“Razem. W stadzie, ławicy i chmarze” Joanny Rzezak to urzekająco zilustrowana książka przybliżająca bardzo młodym czytelnikom w atrakcyjnej formie wiedzę o niektórych aspektach społecznego życia zwierząt.


Razem. W stadzie, ławicy i chmarzeŻycie zwierząt to temat bardzo popularny, od lat cieszący się zainteresowaniem zarówno autorów jak i czytelników. Joanna Rzezak, mieszkająca w Paryżu ilustratorka i graficzka, podjęła się niełatwego zadania pokazania najmłodszym czytelnikom – dzieciom w wieku od trzech do sześciu lat – kilkunastu przykładów wyjaśniających, dlaczego wiele gatunków zwierząt, nie licząc zadeklarowanych samotników, łączy się w grupy obejmujące od kilku do kilku tysięcy osobników.

Joanna Rzezak w lapidarnym skrócie, w kilkuzdaniowych notkach, odsłania niektóre zwierzęce sekrety: dlaczego osobnicy jednego gatunku często trzymają się razem, do czego potrzebne jest stado i czy istnieje w nim podział na role społeczne.

Autorka na wybranych przykładach pokazuje niektóre przyczyny skłaniające do przebywania w grupie – od prostych związków rodzinnych po budowanie skomplikowanych struktur społecznych. Wspólne wychowywanie potomstwa, poszukiwanie pożywienia i wody, ostrzeganie przed niebezpieczeństwem, wreszcie łatwość w zdobyciu partnera – to składowe zwiększające szanse na przeżycie poszczególnych członków stada.

Autorka opisuje kilka gatunków zwierząt, których zachowania dobrze ilustrują różne zjawiska życia stadnego. Stąd w książce pojawiają się objaśnienia dotyczące ławicy, kolonii, stada, skupiska, watahy, klucza, haremu, chmary i paczki.

Pośród mnóstwa książek przyrodniczych, adresowanych do bardzo różnych czytelników, dzieło Joanny Rzezak wyróżnia się kilkoma cechami, na które należy zwrócić uwagę. Otóż jest to album stworzony dla ściśle określonego odbiorcy – najmłodszych dzieci, dla których może to być pierwszy kontakt z książką o zwierzętach. Duży format, twarda solidna oprawa i dobry papier o dużej gramaturze dają szansę na to, że przetrwa ona w dobrym stanie spotkanie z dziecięcymi rączkami.

jest to album stworzony dla ściśle określonego odbiorcy – najmłodszych dzieci, dla których może to być pierwszy kontakt z książką o zwierzętach

Oryginalne i pomysłowe ilustracje, z ciekawą kolorystyką przyciągającą uwagę małego czytelnika, zapewne spowodują chęć do ponownego sięgnięcia po książkę, choćby tylko dla samej przyjemności obcowania z ilustracjami. I na koniec tekst – pełne ciekawostek, krótkie notki, do przeczytania przez rodzica, objaśniające w przystępny sposób zagadnienie przedstawione na obrazku. Całości dopełnia spójna szata graficzna tej publikacji, da się odczuć, że od początku do końca jest to autorskie dzieło doświadczonej graficzki, rozumiejącej dziecięcą percepcję.

To warta polecenia publikacja, która może stać się dla dziecka pierwszym krokiem do poznania mądrości natury, a rodziców zainspirować do rozmowy o tworzeniu wspólnot społecznych. Wanda Pawlik

Razem. W stadzie, ławicy i chmarze, Tekst i ilustracje: Joanna Rzezak, Dla dzieci w wieku 3-6 lat, Wydawnictwo Agora dla Dzieci, Premiera: 11 sierpnia 2021
 
Magazyn Dobre Książki objął publikację patronatem medialnym
 

Razem

Razem. W stadzie, ławicy i chmarze
Tekst i ilustracje: Joanna Rzezak
Dla dzieci w wieku 3-6 lat
Wydawnictwo Agora dla Dzieci
Premiera: 11 sierpnia 2021
 
Magazyn Dobre Książki objął publikację patronatem medialnym
 
 

 

 

 
Wesprzyj nas