Cykl “Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz to wyjątkowa saga od czterdziestu trzech lat goszcząca w domach polskich czytelników. Książka “Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę”, zamykająca serię, to zbiór ciekawostek, dodatków i wspomnień, interesujących nie tylko dla fanów rodziny Borejków.


Na JowiszaMałgorzata Musierowicz pisze Jeżycjadę od 1976 roku. Do tej pory powstały dwadzieścia dwie powieści i według zapowiedzi autorki nie będzie kolejnych. Na rok 2020 zaplanowane jest natomiast wydanie powieści “Chucherko”, która ma rozpocząć nową serię zwaną Bukoliadą, będącą kontynuacją uniwersum Jeżycjady i opowiadającą historię rodziny Borejków po przeprowadzce z poznańskich Jeżyc pod Kostrzyn.

Powieści Musierowicz bawią, pocieszają, pokazują siłę tradycji, podkreślają wartości życia domowego i potęgę wielopokoleniowej rodziny oraz więzi rodzinno-przyjacielskich. O czytelniczym sukcesie serii stanowi magiczna atmosfera, zabawne sytuacje, niejednoznaczne postaci i odwołania do bieżących wydarzeń. Klasyczna, prosta narracja i charakterystyczny styl autorki spowodowały, że z biegiem lat “Jeżycjada” stała się fenomenem socjologicznym i kulturowym, z rzeszą wiernych fanów.

 

Na Jowisza

 

Książka “Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę” przygotowana przez autorkę we współpracy z córką Emilią Kiereś to swoiste podsumowanie serii i skarbnica wiedzy dla wszystkich fanów serii. Nie jest to ani kompendium ani encyklopedia – to raczej zbiór uzupełniający i wyjaśniający niektóre wątki, losy książkowych postaci, zawierający opisy realnych obiektów będących miejscem akcji poszczególnych powieści czy sylwetki osób stanowiących inspirację dla pisarki. Autorki sporo miejsca w książce zarezerwowały na wątki osobiste i rodzinne, pozwalające lepiej poznać środowisko społeczne, które miało znaczący wpływ na kreację bohaterów i fabuły.

 

Na Jowisza

 

W książce znajdują się również odpowiedzi na najczęstsze pytania czytelniczek i czytelników, a także wątki autobiograficzne, takie jak wspomnienia z dzieciństwa spędzonego z matką i bratem, Stanisławem Barańczakiem, pierwszego spotkania z przyszłym mężem, reminiscencje rodzinnych świąt i uroczystości, pierwszych prób twórczości dzieci.

 

Na Jowisza

 

Małgorzata Musierowicz otwiera się dla czytelnika, pozwala mu lepiej się poznać, i odkrywa wiele szczegółów swojego warsztatu pisarskiego – zdradza które powieściowe sceny miały swoje źródło w realnym życiu, pokazuje małe kawałki własnego życia, których użyczyła swoim bohaterom oraz, jak pisze we wstępie – “nieco moich własnych gustów i upodobań, pasji, śmiesznostek, wad i nawyków”. I dodaje, w skrócie opisując zawartość książki: “wszystko, cokolwiek człowiek tworzy, nieodmiennie musi wyrastać z tej gleby, z której on sam wyrósł. W naszym słowniku uzupełnień znajdziecie okruchy tej gleby i źdźbła moich upodobań”.

“Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę” to pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego wielbiciela serii. Wanda Pawlik

Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś, Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę, Wydawnictwo Egmont Polska, Premiera: 6 maja 2020
 
 

Na Jowisza

Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Wydawnictwo Egmont Polska
Premiera: 6 maja 2020
 
 

Na Jowisza Uzupełniam Jeżycjadę

Na Jowisza Uzupełniam Jeżycjadę

Na Jowisza Uzupełniam Jeżycjadę

 
Wesprzyj nas