Stacjonarna biblioteka w ośrodku dla osób chorujących na stwardnienie rozsiane i jej mobilna wersja dla niepełnosprawnych, nie mogących opuszczać swoich domów, to projekt Fundacji na Rzecz Chorych na SM im. bł. Anieli Salawy. Każdy może go wesprzeć przekazując książki, które trafią na biblioteczne półki.

Podaruj książkę

Utworzenie stacjonarnej biblioteki dla pacjentów, a w dalszej perspektywie także mobilnej biblioteki dla osób niepełnosprawnych ruchowo nie mogących opuszczać swoich domów, to projekt którego realizację rozpoczęła niedawno Fundacja na Rzecz Chorych na SM im. bł. Anieli Salawy.
– Zwracamy się z prośbą do osób posiadających książki, z których nie będą już korzystać, o podarowanie ich na rzecz powstającej biblioteki – mówi Mariusz Kuś z Fundacji na Rzecz Chorych na SM im. bł. Anieli Salawy. – Głównym celem fundacji jest zapewnianie leczenia, rehabilitacji i godnej opieki chorym, ale nie zapominamy też o potrzebach intelektualnych pacjentów, niejednokrotnie skazanych przez chorobę na całe lata izolacji – dodaje.

W Woli Batorskiej, niedaleko Krakowa, fundacja prowadzi szpital dla chorych na stwardnienie rozsiane, gdzie pacjenci odbywają zabiegi i są rehabilitowani. To miejsce, w którym część osób przebywa na stałe, a inne przyjeżdżają na turnusy. To właśnie tam powstaje biblioteka aby zapewnić podopiecznym ośrodka dostęp do kultury.
– Niektórzy pacjenci są zupełnie niesprawni, całe dnie spędzają w łóżku, dlatego książka mogłaby być dla nich wartościowym towarzyszem – mówi Mariusz Kuś. W przypadku osób zmuszonych do wieloletniej walki z chorobą, które przeważnie przeznaczają wszelkie dostępne środki na niezbędne leczenie, dostęp do możliwości bezpłatnego wypożyczania książek liczy się szczególnie. – Gdyby udało się zgromadzić dla pacjentów chociaż sto książek, to będziemy szczęśliwi – mówi Mariusz Kuś z Fundacji na Rzecz Chorych na SM im. bł. Anieli Salawy. – Jeśli uda się zgromadzić więcej, to oczywiście każda ilość sprawi naszym podopiecznym radość – dodaje. Przyda się każdy rodzaj książek, tak jak różni są pacjenci: jedni chętniej sięgają po literaturę popularną, inni są bardziej zainteresowani poważną prozą czy książkami popularnonaukowymi.

Utworzenie biblioteki w ośrodku jest projektem przewidzianym na lata. Jeżeli Fundacji uda się pozyskać mecenasów dla tego przedsięwzięcia, to projekt będzie rozwijany o takie elementy, jak spotkania z pisarzami i inne wydarzenia kulturalne, które mogłyby odbywać się w bibliotece. Fundacja chciałaby też zaprosić dziennikarzy radiowych do czytania pacjentom książek. W najbliższych latach Fundacja planuje utworzyć mobilną bibliotekę dla osób niepełnosprawnych, którym książki dowożone byłyby do domu. Agnieszka Kantaruk

Książki dla biblioteki można dostarczyć pod dwa adresy:

Fundacja na Rzecz Chorych na SM im. bł. Anieli Salawy
ul. Dunajewskiego 5
31-133 Kraków
tel. 12 430 07 58

Centrum Ostoja
Wola Batorska 906
32-007 Zabierzów Bocheński

Strona internetowa Fundacji

 

 
Wesprzyj nas