Książki dostępne na wyciągnięcie ręki podczas relaksu w parku to pomysł, który w wielu miastach na świecie z marzenia przeradza się w rzeczywistość. W kanadyjskim Newmarket oddano do użytku mieszkańcom plenerową mini-bibliotekę zaprojektowaną przez studio architektoniczne Atelier Kastelic Buffey. Nosi ona nazwę The Story Pod.

fot. Bob Gundu /  Atelier Kastelic Buffey (AKB)

Każdy może w niej zostawić swoją książkę i wziąć w zamian inną, można też oczywiście książki wypożyczać, czytać w plenerze albo zabierać do domu i odnosić na miejsce po przeczytaniu. Aby książki nie uległy zniszczeniu przez wandali na noc biblioteczka zamyka swoje podwoje, a jej zasoby zabezpieczają dwa solidne skrzydła. Aż do świtu oświetlają ją lampki LED zasilane energią z paneli słonecznych znajdujących się na dachu budynku.
fot. Bob Gundu /  Atelier Kastelic Buffey (AKB)

W wywiadach prasowych pomysłodawcy tej plenerowej biblioteki podkreślali, że jej celem jest nie tylko umożliwienie łatwego dostępu do książek dla mieszkańców okolicy i innych osób zażywających w niej relaksu, ale też stworzenie przestrzeni do spotkań i nawiązywania relacji z osobami o podobnych zainteresowaniach. Wanda Pawlik

fot. Shel Gil /  Atelier Kastelic Buffey (AKB)

 

 
Wesprzyj nas