Galicia felix, niebo na ziemi, raj utracony. Chociaż ludzie mają silną tendencję do demonizowania rzeczywistości, widać zarazem pragnienie do jej ubóstwiania oraz idealizowania. W dziejach Galicji znajdujemy wiele dowodów na jedno i drugie.
Przed rokiem 1768 północne krańce imperium Habsburgów przylegały przez całe stulecia do południowych województw Korony Królestwa Polskiego, a przebiegająca grzbietami Beskidów, Tatr oraz środkowych Karpat granica długo pozostawała stabilna i spokojna. Złożone z wysokich szczytów, zielonych pastwisk i głębokich dolin subalpejskie pogranicze zamieszkiwała głównie ludność słowiańska – polscy górale i rusińscy Łemkowie od strony północnej oraz Słowacy od strony południowej. Było ono usiane górskimi wioskami i starymi miasteczkami leżącymi wzdłuż szlaków handlowych, którymi na północne równiny tradycyjnie trafiało węgierskie wino.
Obydwa sąsiadujące kraje były wielonarodowymi, dualnymi państwami. Habsburgowie władali Austrią jako cesarze i cesarzowe Świętego Imperium Rzymskiego oraz Węgrami jako królowie i królowe, polski król szczycił się zaś tytułem wielkiego księcia litewskiego na mocy ugruntowanej unii konstytucyjnej. Pod koniec lat 60. XVIII wieku w Austrii i na Węgrzech cesarzowa-królowa Maria Teresa (1740–1780) rządziła wraz ze swoim synem i współregentem cesarzem-królem Józefem (1765–1790), a w Polsce i na Litwie na tronie zasiadał król-wielki książę Stanisław August Poniatowski (1763–1795). Jednak długi okres stabilności pogranicza habsbursko-polskiego miał wkrótce dobiec końca.
Jest to historia o micie i legendzie Galicji opowiedziana nie tylko z perspektywy wielkich wydarzeń ale także oczami zwykłych mieszkańców tych ziem.
Dla naszych czytelników mamy do rozdania trzy egzemplarze książki “Galicja. Historia nie narodowa” ufundowane przez wydawnictwo Znak Horyzont.
Jak zdobyć książkę?
1. Zadanie konkursowe polega na przeczytaniu fragmentu książki “Galicja. Historia nie narodowa” umieszczonego w naszym portalu i odnalezieniu w nim odpowiedzi na pytanie:
Jak nazywało się pierwsze kino w Krakowie?
Fragment książki znajduje się pod poniższym linkiem: “Galicja. Historia nie narodowa”
2. Laureatów konkursu wyłoni redakcyjne jury spośród maili nadesłanych na adres:
konkurs@dobreksiazkimag.pl
zawierających prawidłową odpowiedź na pytanie konkursowe.
3. W tytule maila prosimy podać hasło “Galicja” abyśmy wiedzieli jakiego konkursu zgłoszenie dotyczy.
4. W treści maila proszę podać:
– odpowiedź na pytanie konkursowe
– imię i nazwisko
– adres, na który prześlemy książki w razie wygranej
5. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 17 grudnia 2023 o godz. 23:00
Rozstrzygnięcie konkursu 18 grudnia 2023
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w postaci aktualizacji na niniejszej stronie, a zwycięzcy zostaną powiadomieni drogą mailową.
Biorąc udział w konkursie uczestnik wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia konkursu. Po rozstrzygnięciu konkursu dane uczestników nie będą przechowywane.
KONKURS ZAKOŃCZONY – WYNIKI
AKTUALIZACJA – 18 grudnia 2023, godz. 23:00
Spośród wszystkich maili zawierających prawidłową odpowiedź na pytanie konkursowe wyłoniliśmy osoby, które otrzymają książkę “Galicja”. Oto one:
Marta Kaźmierczak
Paweł Zalewski
Karolina Mucha
Laureatom gratulujemy!
Prawidłowa odpowiedź na pytanie konkursowe:
Kino Sztuka
Ogólny Regulamin Konkursów Książkowych Magazynu Dobre Książki