Śmierć królowej Elżbiety II spowodowała nieprzeciętne zainteresowanie książkami na jej temat. W ostatnich dniach otrzymaliśmy dziesiątki próśb od czytelników o polecenie publikacji przybliżających życiorys monarchini. A zatem – polecamy!

 

 

„Elżbieta II. Portret królowej”
Paola Calvetti

Krótko i na temat – tak można podsumować książkę „Elżbieta II. Portret królowej”, którą napisała Paola Calvetti. Spośród publikacji dostępnych aktualnie w polskich księgarniach ta pozwala szybko zapoznać się z najważniejszymi zdarzeniami z życia królowej. Autorce udało się zmieścić je na nieco ponad 300 stronach, co nie jest zasługą uproszczeń lecz lapidarnego stylu, ujmującego w ramy tytułowego portretu najistotniejsze sceny z życia monarchini w porządku chronologicznym.

Książka ma formę biograficznego reportażu, pełna jest plastycznych opisów, pozwalających wyobrazić sobie dane zdarzenie, odzwierciedlających też doświadczenie autorki będącej zarówno dziennikarką jak i powieściopisarką. Ukazuje „pracę na całe życie”, jaką miała Elżbieta II, eksponuje cechy jej charakteru, takie jak ponadprzeciętna obowiązkowość i poczucie odpowiedzialności, jak również – co jest nietypowym zestawieniem – poczucie humoru i dystans do siebie samej, jako symbolu monarchii.

Ta książka, najbardziej spośród wszystkich przez nas wybranych, uzmysławia z jakich powodów dla tak wielu ludzi na całym świecie brytyjska królowa stała się kimś ważnym, czy niemalże bliskim, będąc realnie kimś bardzo odległym. Paola Calvetti zdołała wyrazić w słowach, w jaki sposób Elżbieta II zapracowała na szacunek, ponieważ – co staje się oczywiste po lekturze tej książki – nie otrzymała go z automatu w komplecie z koroną.
Przeczytaj fragment

 

„Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?”
Marek Rybarczyk

W sposób pogodny, bazując na anegdotach i ciekawostkach napisał o królowej Marek Rybarczyk, polski dziennikarz od lat pracujący w Londynie. Jego książka jest portretem monarchini skierowanym do tych osób, których mniej interesują zawiłości brytyjskiej historii i roli, jaką odegrała w niej królowa, a bardziej opowieści z nutą humoru o tym co słychać było na dworze przez długie lata panowania Elżbiety II.

Ot chociażby zdarzały się tam marzenia – siostra królowej, księżniczka Małgorzata, marzyła na przykład, żeby przejechać się miejskim autobusem. Królowa natomiast, pośród swoich licznych zadań, łowiła nietoperze zasiedlające piwnice pałacu Balmoral za pomocą specjalnej siatki, a następnie wypuszczała na wolność. Prawda to czy koloryzowane opowieści przekazywane za pałacowe mury przez pracowników rodziny królewskiej? Trudno dociec. W każdym razie lektura ta pokazuje monarchinię od ludzkiej strony – jako matkę, żonę, babcię, teściową, która trwa jak skała pośród przeróżnych zdarzeń, problemów osobistych swoich dzieci i innych krewnych, będąc przy tym stale obecną pośród zafascynowanych nią i jej życiem ludzi z całego świata.
Przeczytaj fragment

 

„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu”
Robert Lacey

Książka, którą napisał Robert Lacey powiązana jest z popularnym serialem „The Crown”, opowiadającym o brytyjskiej rodzinie królewskiej. Znalazła się w naszym zestawieniu, ponieważ będąc „Oficjalnym przewodnikiem po serialu” pozwala zrozumieć czytelnikom, gdzie przebiega granica oddzielająca fakty historyczne od wyobraźni twórców, a uznaliśmyto za istotne, po tym jak w wielu komentarzach w mediach społecznościowych przeczytaliśmy, że „wreszcie serial pokazał całą prawdę o królowej Elżbiecie II i jej rodzinie”. Otóż nie – serial pokazał wyobrażenie twórców o życiu rodziny królewskiej, inspirowane rzeczywistością, o czym jego twórcy mówią otwarcie, nierzadko podkreślając w wywiadach, iż nikt, poza samymi zainteresowanymi, nie wie i nigdy się nie dowie, jak wyglądały relacje „royalsów” z innymi ludźmi, jak również co czuli, myśleli czy mówili w osobistych sytuacjach.

To, co pokazano w serialu jest jedynie interpretacją powszechnie znanych faktów, dokonaną przez filmowców i książka historyka monarchii Roberta Laceya pozwala się zorientować, w jaki sposób tej interpretacji dokonano. Dodatkowo ułatwiają to liczne ilustracje, a są to zdjęcia historyczne zestawione ze zdjęciami z planu serialu. Z oczywistych powodów postać Elżbiety II zajmuje w tej publikacji najważniejsze miejsce, a zatem ponownie przyglądamy się jej losom.
Przeczytaj fragment

 

„Prawdziwa królowa”
Andrew Marr

O merytorycznej wartości tej książki zaświadcza nazwisko jej autora – to Andrew Marr, wybitny dziennikarz specjalizujący się w tematyce politycznej, w latach 2000-2005 szef działu politycznego BBC, wcześniej redaktor naczelny dziennika „The Independent”, jak również autor wielu publikacji i filmów dokumentalnych charakteryzujących się poważnym podejściem w kwestii oddzielania faktów od fikcji.

O królowej napisał z typową dla siebie precyzją i powagą. Jego książka nie tylko prowadzi czytelnika przez lata panowania Elżbiety II, ale też zawiera omówienie wydarzeń politycznych jakie w jego czasie następowały, wraz z analizą ich znaczenia dla Wielkiej Brytanii i świata. Publikacja ta uzmysławia należycie jak wiele burz musiała przetrwać monarchini i jak imponującym zmysłem politycznym dysponowała, wystrzegając się przy tym jakiejkolwiek ostentacji w działaniu. Jej dyplomatyczne umiejętności opisane przez Marra są wyraziste zarówno w odniesieniu do spraw publicznych jak i prywatnych, albowiem osobiste burze w jej rodzinie zdarzały się równie często jak wstrząsy we Wspólnocie Narodów i samej Anglii.
Przeczytaj fragment

 

„Kobiety, które zawładnęły Europą. Najpotężniejsze królowe”
Jean des Cars

W tej książce Elżbieta II jest tylko jedną z kilku historycznych postaci, przedstawionych przez autora, jednak poświęcony jej rozdział zawiera wystarczająco dużo informacji, by każdy, kto go przeczyta, pozyskał podstawową wiedzę na temat monarchini.

Jean des Cars, doświadczony francuski dziennikarz, wie jak pisać z werwą i w przystępny sposób, przykuwając uwagę czytelnika i niejako mimochodem przekazując mu wiedzę ujętą w barwnej opowieści. Razem z nim czytelnik zaczyna tę podróż w komnatach małej księżniczki Lilibeth i kończy podczas diamentowego jubileuszu, a zatem sportretowana została tutaj prawie cała życiowa droga królowej.

Zaletą tej publikacji jest możliwość porównania życiorysu Elżbiety II z biografiami pozostałych królowych opisanych w książce, co przekłada się na możliwość wyrobienia sobie własnego zdania o tym, na czym polegała ich potęga i w jaki sposób interpretowane było to pojęcie w różnych czasach.
Przeczytaj fragment

 
Agnieszka Kantaruk, Wanda Pawlik, Robert Wiśniewski
 

 
Wesprzyj nas