Niesamowita opowieść, pełna napięcia, przekazana z mistrzostwem właściwym J.D. Barkerowi. Tajemnicza zjawa, samotny mężczyzna popadający w coraz większą obsesję oraz chłopiec o przerażającej destruktywnej mocy. Co połączy te postacie i jakie jest ich przeznaczenie?
Po stracie rodziców młody Jack Thatch widzi na cmentarzu Stellę – tajemniczą ośmioletnią dziewczynkę o ciemnych włosach i jeszcze ciemniejszych oczach, siedzącą samotnie na ławce, ściskającą ulubioną książkę.
To krótkie spotkanie wywołuje obsesję. Jack myśli o niej bezustannie, aż w końcu odnajduje ją ponownie dokładnie rok później, siedzącą na tej samej ławce, tylko po to, by wkrótce zniknąć.
W zaułku zostają znalezione zwłoki mężczyzny. Całe jego ciało jest spalone, ale ubranie zupełnie nietknięte. Detektyw Faustino Brier widzi to nie po raz pierwszy i wie, że nie ostatni. Za rok od dzisiaj znajdzie kogoś podobnego. Dokładnie 9 sierpnia.
Odizolowany od świata w zacienionym laboratorium, mały chłopiec znany tylko jako Obiekt „D” czeka, rośnie, uczy się. Nie wolno mu z nikim rozmawiać. Nigdy nie zaznał czyjegoś dotyku. Jego moc jest tak przerażająca, że ci, którzy go kontrolują, nigdy nie pozwolą mu opuścić tych murów.
Losy ich wszystkich łączą się w niewyobrażalny sposób.
W jej sercu czai się mrok
Przekład: Agata Ostrowska
Wydawnictwo Czarna Owca
Premiera: 13 lipca 2022
Miała na imię Stella i pokochałem ją od pierwszego wejrzenia. Nawet kiedy na moich oczach zabiła człowieka, który był do mnie bardzo podobny, nie mogłem przestać jej kochać.
Nie wiedziałem, że go zabiła – w tamtej chwili nie mogłem tego wiedzieć. Widziałem tylko, jak się całują, ale ten moment przepowiedział kres jego życia z taką pewnością, z jaką woda spływa po zboczu wzgórza.
Później mieliśmy razem ukryć ciało przy akompaniamencie jej przeprosin za to, co uczyniła.
A potem odeszła, zniknęła w mroku nocy.
Ja zaś nie miałem wyboru – musiałem ruszyć za nią, choć serce przepełniał mi ból, ale jej zapach ciągnął mnie z całej siły.
Jack Thatch – 22 lata
Część 1
Pomyśl o długim łańcuchu złotych czy żelaznych ogniw, cierni czy kwiatów, które by nigdy ciebie nie oplątały, gdyby nie było jednego jakiegoś ważnego i pamiętnego dnia w twoim życiu.
Charles Dickens, Wielkie nadzieje
8 sierpnia 1984 roku
Osiem lat
1
– Czas.
– Cicho, smarkaczu. Rozmawiam z siostrą.
Patrzyłem, jak ciocia Jo wyciąga kolejnego papierosa z paczki czerwonych marlboro setek, która leżała na jej szmacianej torbie w kratę, wkłada go do ust, zapala srebrną zippo i posyła w niebo kłąb szarego dymu.
– Powiedziałaś, że za godzinę. To było o piątej. Teraz jest szósta. Czas minął – stwierdziłem. W ogóle nie miała poczucia czasu. Gdyby tylko mogła, cały dzień siedziałaby na tym cmentarzu i gadała do nagrobków. Czy raczej do nagrobka mojej mamy. Z tatą nie rozmawiała. Nigdy za nim nie przepadała.
– Za dwie godziny leci Nieustraszony.
– Nie przegapisz Nieustraszonego.
– Ostatnio przegapiłem – przypomniałem. – Wyszliśmy stąd o szóstej trzydzieści, w domu byliśmy o siódmej, zjedliśmy kolację, zmusiłaś mnie do kąpieli, a jak już siadłem przed telewizorem, to minęło pół odcinka. Takiego serialu nie można oglądać od środka. Trzeba zacząć od początku.
Ciocia Jo zaciągnęła się papierosem.
– Masz niesamowitą pamięć jak na ośmiolatka, wiesz?
– Możemy już iść?
– Jeszcze nie.
Westchnąłem i sięgnąłem po radio.
Ciocia Jo rozłożyła koc na grobach rodziców, żebyśmy nie siedzieli w mokrej trawie. Przez całe rano padał deszcz, a słońce w Pittsburghu, nawet sierpniowe, niezbyt skutecznie suszyło. Ziemia nadal kląskała błotem.
– Cztery lata, Katy – przemówiła ciocia Jo do nagrobka mamy. – Cztery lata temu ten drań cię zabrał. Odebrał cię nam, mnie i twojemu malutkiemu Jackowi.
– Tatuś nie zabił mamusi.
– Przecież to on prowadził, nie?
– To był wypadek.
– Był pijany.
– Mama wypiła dwa kieliszki wina, a tata colę. Tak powiedział kelner. Wszystko jest w raporcie policji.
Ciocia Jo poprawiła przekrzywione kwiaty w wazonie mamusi. Paznokcie miała pożółkłe. Sam wybrałem te kwiatki, stokrotki, w supermarkecie w drodze na cmentarz. W wazonie tatusia nie było żadnych kwiatków, tylko zatęchła deszczówka i chwasty. Ciocia Jo nie pozwalała mi go wyczyścić.
– Upił się jeszcze przed wyjściem.
Pokręciłem głową.
– W domu pił herbatę mrożoną, mama też, a potem podrzucili mnie do ciebie.
– Skąd możesz to wiedzieć?
– Sama mówiłaś, że mam samowitą pamięć.
– Miałeś cztery latka.
