„Przepiórki…” to powieść wielopłaszczyznowa, nieco awangardowa, szczyptę zaskakująca i dość nietypowa, jak na europejskie gusta. Chociaż, co należy podkreślić – traktuje o sprawach łączących wszystkie narody, ponad wszelkimi podziałami: o jedzeniu i miłości. Według Autorki te dwie sprawy – miłość i jedzenie są od siebie zależne i splatają się ze sobą nieodwołalnie.

Co prawda nie samą miłością żyje człowiek – jest tu więc nieszczęśliwa miłość i małżeński trójkąt, ale i codzienne życie meksykańskiej prowincji w czasach Pancho Villi, są rewolucjoniści i wojna domowa (rewolucjoniści też lubią jeść), jest też miniksiążka kucharska i stare rytuały kuchenne. A wszystko to przyprawione meksykańską tradycją rodzinną i szczyptą fantastyki z pobrzmiewającą w tle magią meksykańskich Indian. Lektura tej książki to także dobra okazja do poznania tajników tradycyjnej meksykańskiej kuchni, i to w wersji nie dla turystów i obcokrajowców.

Dzięki powieści Laury Esquivel poznajemy kulinarne specjały Meksyku takimi, jakie są powszednie dla rdzennych mieszkańców tego obszaru. Mole z indyka z sosem migdałowym, champandongo, chile w sosie orzechowym czy tytułowe przepiórki w płatkach róży – tych potraw nie przyrządza się na co dzień i w restauracjach dla przyjezdnych.

Jest też coś dla kucharzy – hobbystów – autorka zgrabnie wplata w tekst dokładne przepisy przyrządzania kilkunastu ekscytujących potraw (począwszy np. od specjalnych sposobów karmienia indyka – przydatna rzecz dla posiadających kurnik) a nawet porady dla gospodyń domowych (świetny sposób na usunięcie przykrych zapachów: okadzić pomieszczenie węglem zapalonym na łyżce z odrobiną cukru).

Miłośnicy wiedzy o afrodyzjakach też znajdą coś dla siebie. Wszak meksykańska kuchnia używa wielu składników o pobudzających właściwościach. Ich działania bohaterowie powieści doświadczą także na własnej skórze (dosłownie!).

Czy przyrządzaniem potraw dla bliskich osób można wyrazić uczucia do nich: miłość, nadzieję, tęsknotę, smutek, nienawiść? Warto sprawdzić, jaką odpowiedź na te pytania daje Laura Esquivel. (O)

Przepiórki w płatkach róży
Laura Esquivel
G+J Książki / seria Inna Strona

 
Wesprzyj nas