Jeśli pokochaliście nasz przewodnik dla dużych i małych po Tatrach, to książka dla was. Tym razem zapraszamy do zwiedzania Podhala, Spisza, Orawy i Pienin.


„Niezwykłe zabytki, tajemnicze zamki i warownie, żywe skanseny, opuszczone chałupy, rwące rzeki, wyjątkowe rośliny i chronione zwierzęta – to wszystko znajdziecie na Podtatrzu, czyli w regionie południowej Polski otaczającym Tatry. Zapraszamy do zwiedzania Podhala, Spisza, Orawy i Pienin”– piszą we wstępie Barbara Gawryluk, dziennikarka i pisarka, oraz Paweł Skawiński, były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jak wygląda dziewięćsił?
Kto to jest honielnik?
Co robią cietrzewie na tokowisku?
Kim jest cepr?
Czym się różnią moskale od gałusków cuchanych?
Gdzie jest Miasto Dzieci Świata?
Co to są talorki?
Dlaczego Chochołów nazywany jest żywym skansenem?
Na jakich trasach kursuje zabytkowa kolejka?
I w jakim uzdrowisku spotkać można w lipcu autorów najlepszych książek dla dzieci?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w drugiej już książce naszego autorskiego duetu, dzięki której – to pewne! – pokochacie Podtatrze.

Barbara Gawryluk
autorka książek dla dzieci, tłumaczka i dziennikarka radiowa. Laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego (2009) za książkę Zuzanka z pistacjowego domu, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY wyróżnienia za rozpowszechnianie czytelnictwa w audycji „Książka na szóstkę” (2010), oraz nagrody 112 Award (2014), od międzynarodowej organizacji EENA, za Małych bohaterów. Jej Dżok. Legenda o psiej wierności został wyróżniony w 2007 roku przez dziecięce jury Polskiej Sekcji IBBY, a pięć lat później, z okazji jubileuszu kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, trafił na listę 10 ważnych książek. Barbara Gawryluk przełożyła także na język polski wiele doskonałych tytułów szwedzkiej literatury dziecięcej, w tym wydaną przez WL serię o Komisarzu Gordonie. Od lat na antenie Radia Kraków prowadzi autorską audycję „Alfabet”.

Paweł Skawiński
były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, przewodnik tatrzański od 50 lat i ratownik ochotnik z wieloletnim doświadczeniem. Leśnik z wykształcenia, taternik z zamiłowania. Instruktor narciarski. Na pierwsze wędrówki po Tatrach wyruszał z rodzicami i zawsze marzył o tym, że kiedyś będzie chodził w te piękne i niedostępne góry do pracy. Żeby to osiągnąć, postanowił zostać leśnikiem. Udało się! Z okien swojego domu w Zakopanem codziennie podziwia swoje ukochane góry.

Ola Krzanowska
ilustruje (i składa) książki dla dzieci, czasem również podręczniki.

Barbara Gawryluk,Paweł Skawiński
Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny
Przewodnik dla dużych i małych
Ilustracje: Ola Krzanowska
Wydawnictwo Literackie
Premiera: 28 czerwca 2023
 
 


 
Wesprzyj nas