– Piłem mleko czekoladowe. Mama przelała mi je do butelki z dzióbkiem, żebym mógł je ze sobą zabrać. Siedzieliśmy u ciebie na kanapie, obejrzeliśmy Magnum, a potem od razu położyłaś mnie spać. Wtedy nie kazałaś mi się kąpać.
– Hm.
– Radio nie działa. – Obróciłem pokrętło dookoła, ale z głośnika dobywały się tylko trzaski.
– Działa, tylko trudno tutaj złapać sygnał.
– To po co je przyniosłaś?
– Bo czasem się udaje, a twoja mama lubiła muzykę.
Stacja Bob FM nadawała na 96,9. Ustawiłem pokrętło ciut na lewo od 97. Huey Lewis zaśpiewał coś o jakimś nowym leku, ale po chwili wokal znów utonął w szumie.
Rzuciłem radio na koc obok torby cioci.
– Może odpuszczę dziś sobie kąpiel.
– Nic z tego.
– Jeśli nie będę się kąpał, będziemy mogli zostać aż do siódmej, a i tak nie przegapię Nieustraszonego – tłumaczyłem.
Ciocia Jo zdusiła niedopałek na krawędzi nagrobka taty, po czym schowała go do niedużej puszki, którą trzymała w kieszeni fartuszka spłowiałego, niegdyś różowego stroju kelnerki. Zwykle rzucała pety na ziemię, ale nie tutaj, na cmentarzu, a zwłaszcza w pobliżu grobu mamusi. Zapaliła kolejnego i zaciągnęła się głęboko.
– No dobrze, dzisiaj bez mycia, ale jutro koniecznie masz się wykąpać. Zgoda?
– Zgoda.
– No to jeszcze godzinkę. Co tu jest napisane, Jack? Umiesz przeczytać?
– Przecież wiesz, że umiem.
– No to co jest napisane?
– Co roku każesz mi to czytać.
– Co jest napisane, Jack? – Postukała w bok nagrobka mamy dłonią, w której trzymała zapalniczkę. – Przeczytaj.
Przewróciłem oczami.
– Kaitlyn Gargery Thatch. Szesnasty lutego tysiąc dziewięćset pięćdziesiąt osiem, ósmy sierpnia tysiąc dziewięćset osiemdziesiąt. Kochająca żona, matka i siostra.
– Moja kochana siostrzyczka. Powinni jeszcze napisać: „Zamordowana przez potwora, który piciem wpędził się do grobu obok, a ją zaciągnął ze sobą siłą, bo nie chciał być sam”.
– Tatuś nie pił.
– Pił jak smok.
Ciocia Jo lubiła się napić, głównie wina. Zakładała, że wszyscy inni też piją. Nigdy nie widziałem, żeby tata pił. Mama owszem, ale niedużo, nie tak jak jej siostra.
Na nagrobku tatusia widniały tylko imię i nazwisko, data urodzenia i data śmierci. Ta sama co u mamusi. Gdyby ciocia Jo postawiła na swoim, w ogóle nie miałby nagrobka. Na szczęście decyzja nie należała do niej – koledzy taty ze sklepu z narzędziami zrobili zrzutkę i zapłacili za obie tablice, bo rodzice nie mieli odłożonych żadnych oszczędności na pogrzeb. Nagrobki wyciosano z jednej czarnej granitowej płyty. Kamień mamy lśnił, zaraz po przyjściu ciocia starannie go wypolerowała. Ten taty pokrywała warstwa pyłu i brudu, a sam kamień pod spodem zmatowiał. Wrócę później, żeby go wyczyścić, żeby lśnił tak jak ten mamusi.
Kiedy zginęli, miałem cztery lata, więc zaokrąglone szczyty nagrobków nade mną górowały. Jednak od tego czasu urosłem już prawie pół metra. Teraz wstałem i wygładziłem dżinsy na guzowatych kolanach.
– A ty dokąd?
– Przejdę się trochę.
– Powinieneś zostać i porozmawiać z matką – żachnęła się ciocia. – Na pewno jest bardzo ciekawa, co się u ciebie wydarzyło przez ten ostatni rok.
Znowu przewróciłem oczami i położyłem dłoń na nagrobku mamy.
– Mam osiem lat, mamo. Nie mam kolegów, bo dzieciaki są głupie. Ciocia Jo nie pozwala mi jeść ciastek czekoladowych na śniadanie, a w szkole jest nudno. Kolejny raport za rok, może wcześniej, jeśli coś się zmieni w sprawie ciastek.
Ciotka machnęła ręką z papierosem.
– Idź. Tylko nie odchodź za daleko.
Zerknąłem na nagrobek taty. Wiedziałem, że wrócę i z nim porozmawiam. Ale nie chciałem, żeby ciocia Jo słuchała.
Wziąłem radio z koca, maksymalnie wyciągnąłem antenę, pogłośniłem i trzymając nieduży odbiornik przed sobą, ruszyłem w górę zboczem niewysokiego pagórka w kierunku reszty cmentarza.
Rodziców pochowano na południowym krańcu pod klonem czerwonym. O tej porze roku liście płonęły jaskrawą barwą.
Szum na chwilę ustał i wydawało mi się, że słyszę Eltona Johna, ale zaraz znowu przepadł. Na szczycie wzgórza skręciłem ostro w lewo, pilnując, żeby trzymać się kamiennej ścieżki i nie deptać po grobach.
Zatrzymałem się przy mauzoleach stojących w dwóch równych rzędach po obu stronach ścieżki.
W Pittsburghu było wiele cmentarzy. Ten, All Saints Hollow, należał do największych.
Mauzolea.
Nie przepadałem za nimi.
Ciocia Jo mówiła, że kiedy przejeżdża się obok cmentarza, trzeba wstrzymywać oddech, żeby dusze zmarłych nas nie znalazły. Nie wiem, dlaczego ta zasada nie obowiązywała na terenie cmentarza, ale jeśli gdziekolwiek powinna mieć rację bytu, to właśnie przy mauzoleach. Powietrze było tu nieruchome. Wyobrażałem sobie nieboszczyków wyglądających przez szczeliny w kamiennych ścianach, wyciągających kościste dłonie gotowe w każdej chwili łapać niczego niepodejrzewających chłopców i wciągać ich do tych przysadzistych budowli, tak żeby zaginął po nich wszelki słuch.
