Zbiory naukowe przechowywane w Görlitz pochodzą z wielu epok i dotyczą różnych dziedzin wiedzy. Górnołużycka Biblioteka Nauk może poszczycić się imponującą liczbą aż 150 000 woluminów zgromadzonych w jej zbiorach.

 

Górnołużycka Biblioteka Nauk

 

Gromadzenie wiedzy i rozwój nauk – te idee przyświecały założycielom towarzystwa naukowego utworzonego 21 kwietnia 1779 w mieście Görlitz. Za pomysłem tym stali Karl Gottlob Anton – prawnik, historyk i językoznawca oraz Adolf Traugott von Gersdorff – dziedzic pożytkujący rodową fortunę na prowadzenie badań przyrodniczych. Górnołużyckie Towarzystwo Naukowe zainteresowane było wszelkimi dziedzinami nauk, do działań edukacyjnych potrzebowało więc rozległego tematycznie księgozbioru. Tak powstała biblioteka towarzystwa, która z upływem lat mogła poszczycić się coraz większymi zbiorami.

W wyniku II Wojny Światowej większość takich bibliotek na terenie Niemiec zostało zniszczonych, podobnie jak we wszystkich krajach, na terenie których toczyły się działania wojenne, ale los ten akurat zbiorów z Görlitz nie spotkał. Dzięki temu Górnołużycka Biblioteka Nauk – Die Oberlausitzische Bibliothek der Wissenschaften, jest dziś największą aktywną naukową biblioteką regionalną dla Górnych Łużyc i sąsiednich części Dolnego Śląska. Posiada w swoich zbiorach ponad 150 000 woluminów dokumentujących historię, kulturę, sztukę, przyrodę, gospodarkę i społeczeństwo regionu między Dreznem a Wrocławiem.

 

Górnołużycka Biblioteka Nauk

 

Historyczną salę biblioteczną, tę, która pobudza wyobraźnię nie tylko ze względu na zbiory, ale i architekturę wnętrz można zwiedzać dla samej przyjemności obejrzenia tego wyjątkowego miejsca. Nie trzeba być naukowcem ani inną osobą zawodowo związaną z badaniem dawnych ksiąg. Biblioteka zlokalizowana w tak zwanym Domu Barokowym przy Neissstrasse 30 zaprasza wszystkich zainteresowanych.

Od listopada do marca jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 16. Od kwietnia do października od wtorku do czwartku w godzinach od 10 do 17 oraz od piątku do niedzieli od 10 do 18. Godziny te, ze względu na zmienne obostrzenia w okresie pandemii COVID-19, mogą ulec zmianie, dlatego przed odwiedzinami warto sprawdzić na stronie czy biblioteka w danym czasie pozostaje otwarta dla odwiedzających. Robert Wiśniewski

 

 
Wesprzyj nas