Nierzadko jemy przypadkowo. Przytłoczeni nadmiarem pracy nie mamy czasu na planowanie i przygotowywanie posiłków, ale tęsknota za dobrą kuchnią najwyraźniej drzemie w nas jako w gościnnym i skłonnym do biesiad narodzie, bo książki kulinarne i dotyczące odżywiania cieszą się wielką popularnością.

Stąd cieszy, że na księgarskie półki trafiła właśnie propozycja odnosząca się bezpośrednio do naszych narodowych specjałów – „Kuchnia Polska (ilustrowana)” opublikowana przez Wydawnictwo Muza.

To ogromne, liczące ponad 600 stron kompendium zawiera setki przepisów na różnorodne dania. Są tu przekąski zimne i gorące, zupy, potrawy z warzyw i grzybów, potrawy z mąki, kasz i ryżu, potrawy z jajek, potrawy z mięsa, z drobiu i dzikiego ptactwa, z ryb, a także receptury sosów, ciast i deserów. Autorzy omówili również przygotowanie napojów i przetworów, a zatem nie ulega wątpliwości, że jest to książka, w której niczego nie zabrakło.

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kuchnią z pewnością ucieszy fakt, że wstęp do książki składa się z ogólnych porad dotyczących żywienia i gotowania. Czytelnik dowie się z niego, jak jeść zdrowo i smacznie, jak estetycznie podawać potrawy, a także w co musi się wyposażyć, jeśli chce przygotować przedstawione w książce potrawy. Nie jest bowiem wcale takie oczywiste, że w nowoczesnej kuchni zgromadziliśmy wszystko to, co przy poważnym podejściu do gotowania jest potrzebne. Przydatne i praktyczne są też tablice ilustrujące wygląd ziół i przypraw – niewprawnemu oku pozwalają na szybkie przyswojenie lub sprawdzenie jak wygląda poszukiwany składnik potrawy. Zdjęciom towarzyszom oczywiście odpowiednie opisy. Warto tą książkę mieć we własnej kuchni! (B)

Kuchnia Polska (ilustrowana)