Wspaniałe starodruki i zabytki rękopiśmiennicze wystąpiły w filmie, który wyemitujemy już w najbliższą niedzielę. Nagrania powstają w ramach programu zwiedzania zabytkowych bibliotek, zainicjowanego przez Magazyn Dobre Książki.

fot. Bartek Magdoń

Program zwiedzania zabytkowych bibliotek czyli przedsięwzięcie edukacyjne mające na celu zaznajomienie jak najszerszego grona osób z dziedzictwem piśmienniczym ocalałym, pomimo dziejowych niepokojów, na ziemiach polskich, trwa od 2018 roku. W jego ramach zwiedzaliśmy już z czytelnikami naszego portalu biblioteki posiadające takie unikatowe zbiory, a gdy w wyniku pandemii COVID-19 zwiedzanie stacjonarne stało się niemożliwe, zaczęliśmy zapraszać Państwa na zwiedzania wirtualne pod postacią filmów dokumentalnych przygotowywanych przez dziennikarzy naszej redakcji.

fot. Bartek Magdoń

Nic nie zastąpi osobistego kontaktu z zabytkowymi zbiorami i możliwości wczucia się w atmosferę panującą w pięknych, przeważnie równie zabytkowych, wnętrzach bibliotek, które je przechowują, ale wirtualne zwiedzania mają tę zaletę, że może wziąć w nich udział nieograniczona liczba osób, a nie, tak jak w przypadku zwiedzania stacjonarnego, tylko pewna grupa zwiedzających, limitowana przez biblioteczną przestrzeń i wytyczne dotyczące bezpieczeństwa zbiorów.

fot. Bartek Magdoń

Takie wirtualne zwiedzania odbyliśmy z Państwem już we Wrocławiu, a teraz czas na Kraków. Na ukończeniu są prace nad filmem na temat księgozbioru Biblioteki Klasztoru O.O. Karmelitów na Piasku, będącej wyjątkowym skarbem dziedzictwa kultury materialnej Polski i Europy. Znajduje się w niej ok. 12 tys. starodruków, m.in. 317 inkunabułów, 350 średniowiecznych i nowożytnych rękopisów, iluminowane księgi liturgiczne, prace o tematyce teologicznej, historycznej i medycznej. Początki księgozbioru sięgają XV wieku, a w jego powstaniu znaczący udział miały darowizny krakowskich mieszczan i uczonych. W filmie opowie o nich dr Szymon Sułecki, wybitny znawca i opiekun tego księgozbioru.

fot. Bartek Magdoń

Premiera najnowszego odcinka programu już w najbliższą niedzielę 15 listopada 2020 o godzinie 20:00, na kanale Youtube Magazynu Dobre Książki. Zapraszamy też serdecznie do oglądania wcześniejszych odcinków.

 

 
Wesprzyj nas