Nabrałem dużo powietrza w płuca, przycisnąłem radio do piersi i rzuciłem się biegiem między mauzoleami. Prawie się potknąłem, kiedy z głośnika ryknął nagle Steve Perry.
Kiedy dotarłem do końca szeregu mauzoleów i wypuściłem powietrze, z radia znów rozległ się szum. Nie miałem pojęcia, dlaczego radio zadziałało między grobowcami, i nie zastanawiałem się nad tym. Mogłem znaleźć inne miejsce. Na pewno tam nie wrócę.
Rozejrzałem się wokół, po ponadstuhektarowym pagórkowatym terenie, ale nie dostrzegałem już cioci Jo ani klonu czerwonego.
Cmentarz kończył się gęstą linią drzew. Stała tam czarna metalowa ławeczka, omiatana gałęziami wierzby płaczącej – baldachim z wąskich liści i mchu unosił się ciężko w ciemności. Na ławce siedziała dziewczyna. Jakieś trzydzieści metrów dalej, przy białym SUV-ie na jednej z dróg dojazdowych, stała kobieta z rękami w kieszeniach długiego białego płaszcza.
Nie było upału, ale chłodu też nie, za ciepło na taki strój. Jej to chyba nie przeszkadzało. Płaszcz miała zapięty pod szyję. Kiedy zauważyła, że zbliżam się zza wzgórza, obróciła się w moją stronę. Oczy miała czarne, jastrzębie. Włosy, białe tak jak płaszcz, powiewały na delikatnym wietrze. Na mój widok zesztywniała, wyprostowała plecy. Dłonie zacisnęły się w pięści i zniknęły w fałdach płaszcza. Stała tak jeszcze przez chwilę, nie odrywając ode mnie czujnych, dziwnych oczu, a potem przeniosła wzrok znowu na dziewczynę na ławce.
Dziewczyna miała na sobie białą marszczoną bluzeczkę, również zapiętą od góry do dołu i schludnie wsuniętą w czarną spódnicę za kolano. Długie brązowe włosy, żywiołowo pofalowane i pokręcone, spływały jej na ramiona i plecy. Z jednej strony częściowo zasłaniały jej twarz, z drugiej były założone za ucho. Nie odrywała ciemnych oczu od książki, którą trzymała na kolanach dłońmi w rękawiczkach.
Trudno powiedzieć, jak długo tam stałem.
Trudno powiedzieć, dlaczego tam stałem.
Ale stałem i patrzyłem na nią, jak przewraca strony z łagodną determinacją, lekko rozchylonymi ustami bezgłośnie odczytując kolejne słowa dla zafascynowanej jednoosobowej publiczności.
Moje radio ryknęło nagle Jessie’s Girl i dziewczyna poderwała gwałtownie głowę, spojrzała na mnie, jedną ręką rozważnie zaznaczając miejsce w książce.
Zacząłem niezdarnie kręcić gałkami radia i w końcu udało mi się ściszyć.
Nie pamiętam, żebym podchodził do ławki, ale w jakiś sposób do niej dotarłem i zatrzymałem się tuż obok.
Dziewczyna zmarszczyła czoło i z zaciekawieniem przekrzywiła głowę.
– Ojejku, ale z ciebie brzydal.
Nie wiedziałem, co na to odpowiedzieć, więc milczałem. Wiedziałem, że nie jestem brzydki. Ciocia Jo powtarzała, że na szczęście wrodziłem się w mamę, bo wygląd po ojcu byłby prawdziwym przekleństwem. Ale miałem zdjęcie tatusia, jedyne, które udało mi się ukryć przed ciocią. Wyglądał jak gwiazdor filmowy, stał obok pordzewiałego forda, tego samego, który prowadził, kiedy…
– Ubrania też masz złachane. – Mówiła z dziwnym akcentem, trochę jak James Bond, ale nie do końca.
Radio zapiszczało głośno, zagłuszając Ricka Springfielda i wszystko inne. Wyłączyłem odbiornik, złożyłem antenę i nagle wdrapywałem się na ławkę, żeby siąść na przeciwnym końcu. Znowu nie wiedziałem dlaczego. Mój mózg krzyczał, żebym uciekał. Przecież to dziewczyna. Nie interesowały mnie dziewczyny, zwłaszcza takie sztywne porządnisie pachnące kwiatkami. Ale nie uciekłem. Usiadłem na tej samej ławce co ona, ignorując dziwne łaskotanie w brzuchu.
Pokazałem głową na kobietę stojącą przy SUV-ie.
– To twoja mama?
– Nie, to nie jest moja matka.
– To dlaczego na ciebie patrzy?
– Taka jej rola.
– Trochę to dziwne.
Dziewczyna się uśmiechnęła, ale po chwili spoważniała, jakby nie chciała, żebym to zauważył, jakby nie rozdawała uśmiechów tak swobodnie.
– Co z ciebie za chłopak, że sam włóczysz się po cmentarzu? Gdzie twoi rodzice?
– Nie żyją.
– Naprawdę? Kto ich zabił?
Nie „na co umarli?” albo „co się stało?”, ale kto ich zabił. Jakby śmierć z rąk drugiej osoby była czymś zupełnie logicznym.
– Co czytasz? – spytałem, żeby zmienić temat. Nie chciałem teraz rozmawiać o mamie i tacie. Na dziś miałem dość.
Podniosła książkę, pokazując mi okładkę – Wielkie nadzieje Charlesa Dickensa. Grzbiet miękkiej oprawy był niemal biały od zagięć, egzemplarz otwierano i zamykano tyle razy, że kolor wyblakł, a papier popękał. Okładka prezentowała się niewiele lepiej. Książka miała na oko tak z tysiąc lat, wyglądała na uratowaną z dna kartonu w jakiejś piwnicy.
