Nastrojowe spotkanie wokół książki „W stronę Pysznej” odbędzie się w schronisku PTTK na Hali Ornak. Poprowadzi je Wojciech Szatkowski, uczestnicy mogą więc liczyć na barwną opowieść o dawnych taternikach i narciarzach.

W stronę Pysznej

Książka „W stronę Pysznej” opowiada o czasach, gdy na tatrzańskie stoki wyruszali pierwsi narciarze, gdy formowała się ekipa górskich ratowników, a do historii przechodziły kolejne „wyrypy” czyli wyprawy, naprzeciwko których dzisiejsze sporty ekstremalne to tylko łagodne igraszki z naturą w tle. Dwie najbarwniejsze postaci tej opowieści spisanej przez Stanisława Zielińskiego to Józef Oppenheim i Wanda Gentil-Tippenhauer, to właśnie o nich opowie przede wszystkim Wojciech Szatkowski podczas spotkania w schronisku PTTK na Hali Ornak, ale przypomni też innych narciarzy i taterników z Pysznej: Henryka Bednarskiego, Józefa Lesieckiego, Leona Lorię, Zdzisława Rittersschilda, Władysława Ziętkiewicza.

Jest kogo wspominać, bo towarzystwo skupione wokół Oppenheima stanowiło barwną i malowniczą gromadę, do dziś podziwianą w kręgu miłośników gór. „Opcio”, „Góral”, „baron Kneippenheim” – jak o nim mówiono w międzywojennym Zakopanem, był wspinaczem, taternikiem i narciarzem wysokogórskim. Pozostawił po sobie mnóstwo znakomitych zdjęć, cieszył się zasłużoną sławą dobrego fotografa, lecz jego talent do robienia zdjęć był tylko jednym z wielu uzdolnień. Przez 25 lat służył jako naczelnik TOPR-u, napisał świetny przewodnik narciarski po Tatrach. Żył pełną gębą, czerpiąc energię z pewnego dystansu do spraw doczesnych, Tatr i ludzi, którymi się otaczał. Jak mawiano: najpierw polubiły go psy, potem narciarska brać i kobiety, a dopiero później cała reszta. W Zakopanem okresu międzywojennego był jedną najpopularniejszych postaci. Tomasz Orwid

Spotkanie zatytułowane „Józef Oppenheim i bohaterowie książki »W stronę Pysznej«” odbędzie się 8 września o godzinie 18.30.
Jego organizatorami są Schronisko PTTK im. Walerego Goetla na Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej i Muzeum Tatrzańskie.
Wstęp wolny.

 

W stronę Pysznej

 
Wesprzyj nas