Z okazji Dnia Ziemi wybraliśmy kilka książek których autorzy pomagają zrozumieć zmiany zachodzące na naszej planecie.

 

 

Erling Kagge
Cisza

Wiele mówi się obecnie o utracie bioróżnorodności zarówno w świecie zwierząt jak i roślin, ale jest coś jeszcze, co obecnie tracimy – to zjawisko ciszy. Jeszcze nie tak dawno temu każdy, kto zechciał doświadczyć błogiego spokoju, regenerującego ciało i umysł, mógł go łatwo odnaleźć albo we własnym mieszkaniu albo w zasięgu pieszej wycieczki poza miasto.

Dziś, gdy w przeciągu dosłownie dwóch minionych dekad nastąpił nagły rozwój dostępności wszelkich urządzeń generujących różnorodne dźwięki, doświadczanie prawdziwej, niezmąconej ciszy, stało się dla wielu osób niemożliwe.

O tym zaś, do czego potrzebna jest człowiekowi cisza, napisał między innymi Erling Kagge, określając ją mianem „nowego luksusu” – tego czynnika, który przekłada się na lepszą wydajność organizmu, lepsze zdrowie i samopoczucie, lepsze wyniki w nauce i pracy. Lektura tej krótkiej acz treściwej książki pozwala zrozumieć jak ogromnie ważne rzeczy tracimy, skazując ciszę na wyginięcie.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

Jane Goodall, Gail Hudson
Księga nadziei

Podtytuł tej książki „Podręcznik przetrwania w trudnych czasach” jest zwodniczy – nie zawiera ona bowiem, zgodnie z tą zapowiedzią, zestawu rad i wskazówek co robić i jak się zachowywać w tym skomplikowanym momencie dziejowym, gdy natura została przez człowieka tak bardzo stłamszona, że zaczyna on coraz dotkliwej odczuwać skutki swoich działań.

Jest to książka, która zawiera wywiad-rzekę ze słynną przyrodniczką, przeprowadzony przez Gail Hudson. Panie rozmawiają o tym, jak powstrzymać przygnębienie będące wyrazem świadomości pogłębiających się szkód, cierpienia ludzi i zwierząt zmuszonych do życia w zdewastowanym środowisku i przekuć je w działanie, zmierzające do poszukiwania skutecznych rozwiązań i powstrzymywania dalszych zniszczeń.

Jane Goodall stara się przekonać odbiorców, że niezłomny duch ludzki i innowacyjność wpisana w geny naszego gatunku może jeszcze odwrócić bieg dziejów zatrzymując katastrofę rozgrywającą się na naszych oczach albo chociaż ograniczając jej tragiczne skutki.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

Jostein Gaarder
Świat według Anny

W słynnym “Świecie Zofii” i pozostałych swoich książkach Jostein Gaarder zawsze zapraszał czytelników do refleksji nad istotnymi kwestiami. Nie inaczej jest w “Świecie według Anny” opowiadającym o nastolatce przerażonej przyszłością Ziemi.

Ta książka jest skierowana przede wszystkim do młodzieży, ale powinni ją przeczytać także dorośli, aby zrozumieć, dlaczego lęk młodych ludzi względem przyszłego stanu planety, na której muszą żyć, a kiedyś wychować własne potomstwo, jest dla nich obecnie tak ważną kwestią.

Bohaterowie stworzeni przez Gaardera usiłują obmyślić odpowiednie sposoby ratowania planety, zwracając uwagę na fakt, iż – aby były skuteczne – muszą one być zgodne z naturą ludzką. Prześcigają się też w rozmyślaniach o tym, co należałoby zrobić, żeby przekierować uwagę opinii publicznej na najbardziej istotne kwestie, tak wciąż lekceważone przez pokolenie ich rodziców i dziadków.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

Tomasz Ulanowski
Ostatnia minuta

„Ostatnia minuta. Pieszo przez antropocen” Tomasza Ulanowskiego to zbiór esejów omawiających drastyczne zmiany w przyrodzie zachodzące na naszych oczach, z prędkością o jakiej nawet nie śniło się naszym przodkom. To książka alarmująca i niepokojąca.

Refleksje na temat współczesnych problemów autor skonfrontował w niej z wiedzą o podobnych zdarzeniach z przeszłości, rozgrywających się w znacznie mniejszej skali, o których mówią – nie spotykając się z powszechnym zainteresowaniem – antropolodzy, archeolodzy i historycy. Jak przypomina czytelnikom Ulanowski, mechanizmy upadku cywilizacji u szczytu jej rozwoju są dobrze rozpoznane i powtarzalne.

Współcześnie różnica polega jedynie na tym, że w odróżnieniu od naszych odległych przodków, dzięki pracy naukowców zgromadziliśmy szeroką wiedzę na temat tych procesów, z czego jednak pożytek może okazać się żaden, ponieważ ich głos jest notorycznie ignorowany, tak jak ostrzeżenia i propozycje rozwiązań, jakie formułują.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

Elizabeth Kolbert
Szóste wymieranie

W książce „Szóste wymieranie. Historia nienaturalna” Elizabeth Kolbert proponuje czytelnikom pogłębione spojrzenie na kwestię dokonującego się aktualnie wymierania gatunków.

Autorka przedstawia w niej tę katastrofę z różnych punktów widzenia, czyniąc to z reporterskim zacięciem. W bardzo obrazowy sposób przedstawia czytelnikom miejsca i zdarzenia, a także podejmowane, z mniejszą lub większą skutecznością, działania ratunkowe mające na celu ocalenie istot żyjących na lądach i w oceanach.

To książka, która gwarantuje współuczestnictwo w wyprawach do miejsc, gdzie żyją ostatnie osobniki danego gatunku i spotkanie z ludźmi pragnącymi pomóc im przetrwać wbrew powszechnemu ignorowaniu i marginalizowaniu problemu utraty bioróżnorodności w przyrodzie.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

Marcus Kosenlund
Gdy pogoda zmienia bieg historii

W tej publikacji znalazło się miejsce dla dziesięciu reportaży popularnonaukowych prowadzących od szczegółu do ogółu – od konkretnych przypadków, gdy pogoda wpływała na ludzkie poczynania, przynosząc dotkliwe szkody lub znaczące pożytki, po nakreślenie szerszego planu, uzmysławiającego czytelnikowi jak przebiegały w przeszłości zmiany klimatu i co z tego wynikło.

Między wierszami kryje się w niej podszyta czarnym humorem konkluzja, że być może, jako gatunek o nieokiełznanej pazerności, doprowadzimy do zagłady znanej nam cywilizacji, ale to nie znaczy, że na jej gruzach nie powstanie zupełnie inne bogactwo życia, jakiego dziś nawet nie możemy sobie wyobrazić.

Więcej o tej książce przeczytacie tutaj.

 

 
Agnieszka Kantaruk
Nikodem Maraszkiewicz
 
 

 
Wesprzyj nas