– To ta o chłopaku z tratwą?
– Hmm. Brzydal, a do tego nieoczytany.
– Co to niby ma znaczyć?
– Chodzi ci o Przygody Hucka Finna. Tamtej książki nawet nie napisał Dickens, tylko Twain. Twain to marny pismak. To nawet nie jest jego prawdziwe nazwisko. Zwykły kapitan łódek, któremu udawało się naskrobać parę linijek w przerwach od picia i hazardu.
Nie czytałem niczego Dickensa ani Twaina. Na mojej półce z książkami stała połowa serii o braciach Hardych i kilkadziesiąt komiksów. Nie znałem nikogo, kto czytałby Twaina czy Dickensa, nawet moi rodzice czy ciocia Jo.
– O czym są Wielkie nadzieje?
Kobieta od SUV-a znalazła się bliżej nas. Nie zauważyłem, żeby się przemieszczała, ale teraz stała już tylko w odległości kilku metrów, obserwowała nas kątem oka i niewątpliwie nasłuchiwała każdego słowa.
Dziewczyna spojrzała na książkę trzymaną w rękach.
– O wszystkim, co naprawdę się liczy.
– Nie rozumiem.
– Nic dziwnego.
– Mogę zobaczyć? – Sięgnąłem po książkę, ale dziewczyna odsunęła się dalej na swój koniec ławki. Kobieta zaczęła się zbliżać, lecz stanęła, kiedy dziewczyna na nią spojrzała.
Położyła książkę na ławce i czubkami palców przesunęła ją w moją stronę. To wyraźnie uspokoiło kobietę.
Wziąłem tomik do ręki i przeczytałem opis na tylnej okładce.
– Mam na imię Stella – powiedziała dziewczyna. – Na cześć bohaterki tej książki, tyle że ona nazywała się Estella.
Podałem jej książkę. Spodziewałem się, że każe mi przesunąć ją z powrotem po ławce, ale nie. Chwyciła ją i znów położyła sobie na kolanach.
– Kiedy dziewczyna ci się przedstawia, wypada się odwzajemnić.
– Odwzajemnić?
Westchnęła.
– Zrobić to samo, odpowiedzieć.
– Aaa, nazywam się Jack, Jack Thatch.
– Pospolite imię dla pospolitego chłopaka. A jak naprawdę masz na imię? Nikt tak naprawdę nie nazywa się Jack, zwykle to zdrobnienie od Johna, zresztą nigdy tego nie rozumiałam. Nie jak Mike od Michaela, bardziej jak Bill od Williama, tylko jeszcze dziwniej.
– Oficjalnie nazywam się John Edward Thatch – odparłem. – Ale wszyscy wołają na mnie Jack.
– Oczywiście. A kim jest ten Edward? To zapewne jakiś krewny.
– Mój tata miał na imię Edward. Wszyscy mówili mu Eddie. Ile masz lat? Dziwnie mówisz.
Jej wzrok powędrował do starszej kobiety, a potem spoczął na okładce książki. Zaczęła skubać kartki.
– Osiem.
– Nie mówisz, jakbyś miała osiem lat. Ja też mam osiem.
– Cóż, ty też nie mówisz jak ośmiolatek.
– Stello? – powiedziała kobieta półgłosem, jakby z przyganą, przeciągając imię. – Musimy już iść.
Stella westchnęła i przymknęła oczy. Powiedziała coś szeptem tak cichym, że nie dosłyszałem słów, ale kobieta najwyraźniej zrozumiała, choć stała dalej.
Pokręciła głową, a Stella zmarszczyła brwi, zeskoczyła z ławki i ręką wygładziła spódnicę. Ruszyła ku kobiecie przez trawę.
– To cześć – powiedziałem, podnosząc rękę.
Zatrzymała się i zwróciła w moją stronę.
– Niezwykle miło było mi cię poznać, Johnie Edwardzie Jacku Thatchu.
Po tych słowach pomaszerowała pod górę do czekającego samochodu. Kobieta podążyła za nią. Kiedy się odwracała, wiatr poderwał połę jej płaszcza i zobaczyłem coś pod spodem, obraz, który wciąż widzę tak wyraźnie, jakby to było wczoraj: lufę strzelby opartą o jej nogę.
Patrzyłem, jak Stella wsiada do tyłu auta. Kobieta zamknęła za nią drzwiczki i oto zniknęła, ukryta za przyciemnianymi szybami, coraz mniejszymi, w miarę jak samochód się oddalał.
2
– Zostawiłam w kuchni dziesięć dolarów na pizzę. Już zamówiłam. Jak przywiozą, daj dostawcy całą dychę: osiem za pizzę i dwa napiwku, jasne?
– Jasne – odpowiedziałem, nie odrywając wzroku od telewizora. W zeszłym roku ciocia Jo upolowała atari 2600 na jakiejś wyprzedaży garażowej, a do konsoli dorzucili całe pudełko gier. Najchętniej grałem w Pac-Mana i całkiem nieźle mi szło. Jeszcze lepiej radziłem sobie z Ms. Pac-Man, ale to już w salonie gier. Pitfall! też był fajny.
– Czy ty mnie w ogóle słuchasz?
– Pizza, kasa, napiwek, jasne – mruknąłem.
– Dobrze, a czego masz nie robić?
– Nikomu otwierać.
– Z wyjątkiem dostawcy pizzy.
– Z wyjątkiem dostawcy pizzy.
Ciocia Jo schyliła się i pocałowała mnie w czubek głowy. Jej kelnerski mundurek pachniał naleśnikami i przypalonymi grzankami.
– Dzisiaj zamykam, ale powinnam wrócić około północy. Może nawet wcześniej, jeśli mi się uda.
– A co, jak facet z pizzą będzie miał siekierę i porąbie mnie na kawałeczki?
– To nie dasz mu napiwku. Muszę lecieć. – Po chwili już była za progiem, została po niej tylko smużka dymu z papierosa.
