Portugalska księgarnia Lello sprzedaje literaturę i inspiruje jej twórców, przyciągając przy okazji ludzi z całego świata. Odbywają się w niej przeróżne wydarzenia związane z książkami, a przepiękne wnętrza od ponad stulecia dają im wyjątkową oprawę.

księgarnia Lello

Nieustannie zajmuje wysokie lokaty na wszelkich listach najpiękniejszych księgarni świata. Jej urodę doceniły i opiewają między innymi „Time”, „The Guardian” czy „Lonely Planet”, stała się inspiracją dla wielu pisarzy. Mowa oczywiście o księgarni Lello w portugalskim mieście Porto przyciągającej ludzi z całego świata nie tylko szerokim wyborem książek, ale też oszałamiającą architekturą wnętrza.

Kamienica w której znajduje się Lello to cacko niezwykłej urody. Wzniesiona w 1906 roku według projektu Francisca Xaviera Estevesa przyciąga wzrok neogotycką fasadą z malowidłami, które stworzył José Bielman, łączy ducha secesji z wcześniejszymi nurtami w sztuce i architekturze. Jednak tym, co stało się znakiem rozpoznawczym księgarni, wyróżniającym ją spośród wszystkich innych tego typu obiektów, jest zjawiskowa klatka schodowa – prawdziwe dzieło sztuki snycerskiej, na które poprzez olbrzymie witrażowe okno pada naturalne światło. Tyle, że historia księgarni jest jeszcze dłuższa niż czas, gdy zajmuje ona te zjawiskowe wnętrza. Założono ją mianowicie w 1881 roku, co daje jej status drugiej najstarszej księgarni świata, po „Livraria Bertrand” – również portugalskiej. Tyle dobra w jednym kraju!

Dodatkowej sławy przysporzył księgarni fakt, że jej wnętrzem zainspirowała się J.K. Rowling i na jego podobieństwo stworzyła wystrój księgarni „Esy i floresy” występującej w książkach o Harrym Potterze. Pisarka w latach 1991-1993 pracowała w szkole językowej w Porto, a zatem rzeczywiście do Lello mogła zajrzeć nie jeden raz.

Otwarcie księgarni Lello w 1906 roku

Nietrudno uwierzyć, że tak piękna księgarnia cieszy się dużym zainteresowaniem odwiedzających, ale jego skala może przyprawić o zawrót głowy – bywają dni, że u progu Lello zjawia się powyżej trzech tysięcy osób jednego dnia, a do wejścia ustawia się bardzo długa kolejka. Z tego względu w 2015 roku wprowadzono opłatę 5 euro za wstęp, która, w przypadku zakupu książek odejmowana jest od ich ceny. Dzieci do lat trzech mogą zwiedzić księgarnię za darmo. Warto też śledzić program bieżących wydarzeń organizowanych przez księgarnię w ramach programu Living Voices. Podczas niedawnego remontu w 2017 roku właściciele księgarni powiększyli przestrzeń obiektu o nowe, podziemne sale, gdzie odbywają się spotkania poświęcone kulturze i sztuce, co sprawiło, że stała się ona międzynarodowym centrum kultury. Wanda Pawlik

Księgarnia znajduje się w Porto pod adresem Rua das Carmelitas 144.
Można odwiedzić ją też w sieci pod adresem: https://www.livrarialello.pt/

 

 
Wesprzyj nas