Dla miłośników książek cztery październikowe dni to doroczna okazja do fantastycznych spotkań z literaturą wszelkiego rodzaju. Podczas 26. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie nie zabrakło bowiem książek i autorów prezentujących szerokie spektrum gatunków – od thrillerów, kryminałów i fantastyki poprzez literaturę dziecięcą, młodzieżową i young adult po albumy o sztuce, książki popularnonaukowe, religijne i literaturę faktu.

Jak podają organizatorzy w tym roku w Krakowie gościło blisko 500 wystawców, ponad 800 autorów i 700 akredytowanych dziennikarzy i twórców treści internetowych a obiekty targowe odwiedziło 52 000 osób w każdym wieku.

Oprócz książek, komiksów, gier planszowych i gadżetów związanych z literaturą na targowych gości czekał bardzo rozbudowany program dodatkowy. – Zwiedzający mieli możliwość udziału w licznych spotkaniach organizowanych między innymi w ramach Festiwalu Literatury Kobiecej, Young Adult, Spotkań z Fantastyką, Festiwalu Literatury Górskiej i Podróżniczej, Spotkań z Non-fiction, Festiwalu Mroczne Historie oraz zdobycia autografów od popularnych autorów – podsumowują cztery targowe dni organizatorzy.

Uwagę zwracały szczególnie nowości – przedpremierowo podczas Targów w Krakowie można było zobaczyć i zakupić na przykład album „Malczewski. Zbliżenia” z Wydawnictwa Arkady, którego oficjalna premiera nastąpi dopiero 10 listopada w Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu. Oczekiwaną od lat publikacją była też słynna książka „Sztuka po 1900 roku” – na jej polską edycję miłośnicy działalności artystów czekali od dawna.


W tym roku organizatorzy, wychodząc naprzeciw licznym sugestiom i uwagom zgłaszanym w latach ubiegłych przez wystawców i odwiedzających targi, wprowadzili kilka zmian organizacyjnych mających polepszyć komfort gości i wystawców. Najbardziej widoczna zmiana to dodatkowa Hala Namiotowa Karpaty o powierzchni 3000 mkw, w której najbardziej popularni autorzy podpisywali swoje książki, dzięki czemu znacznie zmniejszyły się kolejki do stoisk, w latach ubiegłych skutecznie blokujące ruch odwiedzających.

– Ponadto wprowadzono limity wejść na targi oraz bezpłatne vouchery na wybrane spotkania z autorami podpisującymi książki w tzw. Strefach Autora. Zmiany organizacyjne objęły także strefę wejścia i wyjścia. Przygotowane zostały odrębne tory kolejkowe dla posiadaczy biletów zakupionych online i stacjonarnie w kasach, a także seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Nowością podczas tegorocznych targów była możliwość wyjścia i powrotu na teren EXPO Kraków, wprowadzono bowiem system pieczątek, uprawniających do powrotu na targi w tym samym dniu – wyliczają nowości organizatorzy.

Targi Książki w Krakowie to wydarzenie, na które wiele osób czeka cały rok, licząc jak zwykle na bogatą ofertę wydawniczą w promocyjnych cenach, spotkania z ulubionymi autorami i liczne wydarzenia towarzyszące dla osób w każdym wieku. A z tych ostatnich na uwagę zasługują zwłaszcza liczne zajęcia, zabawy, warsztaty i spotkania z ilustratorami książek, adresowane do najmłodszych czytelników i mające na celu wzbudzenie zainteresowania książkami i czytaniem już od kołyski. Grzegorz Bogusz

 

 
Wesprzyj nas