„Jamnikarium” to zabawna książka poświęcona jamnikom i ich słynnym właścicielom. Koleje losów tej charakterystycznej psiej rasy, opisała z czułym zainteresowaniem Agata Tuszyńska, nie szczędząc czytelnikom migawek z życia własnego pupila.


JamnikariumW Krakowie jamnicze sprawy traktujemy bardzo poważnie. Kiedy w galerii „Pod Rejentem” prezentowany był obraz „Felek idzie do nieba” autorstwa prof. Adama Wsiołkowskiego, rektora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 2008-2012, na wernisaż tego jednego obrazu, poświęconemu jamnikowi artysty, zawitały tłumy znamienitych mieszkańców miasta.

Obraz odsłaniała wówczas Krystyna Zachwatowicz, wielka fanka Felka II, który spędził z autorem obrazu siedemnaście długich lat. Publiczności został też przedstawiony Felek III: „Umarł król, niech żyje król” – rzekł wówczas profesor Wsiołkowski przypominając zwyczajowe słowa średniowiecznych marszałków dworu francuskiego.

O tym, że miłośnicy jamników gromadzą się nie tylko pod Wawelem, traktuje książka Agaty Tuszyńskiej pt. „Jamnikarium”. Stanowi ona połączenie pamiętnika opowiadającego o wieloletniej przyjaźni jamnika z autorką, lekkiej biografii tej psiej rasy i zbioru felietonów o znanych miłośnikach jamników, takich jak chociażby brytyjska królowa Wiktoria, Andy Warhol czy Napoleon Bonaparte.

Jamnikarium

Polaków, rzecz jasna, w tym gronie zabraknąć nie mogło. Jamniki mieli i kochali między innymi Stanisław Lem, Jacek Kuroń, Beata Tyszkiewicz, Zbigniew Hołdys, Krystyna Sienkiewicz czy Melchior Wańkowicz. Osób oddających się jamnikolubstwu Agata Tuszyńska opisała o wiele więcej, koncentrując się na ich przygodach i perypetiach związanych z pupilami.

Poszukiwania archiwalne pozwoliły autorce przywołać wiele anegdot i opowieści z udziałem jamniczej rasy.

Poszukiwania archiwalne pozwoliły natomiast autorce przywołać wiele anegdot i opowieści z udziałem jamniczej rasy. Mowa tutaj chociażby o pamiętnym pierwszym przemarszu jamników po Krakowie, który zyskał kontekst polityczny, ciekawostkach ukrytych w dawnych fotografiach z udziałem jamników, jak również o mnogości odręcznie spisanych „jamniczych historii”, zeskanowanych i umieszczonych w książce w swojej oryginalnej postaci.

Jamnikarium

Jamnikarium

Dla osób mieszkających z jamnikami (prawidłowo należałoby napisać – dla osób, które dostąpiły w swoim życiu przywileju usługiwania jamnikom) książka ta stanowić będzie z całą pewnością źródło mnóstwa radości i rozkosznych westchnień. Pozostali znajdą w niej, bogato i ciekawie ilustrowaną opowieść o przyjaźni charakternych ludzi z charakternymi psami. Agnieszka Kantaruk

Jamnikarium

Agata Tuszyńska, Jamnikarium, Wydawnictwo MG, Premiera: 28 września 2016

Jamnikarium

Agata Tuszyńska
Jamnikarium
Wydawnictwo MG
Premiera: 28 września 2016

Jamnikarium

Jamnikarium

Jamnikarium

Jamnikarium

Jamnikarium

 
Wesprzyj nas