Pierwsza gwiazdka jest planetą. Cóż, tej sprawy może nie warto przywoływać przy wigilijnym stole, bo dla kogoś z uczestników mogłaby okazać się nieprzyjemnym zaskoczeniem. Ale podobne rozważania pod choinką? To już inna sprawa… Pomoże w nich książka „Uniwersytet Dziecięcy wyjaśnia tajemnice kosmosu” Ulricha Janssena i Klausa Wernera z ilustracjami cenionego rysownika Klausa Ensikata. Zważywszy na jej treść nie od rzeczy byłoby zaopatrzyć się od razu w dwa egzemplarze, aby dzieci nie musiały narzekać, że rodzice wciąż im tę książkę podbierają.

Jest to bowiem lektura niezwykle wciągająca, tłumacząca w prosty sposób zagadnienia znane dorosłym z lekcji fizyki, poszerzone jednak o najnowsze odkrycia i koncepcje, a także twórczo rozwijająca zjawiska znane z nudnych regułek. Znane, ale czy rozumiane? To przewrotne pytanie, bo autorzy ukazują jak ewoluuje nauka – w tym przypadku astronomia będąca obszarem podejmowanym przez niniejszy tom. To co było uznane za zrozumiałe i wyjaśnione jakiś czas temu może dziś wyglądać już zupełnie inaczej. Warto więc sprawdzić, co wiemy na ten temat.

Książka, jak i cała idea Uniwersytetu Dziecięcego stworzona przez jednego z autorów tej publikacji Urlicha Janssena (we współpracy z Ullą Steuernagel), zyskały sobie w Europie ogromne powodzenie. Ten i inne tomy z serii przetłumaczono na kilkanaście języków, a także wyróżniono licznymi nagrodami.

W czym tkwi sekret? Uniwersytet Dziecięcy – książka i idea, traktuje poważnie bezgraniczną dziecięcą ciekawość, a naukowcy biorący w tym przedsięwzięciu udział z wielkim zaangażowaniem odnoszą się do pytań stawianych przez małych uczestników programu. Znamienne, że odpowiedzi na większość omawianych kwestii dorośli też chcieliby poznać, stąd tak tłumnie i ochoczo lgną do wiedzy przedstawianej w wyczerpujący, ale przystępny sposób. Tym samym Uniwersytet Dziecięcy przynosi mnóstwo frajdy dużym i małym. Nie inaczej jest w przypadku tomu wydanego przez oficynę „Dwie Siostry”. Warto po niego sięgnąć, o ile oczywiście zdążymy przed wyczerpaniem nakładu. O ile nam wiadomo rozchodzi się niemalże z prędkością światła. (O)

„Uniwersytet Dziecięcy wyjaśnia tajemnice kosmosu”
Urlich Janssen, Klaus Werner
Wydawnictwo Dwie Siostry 2009

 
Wesprzyj nas