Duch Blinky złapał mnie w rogu planszy i straciłem trzecie życie, game over.
– Kurna.
Dawniej ciocia zostawiała mnie z kolejnymi opiekunkami, aż do ubiegłego roku, kiedy skończyłem siedem lat. Teraz nie mogła sobie na to pozwolić. Stwierdziła, że taniej by jej wychodziło w ogóle nie pracować, niż zatrudniać kogoś, żeby mnie pilnował. Zresztą i tak nie potrzebowałem opiekunki. Większość z nich tylko siedziała i gadała z chłopakami przez telefon (niektórzy nawet tu przychodzili), a wszystkie całkowicie mnie ignorowały.
Zawarliśmy więc umowę. Koniec z opiekunkami, ja dostaję dolara, żeby grzecznie siedzieć w domu, a do tego mogę wybrać, co chcę na kolację. Zawsze chciałem pizzę. Nie było dla mnie nic lepszego. Część nowo zdobytego majątku przeznaczałem na zakup komiksów. Reszta trafiała do słoika schowanego pod łóżkiem. Kiedy ostatnio sprawdzałem, miałem już odłożone trzydzieści dwa dolary.
Wstałem, przeciągnąłem się i podszedłem do okna.
Ciocia Jo szła po drugiej stronie ulicy, mniej więcej przecznicę od domu. Zaczekałem, aż wejdzie do jadłodajni Krendal’s, gdzie pracowała, odliczyłem do dziesięciu, włożyłem buty i wyślizgnąłem się z mieszkania.
Zapukałem do drzwi z numerem 304. Nikt nie odpowiedział, więc zapukałem jeszcze raz, głośniej. Już miałem załomotać po raz trzeci, gdy drzwi uchyliły się na szerokość kilku centymetrów, zabezpieczone metalowym łańcuchem.
W szczelinie ukazały się paciorkowate oczy. Patrzyły zza grubych szkieł okularów, sklejonych na środku taśmą i tkwiących na starej, pomarszczonej twarzy zwieńczonej szopą siwych włosów. Pani Leech.
– Czego?
– Ma pani książki, prawda?
– „Ma pani książki”? To ma być eleganckie powitanie starszej osoby?
Wiedziałem, że pani Leech ma książki, bo pilnowała mnie przez ten krótki okres pomiędzy opiekunkami a decyzją cioci, żebym zostawał w domu sam. Miała całe półki książek, gazet zresztą też. Ciocia Jo mówiła, że sąsiadka gromadzi śmieci.
– Szukam Wielkich nadziei Charlesa Dickensa.
– Dickensa?
– Zgadza się. Ma pani?
Pani Leech spojrzała ponad moim ramieniem na otwarte drzwi naszego mieszkania.
– Gdzie jest ciocia?
– W pracy.
– Nie wolno ci wychodzić z domu, kiedy jej nie ma.
– Nie wyszedłem. Przecież jestem zaraz obok. – Pokazałem na drzwi. – Jeśli pożyczy mi pani książkę, podzielę się pizzą.
Zobaczyłem błysk w jej oku.
– Masz pizzę?
– Jeszcze nie, ale niedługo przywiozą.
Pani Leech miała słabość do pizzy, zwłaszcza pepperoni. Czasami jadła nawet pizzę z ananasem. Ciocia Jo twierdziła, że sąsiadce na starość miesza się w głowie. Coś chyba było na rzeczy – nikt przy zdrowych zmysłach nie kładłby ananasa na pizzy.
Zamknęła drzwi, zdjęła łańcuch i wpuściła mnie do środka.
– Zgadza się, mam książki. Całą masę książek. Tamta też chyba gdzieś tu jest.
Chciała zamknąć drzwi, ale przypomniałem jej, że musimy nasłuchiwać dostawcy pizzy. Zostawiła wąską szparę, ale niechętnie. Dwa razy przyłapałem ją, jak oglądała się niespokojnie. Ciocia mówiła mi, że do pani Leech było kiedyś włamanie, jakieś dziesięć lat temu. Wyważyli drzwi, weszli do środka i zrobili złe rzeczy. Nikt mi nie powiedział, co to były za złe rzeczy, ale od tej pory rzadko wychodziła. Mówiła, że wtedy poszli za nią do domu, więc jeśli nie będzie wychodziła, już nikt nie będzie mógł jej śledzić. Ciocia Jo robiła jej zakupy przy okazji, kiedy i tak była w spożywczym po rzeczy dla nas. Chyba nigdy nie widziałem pani Leech poza budynkiem.
– Przypilnuję drzwi – zaoferowałem. – A pani niech poszuka książki.
To ją wyraźnie uspokoiło.
Skinęła głową i zaczęła przedzierać się przez salon, ostrożnie, żeby nie poprzewracać stosów gazet.
– Dobrze, że interesujesz się klasyką, ale nie wydaje ci się, że powinieneś zacząć od czegoś w rodzaju Hucka Finna? Mark Twain jest znacznie lepszy od tamtego Brytola. Dickens okropnie leje wodę. Czasem myślę, że musiał sprawdzać okładkę, żeby sobie przypomnieć, jaką książkę właściwie bazgroli, tak bardzo się zapędza w te swoje opisy. Twain jest przystępny i bezpośredni, konkretny, znaczne zwięźlejszy.
– To do szkoły – skłamałem.
– A to już zaczęła się szkoła? – dobiegł mnie jej przytłumiony głos. Straciłem ją z oczu, była gdzieś na drugim końcu pokoju.
– Dopiero za dwa tygodnie, ale pani Thomas kazała nam przeczytać przez wakacje.
– Trudna lektura jak na trzecią klasę.
– Idę już do czwartej.
– No, chyba że tak…
Nie miałem pojęcia, w której klasie omawia się tę książkę, jeśli w ogóle jest lekturą.
– Mam! – zawołała. W tej samej chwili rozległ się huk.
– Wszystko w porządku?
