Po wyprawie w Tatry zaprezentowanej w książce “Tatry. Przewodnik dla dużych i małych”, dziennikarka Barbara Gawryluk oraz wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński zapraszają na Podtatrze. “Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny” to bogato ilustrowany przez Olę Krzanowską przystępny przewodnik po najciekawszych i mało znanych miejscach regionu, pełen ciekawostek, anegdot i przydatnych informacji.


Najmłodsi czytelnicy mieli już okazję poznać dwie książki z serii “Przewodnik dla dużych i małych”: “Tatry” Barbary Gawryluk i Pawła Skawińskiego, z ilustracjami Adama Pękalskiego i “Bałtyk” Jana Wilkanowskiego, z ilustracjami Oli Krzanowskiej.

Seria prezentuje w ciekawej i przystępnej formie warte zwiedzenia regiony Polski i może zainteresować nie tylko dzieci ale także ich rodziców. Dla tych, którzy znają już “Tatry” ta książka nie powinna stanowić zaskoczenia, spotkają tu podobny sposób prezentacji tematów, przyciągający uwagę, zdolny zainteresować młodego człowieka.

Duet autorów, wsparty talentem ilustratorki, kontynuuje wyprawę po południowej Polsce, uświadamiając czytelnikom, ile ciekawych miejsc, choć mniej znanych niż Zakopane i Tatry, mogą sami odkryć w trakcie wakacyjnych wędrówek.

To, co na pewno zaciekawi młodego czytelnika, a i niejednego rodzica, to spora dawka wiedzy, wsparta opowieściami, anegdotami i ciekawostkami. Autorzy pokazali wiele ciekawych miejsc – z niektórymi z nich część czytelników zapewne się już zetknęła, ale też i mniej znanych, rzadko opisywanych, ale wartych odwiedzenia z powodów, które autorzy wyjaśniają. Czytelnik będzie miał okazję poznać lepiej Podhale, Spisz i Orawę, różnice między tymi regionami, kulturę górali i charakterystyczne miejsca. A jest ich sporo – spływ Dunajcem z flisakami, torfowiska, jaskinie, zamki i tajemnicze ruiny, ukryte skarby, żywe skanseny, wyjątkowe rośliny i zwierzęta, Miasto Dzieci Świata i regionalne potrawy – to tylko niektóre z nich.

To książka, którą z racji prostej ale ciekawej narracji oraz doboru przedstawianych informacji, przegląda się i czyta z przyjemnością, co jest nie bez znaczenia zwłaszcza w przypadku młodszych czytelników. Tu nie ma miejsca na nudę, wręcz przeciwnie – dużo zróżnicowanych tematów, bogato zilustrowanych, pozwala na zapoznawanie się z książką w dowolnej kolejności i wielokrotny powrót na już przeczytane strony, by odkryć coś nowego, co umknęło wcześniej uwadze. Tak jak i w poprzedniej książce autorzy dorzucają także nieco dobrych rad przydatnych dla planujących wycieczki po Podtatrzu, nie mogło także zabraknąć uwag na temat bezpieczeństwa, zachowania na szlaku i szacunku dla przyrody.

Po zapoznaniu się z tą książką czytelnik może uświadomić sobie, ile ciekawych miejsc i opowieści czeka na odkrycie, a jako że autorzy znakomicie pobudzają wyobraźnię i rozbudzają ciekawość – przewodnik Barbary Gawryluk i Pawła Skawińskiego może stanowić inspirację do dalszych samodzielnych poszukiwań informacji i oczywiście do wyprawy na Podtatrze, korzystając z proponowanych przez autorów tras spacerowych, rowerowych i miejsc godnych odwiedzenia, które warto poznać na żywo. Wanda Pawlik

Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński, Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny, Przewodnik dla dużych i małych, Ilustracje: Ola Krzanowska, Wydawnictwo Literackie, Premiera: 28 czerwca 2023
 
 

Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński
Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny
Przewodnik dla dużych i małych
Ilustracje: Ola Krzanowska
Wydawnictwo Literackie
Premiera: 28 czerwca 2023
 
 

 
Wesprzyj nas