Jens Hovsgaard, uznany duński dziennikarz śledczy, zadebiutował jako pisarz powieścią “Martwe księżniczki nie śnią”, a wkrótce dopisał ciąg dalszy historii o Johnie Hillingu w książce “Siódmy dzień”.

Osią akcji pierwszej z powieści jest śledztwo związane z mrocznym światem nielegalnych imigrantek, handlem żywym towarem, niebezpiecznymi biznesmenami i skorumpowanymi policjantami. W drugiej dochodzą jeszcze prawicowi ekstremiści, nadużywanie władzy na styku biznesu i polityki,religijna sekta i porwania dzieci.

Główny bohater, John Hilling, dziennikarz w poczytnej gazecie to męski odpowiednik Anniki Bengtzon i podobnie jak ona – posiadający wielce skomplikowane życie osobiste. Szczęśliwe małżeństwo, przerwane nagłym zniknięciem żony w Syrii, nowa partnerka, urodziny córki, nieporozumienia domowe – a do tego tropienie międzynarodowej szajki gangsterów i skorumpowanych duńskich polityków i policjantów.

Książki zawierają Hovsgaarda zawierają właściwie wszystko, co powinna mieć dobra powieść kryminalna: bohatera, sympatycznego, z licznymi problemami osobistymi, akcję trzymającą w napięciu, nieżle zarysowane czarne charaktery, tło społeczne i obyczajowe, władze o niezbyt czystych rękach. Niestety, wszystko to jest podane w sposób dość powierzchowny, zwłaszcza trudne problemy społeczne, związane ze stosunkiem Duńczyków do imigrantów, a sama intryga kryminalna jest średnio interesująca. Mnóstwo zagadnień, wątków i tropów, do tego splot problemów gnębiących dzisiejszą Danię – jest powiązane nieco chaotycznie.

Lektura nieco rozczarowująca.

Tomasz Wojciechowski

Jens Hovsgaard
Martwe księżniczki nie śnią
Wydawnictwo Czarna Owca 2011
Czarna Seria

Jens Hovsgaard
Siódmy dzień
Wydawnictwo Czarna Owca 2011
Czarna Seria

 
Wesprzyj nas