– Tak, tak. To tylko encyklopedie. Powinny stać na półce, ale zajmują tyle miejsca…
Kiedy znów znalazła się w moim polu widzenia, włosy miała jeszcze bardziej rozczochrane niż wcześniej, a w ręku trzymała książkę w miękkiej oprawie.
– Z tą książką wiąże się dla mnie wiele miłych wspomnień. Chyba będę musiała przeczytać ją jeszcze raz, kiedy skończysz. Oddasz, prawda?
Przytaknąłem i sięgnąłem po książkę.
– Widzę, że ciocia wychowuje cię „własnoręcznie”, że tak powiem. – Zamyśliła się na chwilę. – Właściwie to wiele cię łączy z małym Pipem.
– Co to znaczy „własnoręcznie”?
– Nie chcę ci zbyt wiele zdradzać – odparła z uśmiechem. – Sam się przekonasz.
Ilustracja na okładce przedstawiała chłopca i dziewczynkę, oboje byli dziwnie ubrani. Chłopiec się uśmiechał, dziewczynka nie.
Razem zaczekaliśmy na dostawcę pizzy. Nie miał przy sobie siekiery.
3
Siedemnastego sierpnia zepsuła nam się klimatyzacja.
Nie mieliśmy drogiego systemu chłodzenia, tylko klimatyzator okienny w salonie, duże beżowe pudło, które gulgotało i z którego kapało na podłogę, ale schładzało mieszkanie przez te kilka dni w roku, kiedy w Pittsburghu przygrzewało słońce.
Siedemnasty sierpnia był właśnie jednym z takich dni – 34 stopnie przed południem, a z każdą minutą temperatura rosła.
– Nie zapłacę czynszu, jeśli Triano nie raczy przywlec tu swoich czterech liter w ciągu najbliższej godziny – oznajmiła ciocia Jo. Przepchnęła sfatygowany skórzany fotel pod drugie okno, to bez zepsutego klimatyzatora wepchniętego we framugi, i teraz leżała na nim z mokrą ścierką na czole. W ciągu ostatnich dwudziestu minut musiała zdjąć bluzkę, bo teraz miała na sobie tylko blady biustonosz i niebieskie szorty, a jej bose stopy dyndały z poręczy. – Ten szmelc zawsze się psuje, kiedy go najbardziej potrzeba – dodała.
Chciałem jej powiedzieć, że raczej mało prawdopodobne, żeby klimatyzator zepsuł się w środku zimy, ale zmieniłem zdanie.
– Napijesz się lemoniady?
– Chętnie, poproszę.
Wyciągnąłem szklankę ze sterty brudnych naczyń w kuchni, umyłem ją i nalałem lemoniady z dzbanka. Sam ją przyrządziłem. Kiedy podałem szklankę cioci, pociągnęła niepewny łyk, a potem wychyliła jednym haustem.
– Następnym razem możesz dać więcej cukru, ale dobrze ci idzie.
Jeszcze nigdy nie udało mi się zrobić idealnej lemoniady.
Zamknęła oczy i zaczęła turlać pustą szklanką po policzkach.
– Idź się pobawić na dworze. W tym wieku dzieciak nie powinien siedzieć cały dzień w czterech ścianach. Powinieneś bawić się z kolegami.
– Nie mam żadnych kolegów. W całym budynku nie ma nikogo w moim wieku.
Machnęła słabo ręką.
– Może w takim razie powinniśmy się przeprowadzić do pałacu na przedmieściach, kupić wielką rezydencję z basenem… rozległą posiadłość, żeby wszystkie dzieci z sąsiedztwa musiały się ustawiać w kolejce i składać podania o zostanie twoim kolegą albo koleżanką. Wtedy mógłbyś wybrać najlepszych, a resztę pogonić. To na pewno znacznie łatwiejsze, niż gdybyś po prostu wyszedł z domu i zaryzykował, że spotkasz kogoś w swoim wieku i nawiążesz znajomości taką staroświecką metodą. – Ciocia Jo obróciła głowę i zmrużyła oczy w blasku słońca, które kładło się jasną smugą na jej twarzy. – Kocham cię, młody, ale naprawdę nie powinieneś spędzać ostatnich dwóch tygodni wakacji ze mną w domu. Zdarza mi się być upierdliwym babskiem i teraz właśnie jest taki dzień. Rozkazuję ci wyjść na dwór i się dobrze bawić.
– Ale…
– Już – ucięła. – I masz mi nie wracać przed szóstą.
Nie próbowałem się kłócić. Wziąłem komiks ze stołu w kuchni i czmychnąłem za drzwi.
Znalazłem się na cmentarzu.
Nie podjąłem świadomej decyzji, żeby pójść na cmentarz, ale tam właśnie wylądowałem – może dlatego, że była to jedyna otwarta przestrzeń w okolicy naszego mieszkania, no i panował tam spokój. Odwiedziłem groby rodziców: włożyłem do wazonów mlecze, których nazrywałem po drodze przy Greenlee Road, i własną koszulką wyczyściłem nagrobek taty. Jeśli ciocia zapyta, gdzie się tak uświniłem, to jej odpowiem, że chłopackie zabawy to brudna sprawa.
Z poczuciem dobrze wykonanej pracy wspiąłem się na wzgórze i biegiem minąłem mauzolea, przezornie wstrzymując oddech.
Spodziewałem się, że zobaczę dziewczynę tam, gdzie poprzednio, ale ławka była pusta, jeśli nie liczyć kilku czerwonych liści klonu, które utkwiły między metalowymi elementami. Odgarnąłem je, usiadłem i otworzyłem komiks, w którego środku ukrywałem książkę z uśmiechniętym chłopcem i poważną dziewczynką na okładce. Przewróciłem na pierwszą stronę i zacząłem czytać.
Dwa dni później wróciłem na cmentarz. Kolejnego dnia również. Ławka zawsze była pusta. Przychodziłem codziennie przez resztę wakacji i jeszcze długo po rozpoczęciu lekcji, ale tamtą dziewczynę zobaczyłem dopiero blisko rok później.
