Druga część trylogii policyjnej stanowi kontynuację „Między tęsknotą lata, a chłodem zimy”. Dla czytelników, którzy nie znają pierwszej części, nie powinno to stanowić przeszkody, bowiem poszczególne tomy stanowią każdy zamkniętą całość.
Trylogia Perssona nawiązuje w wymiarze historycznym do autentycznego zabójstwa szwedzkiego premiera Olofa Palmego i sledztwa w tej sprawie niezamkniętego do dziś. Stało się to oczywiście punktem wyjścia do wielu teorii, książek, śledztw dziennikarskich i fantazji autorów powieści kryminalnych. Persson w trylogii przedstawia swoją wizję zabójstwa i podaje oczywiście rozwiązanie tajemnicy. Ale nie wybiegajmy zbytnio do przodu.
Drugi tom trylogii rozpoczyna się autentycznymi wydarzeniami związanymi z okupacją zachodnioniemieckiej ambasady w Sztokholmie w roku 1975. Wplecenie kilku fikcyjnych postaci i zdarzeń pozwoliło autorowi na zawiązanie wątków, które znajdą swoje rozwiązanie w kulminacyjnych momentach powieści. Potem następuje przeskok do roku 1989, tajemniczego zabójstwa urzędnika a potem do 1999, kiedy wychodzą na jaw związki Heleny Stein, mającej zostać nowym ministrem obrony, ze zbrodniami sprzed lat.
Czytelnik poznaje w trakcie lektury sieć intryg, przypadków szantażu, działań agentów Stasi i zdrad w szeregach szwedzkich służb. Talent fabularny Perssona wznosi się w tym tomie na jeszcze wyższy poziom, narracja nabrała tempa, rozwija się specyficzny skandynawski klimat, sporo jest intrygujących niedopowiedzeń i zakamuflowanych sugestii, mających skierować myśl czytelnika na manowce. Tak więc rozwiązanie zagadki nie jest banalne i stereotypowe, w trakcie lektury mozna spodziewać się kilku zaskakujących momentów.
Tomasz Wojciechowski
Leif GW Persson
W innym czasie w innym życiu
Wydawnictwo Czarna Owca 2011
II tom Trylogii policyjnej
seria: Czarna seria
Pozostałe części Trylogii policyjnej:
I – Między tęsknotą lata a chłodem zimy
III – Swobodny upadek jak we śnie