej natury. Autor potrafi uchwycić złożoność ludzkich emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Jego bohaterowie są często skomplikowani i niedoskonali, zarówno śmieszni, jak i tragiczni, mocni, jak i słabi, ale właśnie to sprawia, że są tak realni i autentyczni. W ujęciu Backmana relacje międzyludzkie mogą być źródłem zarówno radości, jak i cierpienia, ale zawsze są czymś, co nadaje życiu sens. Fredrik Backman często podkreśla, że te relacje są kluczem do szczęścia. Jego bohaterowie często są samotni i wykluczeni, jednak dzięki relacjom z innymi ludźmi odnajdują szczęście i sens w życiu.

Czytelnicy doceniają Backmana za szczerość, humor i wnikliwe spojrzenie na ludzką naturę oraz za inspiracje do refleksji nad własnym życiem i do poszukiwania nadziei i optymizmu nawet w najtrudniejszych chwilach.


Więcej o książkach Fredrika Backmana i fragmenty do poczytania

Mężczyzna imieniem Ove (2012)

W książce “Mężczyzna imieniem Ove” Backman opowiada historię Ove, samotnego starca, który postanawia popełnić samobójstwo. Jednak w miarę poznawania swoich nowych sąsiadów, zaczyna odnajdywać miłość i nadzieję.

To poruszająca i inspirująca opowieść o tym, jak nawet w najciemniejszych chwilach życie może być piękne i pełne sensu. Wspaniały ukłon w stronę człowieczeństwa oraz hołd dla przyjaźni i wiary w miłość.

Więcej: https://www.dobreksiazkimag.pl/?p=61127

 

Pozdrawiam i przepraszam (2013)

Historia Elsy, 7-letniej dziewczynki, która mieszka ze swoją babcią, Anią. Elsa jest niezwykłą dziewczynką, która widzi świat w wyjątkowy sposób. Jej babcia jest również niezwykłą osobą, która uczy Elsę miłości, przyjaźni i akceptacji.

Kiedy Ania umiera, Elsa postanawia znaleźć wszystkie osoby, którym jej babcia wyrządziła krzywdę. Chce przeprosić je w imieniu swojej babci. W miarę poznawania tych osób, Elsa zaczyna rozumieć, że jej babcia była kimś więcej niż tylko samotną i nieszczęśliwą kobietą. Była osobą, która kochała i była kochana.

Więcej: https://www.dobreksiazkimag.pl/?p=41446

 

Britt-Marie tu była (2014)

Britt-Marie jest perfekcjonistką, która poświęciła swoje życie na opiekę nad rodziną. Kiedy po 40 latach porzuca męża i życie gospodyni domowej, musi nauczyć się, jak żyć na nowo.

Britt-Marie przeprowadza się do małego miasteczka, gdzie zaczyna pracę w bibliotece. Wkrótce poznaje grupę mieszkańców, którzy pomagają jej odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Britt-Marie zaczyna się zmieniać i otwierać na innych ludzi.

Więcej: https://www.dobreksiazkimag.pl/?p=44265

 

Miasto niedźwiedzia (2016)

Akcja powieści rozgrywa się w Björnstad, małym miasteczku w Szwecji, które słynie z hokeja. Jednak drużyna juniorów, która jest jedyną drużyną w mieście, jest w kryzysie. Trener został zwolniony, a gracze są rozczarowani i zniechęceni.

W tym samym czasie w mieście dochodzi do gwałtu na 15-letniej dziewczynce. Ofiara to Maya, córka dyrektora sportowego klubu. Maya nie chce współpracować z policją, a jej ojciec stara się ukryć sprawę.

To powieść o tym, co wiąże społeczność i jak zbiorowa świadomość może odsuwać od siebie prawdę. W tym niewielkim leśnym miasteczku Backmanowi udało się zamknąć cały świat.

Więcej: https://www.dobreksiazkimag.pl/?p=55694

 

My przeciwko wam (2018)

CCiąg dalszy losów mieszkańców Björnstad, małego miasteczka w Szwecji, którzy zmagają się z konsekwencjami wydarzeń z pierwszej części cyklu, Miasta niedźwiedzia. W tej części, kilka miesięcy po gwałcie na Mai, mieszkańcy Björnstad są podzieleni. Jedni chcą, aby sprawca został ukarany, inni chcą zapomnieć o sprawie i wrócić do normalności.

W tym podzielonym mieście, grupa młodych ludzi postanawia stworzyć nową drużynę hokejową. W drużynie tej znajdują się zarówno mieszkańcy Björnstad, jak i imigranci. W miarę treningów i meczów, członkowie drużyny zaczynają się do siebie zbliżać. Uczą się, jak współpracować i wspierać się nawzajem. W tym procesie zaczynają rozumieć, że nie są tak różni, jak myśleli.

Więcej: https://www.dobreksiazkimag.pl/?p=61132

 

Niespokojni ludzie (2019)

Kiedy po nieudanym napadzie na bank zamaskowany osobnik z bronią w ręku wbiega do wystawionego na sprzedaż mieszkania, z przerażeniem odkrywa, że właśnie przez przypadek wydłużył listę swoich przewinień o wzięcie zakładników. I to, jak się szybko okazuje, najgorszych zakładników, jakich świat widział.

Czy policji uda się rozwikłać zagadkę tajemniczego napadu? Czy na podstawie różnych kawałków tej układanki uda się odpowiedzieć nie tylko na pytanie, co się naprawdę stało, ale także dlaczego ludzie bywają tacy niespokojni i co jest dzisiaj z nimi nie tak?

Więcej: https://www.dobreksiazkimag.pl/?p=61151

 

Zwycięzcy (2021)

To trzecia i ostatnia część cyklu Miasto niedźwiedzia. Akcja powieści rozgrywa się dwa lata po wydarzeniach z poprzedniej części.

W miasteczkach Björnstad i Hed nadal tli się konflikt między mieszkańcami. W Björnstad panuje euforia po zdobyciu mistrzostwa kraju, natomiast w Hed panuje poczucie krzywdy i upokorzenia.

W tym samym czasie w miasteczkach dochodzi do tragicznych wydarzeń. W Björnstad zostaje znaleziona martwa dziewczynka, a w Hed dochodzi do pożaru, w którym ginie kilku mieszkańców.

W obliczu tych wydarzeń mieszkańcy Björnstad i Hed muszą się zmierzyć ze swoimi demonami i zapomnieć o konflikcie.

Więcej: https://www.dobreksiazkimag.pl/?p=62861

Robert Wiśniewski

 
Wesprzyj nas