Nierzadko jemy przypadkowo. Przytłoczeni nadmiarem pracy nie mamy czasu na planowanie i przygotowywanie posiłków, ale tęsknota za dobrą kuchnią najwyraźniej drzemie w nas jako w gościnnym i skłonnym do biesiad narodzie, bo książki kulinarne i dotyczące odżywiania cieszą się wielką popularnością.

Stąd cieszy, że na księgarskie półki trafiła właśnie propozycja odnosząca się bezpośrednio do naszych narodowych specjałów – „Kuchnia Polska (ilustrowana)” opublikowana przez Wydawnictwo Muza.

To ogromne, liczące ponad 600 stron kompendium zawiera setki przepisów na różnorodne dania. Są tu przekąski zimne i gorące, zupy, potrawy z warzyw i grzybów, potrawy z mąki, kasz i ryżu, potrawy z jajek, potrawy z mięsa, z drobiu i dzikiego ptactwa, z ryb, a także receptury sosów, ciast i deserów. Autorzy omówili również przygotowanie napojów i przetworów, a zatem nie ulega wątpliwości, że jest to książka, w której niczego nie zabrakło.

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kuchnią z pewnością ucieszy fakt, że wstęp do książki składa się z ogólnych porad dotyczących żywienia i gotowania. Czytelnik dowie się z niego, jak jeść zdrowo i smacznie, jak estetycznie podawać potrawy, a także w co musi się wyposażyć, jeśli chce przygotować przedstawione w książce potrawy. Nie jest bowiem wcale takie oczywiste, że w nowoczesnej kuchni zgromadziliśmy wszystko to, co przy poważnym podejściu do gotowania jest potrzebne. Przydatne i praktyczne są też tablice ilustrujące wygląd ziół i przypraw – niewprawnemu oku pozwalają na szybkie przyswojenie lub sprawdzenie jak wygląda poszukiwany składnik potrawy. Zdjęciom towarzyszom oczywiście odpowiednie opisy. Warto tą książkę mieć we własnej kuchni! (B)

Kuchnia Polska (ilustrowana)

 
Wesprzyj nas