Nie zauważyłem też mężczyzny obserwującego mnie spomiędzy drzew – czasem tam stał, czasami nie.
8 sierpnia 1985
Dziewięć lat
1
– Pomóż mi to wyrwać – powiedziała ciocia Jo, odgarniając pnącze, które jakimś cudem zdołało opleść nagrobek mamy w ciągu dwóch dni od mojej ostatniej wizyty.
Pociągnąłem u podstawy i wyszarpnąłem roślinę z korzeniami i pecyną ziemi.
Zauważyłem, że przygląda się nagrobkowi taty – oczyszczonemu z kurzu i mchu porastającego wykute litery.
– W głowie mi się nie mieści, że możesz żywić jakiekolwiek ciepłe uczucia do człowieka, który zabił twoją matkę.
Wiedziałem, że lepiej nic nie mówić. Gdybym ją poprawił, zrobiłaby się awantura, a chciałem sprawdzić, co z ławką.
Nie licząc kilku zimowych dni, chodziłem tam prawie codziennie i za każdym razem ławka była pusta. Zacząłem nawet próbować różnych pór dnia, na wypadek gdybyśmy po prostu się mijali, ale niezależnie od godziny nigdy jej nie było.
W szkole też jej nie spotkałem. Mówiła, że jest w moim wieku, a wszystkie dzieciaki z okolicy chodziły do Lincolna. To oznaczało, że mieszka gdzie indziej, ale w takim razie co robiła tamtego dnia na cmentarzu? Kogo odwiedzała? Nie mogłem przestać myśleć o towarzyszącej jej kobiecie. Dlaczego miała strzelbę? Może porwała dziewczynę i przyjechała z nią na cmentarz, żeby… żeby co? To nie miało sensu. Całe to spotkanie było niepojęte i pewnie dlatego nie mogłem przestać o niej myśleć.
Ciocia Jo rozłożyła koc na grobach i podała mi kanapkę – biały chleb z szynką i serem. Jakiś tydzień temu zauważyłem, że przestała kupować Wonder Bread i przerzuciła się na markę własną supermarketu. Masło orzechowe też nie miało już na słoiku logo Jiffy, tylko prostą etykietkę z napisem „Masło orzechowe”. Kiedy ją o to zagadnąłem, powiedziała, że jadłodajnia gorzej sobie radzi i obcięli jej godziny. Jeśli sytuacja wkrótce się nie poprawi, pewnie będzie musiała poszukać drugiej pracy. Zaoferowałem jej swoje oszczędności, wynoszące już sto dwadzieścia trzy dolary, ale nie chciała wziąć ode mnie pieniędzy.
– Czytaj – powiedziała, gestem głowy wskazując nagrobek mamy.
– Serio? Znowu?
– Czytaj.
– Kaitlyn Gargery Thatch. Szesnasty lutego tysiąc dziewięćset pięćdziesiąt osiem, ósmy sierpnia tysiąc dziewięćset osiemdziesiąt. Kochająca żona, matka i siostra. – Nie musiałem patrzeć na tablicę. Już dawno nauczyłem się na pamięć tekstu wyrytego na obu nagrobkach.
– Pięć lat – powiedziała ciocia cicho. Dym z papierosa tkwiącego między jej palcami wił się smużką do nieba. Nie pamiętałem czasów, kiedy nie paliła, ale wydawało mi się, że ostatnio pali więcej. Zdarzało jej się przypalać papierosa niedopałkiem poprzedniego. Zaciągnęła się, wypuściła dym. Miała żółte zęby.
Dziesięć minut później, z kanapką w brzuchu, a radiem tranzystorowym i komiksem pod pachą, wspinałem się po wzgórzu w stronę mauzoleów.
W tym roku wcześnie zrobiło się chłodno, właśnie zerwał się wiatr i świszczał pomiędzy kamiennymi budowlami.
Ławka była pusta.
Nie ma jej.
Westchnąłem, usiadłem i położyłem obok komiks – wsunąłem róg okładki pod nogę, żeby wiatr go nie porwał, i włączyłem radio.
Szum. Trochę Phila Collinsa. Znowu szum.
Wyciągnąłem antenę na pełną długość i zacząłem powoli obracać ją w różnych kierunkach.
Poryw wiatru.
Szum i trzaski.
I znowu Phil Collins, głośno i wyraźnie: „Suss, suss, sudio”.
– Siedzisz na mojej ławce.
Nie słyszałem, jak podchodziła, ale oto stała kilka kroków ode mnie w długim czarnym płaszczu.
– Idź stąd.
Zacząłem się podnosić. Serce tak mocno waliło mi w piersi, że nie mogłem zebrać myśli. Twarz oblał mi rumieniec. A jednak usiadłem prosto i wydąłem usta, przybierając najbardziej stanowczą pozę, na jaką udało mi się zdobyć.
– Nie.
Wzruszyła ramionami i usiadła na drugim końcu ławki, wygładzając spódnicę wystającą spod grubego płaszcza.
SUV stał na drugim końcu drogi dojazdowej, dalej niż poprzednio. Koło samochodu stała tamta kobieta w długim białym płaszczu i z jeszcze bielszymi włosami. Obok niej stała druga w takim samym stroju. Obie nam się przyglądały, patrzyły na mnie.
– Jak się miewasz, Johnie Edwardzie Jacku Thatchu?
– Chyba w porządku.
– Nie jesteś pewny, czy miewasz się dobrze czy nie? Wydawałoby się, że ocena własnego stanu ducha powinna być tak łatwa jak stwierdzenie stanu pogody.
– W porządku.
– A twoi rodzice? Nadal nie żyją, jak mniemam?
– Przeczytałem.
– Co przeczytałeś?
Wyciągnąłem komiks spod nogi i przesunąłem po ławce w jej stronę.
Przesunęła po okładce dłonią w rękawiczce i zmarszczyła czoło.
– Ma mi zaimponować, że przeczytałeś jakiś chłam pod tytułem Wojownicze żółwie ninja? I to numer pierwszy. Strach pomyśleć, że jest tego więcej.
