Powieść „Czarne Góry” Dana Simmonsa, dzięki płynnie splecionym historiom Paha Sapy i Custera, przedstawia burzliwy okres w historii Stanów Zjednoczonych – brutalny podbój i zasiedlanie terenów należących do rdzennych Amerykanów.


Paha Sapa, młody Siuks, który już jako trzylatek doświadczał wizji, zalicza swój pierwszy cios na polu bitwy pod Little Bighorn na umierającym generale George’u Armstrongu Custerze.

Wierzy – podobnie jak jego plemię – że w tym właśnie momencie duch legendarnego generała wstąpił w niego i pozostanie z nim, dręcząc go swymi opowieściami i żądaniami, dopóki Paha Sapa nie przekona go do odejścia.

Przez całe swe długie życie nawiedzany głosem generała, zwanego przez jego lud „Długie Włosy”, Paha Sapa kieruje się dramatyczną wizją, której doświadczył za młodu w Czarnych Górach, ojczyźnie swego plemienia.

Dzięki niej wie, że jedynym sposobem uwolnienia się od ducha generała jest jego własna śmierć poprzez wysadzenie olbrzymich rzeźb na Górze Rushmore, gdzie pracuje jako główny strzałowy. Postanawia, że stanie się to w dniu, w którym prezydent Franklin Delano Roosevelt przybędzie do Dakoty Południowej, aby uroczyście odsłonić popiersie Jeffersona.

Dan Simmons
Czarne góry
Przekład: Tomasz Chyrzyński
Wydawnictwo Vesper
Premiera: 11 października 2023
 
 

fragment niedostępny

 
Wesprzyj nas