Kiedy sięgnąłem do komiksu, żeby go otworzyć, dziewczyna odsunęła dłoń z taką prędkością, że ruch rozmywał się w oczach. Przez jej twarz przemknął cień zawstydzenia. Otworzyłem komiks na środku, pokazując mój egzemplarz Wielkich nadziei. A raczej nie mój, tylko pani Leech, której nadal go nie oddałem.
Na ten widok w jej oczach rozbłysły iskierki.
Kobiety w białych płaszczach powoli się przysuwały. Kiedy podniosłem głowę i na nie spojrzałem, zatrzymały się w miejscu. Mój wzrok powędrował do rąbków ich płaszczy, próbowałem dojrzeć zarys broni, jak poprzednio, ale niczego nie zauważyłem. Nawet przy kolejnych porywistych podmuchach wiatru – nic. Może wyobraziłem sobie tamtą strzelbę.
– Zrozumiałeś? – spytała dziewczyna, nie odrywając wzroku od mojej książki.
– Musiałem przeczytać dwa razy – przyznałem. – Za pierwszym razem musiałem sprawdzać znaczenie różnych słów i niektóre dialogi były trudne. Za drugim czytało mi się łatwiej.
Oparła się i spojrzała na swoją książkę – również Wielkie nadzieje.
– Czytałam ją już dwanaście razy. Kiedy jutro skończę, to będzie trzynasty.
– Czemu nie przeczytasz czegoś innego?
– A po co? Nie ma lepszych książek.
– Czy ja wiem? Czytałem dużo książek. Niektóre znacznie bardziej mi się podobają.
– Cóż, jesteś głupim chłopakiem.
– Jesteś dla mnie niemiła, bo w książce Estella była niemiła dla Pipa?
Zachichotała.
– Panie Johnie Edwardzie Jacku Thatchu, żaden z ciebie Pip. Jestem dla ciebie niemiła, bo jesteś głupim chłopakiem, który nie zasługuje na nic innego.
– Dlaczego nie widziałem cię w szkole?
– Nie chodzę do szkoły, nauczyciele przychodzą do mnie. W sumie sześcioro, z każdego przedmiotu, jaki tylko możesz sobie wyobrazić. Mówi się, że jestem bardzo mądra, być może genialna, więc uczęszczanie do publicznej szkoły mogłoby mi zaszkodzić.
– Jesteś bogata?
– Mieszkam we wspaniałym domu, niemal pałacu. Służba jest do naszej dyspozycji przez całą dobę, niczego mi nie brakuje. W wolnym czasie podróżuję po całym świecie, odwiedzam kolejne egzotyczne miejsca, uczę się o ich mieszkańcach i kulturze. To chciałbyś usłyszeć?
Wzruszyłem ramionami.
– Jeśli to prawda.
– To prawda.
– Okej.
Zaczęła skubać rękawiczkę, ciągnąć za koniuszek.
– Dlaczego je nosisz?
– Jest zimno.
– Nie aż tak. Zresztą ostatnio było ciepło, a też je miałaś.
– Może mi się podobają. – Wsunęła palec pod prawą rękawiczkę i zdjęła ją. Dłonie miała długie i wąskie.
– Stello. – Kobieta z białymi włosami łypnęła na nią i podeszła bliżej.
Stella szybko włożyła rękawiczkę z powrotem.
– Po prostu je lubię. – Wsunęła dłonie pod uda.
– Dlaczego dzisiaj? Dlaczego akurat ta ławka?
– Ile pytań…
– Byłem tutaj parę razy i cię nie spotkałem. A dzisiaj znów jesteś. Dokładnie rok od poprzedniego razu. Ósmego sierpnia. Dlaczego?
Prawie się uśmiechnęła.
– Szukałeś mnie?
– Nie. Po prostu… Blisko mieszkam. Często odwiedzam rodziców. To wszystko.
– Sprawiasz wrażenie zdenerwowanego, Jack. Ja cię tak stresuję?
– Nie – odparłem z nadzieją, że nie mam już wypieków na twarzy.
Podniosła wzrok i spojrzała na mnie intensywnie brązowymi oczami.
– Twoi rodzice zmarli ósmego sierpnia?
Przytaknąłem.
Znowu odchyliła się na oparcie ławki i uniosła oczy do nieba.
– Dziwne zbiegi okoliczności są na tym świecie.
– Moja ciocia Jo twierdzi, że nic nie dzieje się przypadkiem.
– Ciocia jest tutaj z tobą?
– Przy grobach rodziców. Przychodzimy co roku.
– No to może się jeszcze spotkamy.
– Już idziesz? Ale dopiero…
– Stello. – Znowu ta białowłosa kobieta.
Stella zmrużyła oczy i rozsiadła się wygodniej.
– Jeszcze nie. Mam godzinę. – Odniosłem wrażenie, że mówi to nie do mnie, lecz do tamtych kobiet, bo powiedziała to znacznie głośniej, niż byłoby konieczne, gdyby mówiła tylko do mnie.
Nagle zauważyłem jakiś ruch na tylnym siedzeniu SUV-a.
Jakiś mężczyzna. Nie, chłopak.
– Kto tam jest?
Stella powiodła wzrokiem za moim spojrzeniem i spochmurniała.
– David Pickford.
– Kto to jest?
– Nikt.
– Ile ma lat?
– A jakie to ma znaczenie?
– Tak się zastanawiam.
Wzruszyła ramionami.
– Dziewięć czy dziesięć, zdaje się. Tyle co my.
– Ma na twarzy maskę?
Dłoń w rękawiczce powędrowała do mojego komiksu i przerzuciła strony.
– Zapomnij o nim. Opowiedz mi o tych swoich żółwiach.
Uśmiechnąłem się i to właśnie zrobiłem. Chłopak obserwował nas z samochodu, kobiety w bieli z mniejszej odległości.
Następnym razem miałem zobaczyć go trzynaście lat później, a i tak okazało się to za szybko.