Po 12 latach obecności we Wrocławiu Biuro Literackie znane przede wszystkim z nagradzanych książek poetyckich oraz z organizacji festiwalu Port Literacki pożegnało się z wrocławską publicznością 28 listopada całodniową imprezą poetycką.

Historia Biura Literackiego sięga 1996 roku. Wydarzenia organizowane początkowo w Legnicy w oryginalny sposób prezentowały współczesną poezję. Eksperymenty wokół formy spotkania autorskiego zaowocowały legendarnym czytaniem wierszy u fryzjera czy smażeniem naleśników podczas dla głodnej literatury publiczności. Od 2004 Biuro Literackie funkcjonuje we Wrocławiu.

Jednodniowy maraton wydarzeń literackich kończył prowadzony od pięciu lat w ramach przygotowań do Europejskiej Stolicy Kultury 2016 szeroko zakrojony program Laboratorium Literackie ESK realizowany we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart. Dalsze plany Artur Burszta, dyrektor Biura Literackiego, póki co trzyma w tajemnicy. Zapewnia, że będzie dużo działań poza Polską, a także projekty międzynarodowe w Polsce.

– Po bardzo udanych dwudziestu zagranicznych wydarzeniach jakie realizowaliśmy w ostatnich miesiącach chcemy w jeszcze większym stopniu zabiegać o obecność naszych autorów za granicą oraz o tłumaczenia. Będziemy też operatorami dużych unijnych programów literackich, z których dwa swój finał będą mieć w Polsce – deklaruje dyrektor Biura Literackiego.

Podczas Pożegnania przedstawił imponujące dane o zrealizowanych projektach w ramach Laboratorium. Biuro Literackie opracowało, wdrożyło i zrealizowało 94 projekty w ramach czterech głównych programów: edukacyjnego (aktywne propagowanie czytelnictwa), internetowego (działania internetowe integrujące czytelników ambitnej literatury), konkursowego (inicjatywy angażujące przedstawicieli innych dziedzin sztuki oraz projekty dla autorów przed debiutem i młodych krytyków), literackiego (krajowe i zagraniczne projekty literackie towarzyszące festiwalowi Port Literacki). Całość działań uzupełnił unikalny program wydawniczy, w ramach którego wydanych zostało łącznie 160 premierowych książek. Wrocław w ciągu pięciu lat odwiedziło 199 polskich autorów oraz 25 zagranicznych z 14 krajów. Program edukacyjny liczył 19 inicjatyw, w tym dwie edycje “Szkoły z poezją”, z której Biuro Literackie jest szczególnie dumne. Od lat działało w kierunku wychowywania pokolenia czytelników, stąd nacisk na edukację. Najważniejsze są jednak programy literackie. Było ich w ciągu ostatnich pięciu lat aż 46, a każdemu z nich towarzyszyły publikacje książkowe. Od lat znakami rozpoznawczymi BL były też interdyscyplinarne konkursy np. Nakręć wiersz, Komiks wierszem, w wyniku których w oparciu o teksty poetyckie powstawały animacje, krótkie filmy, komiksy, piosenki, spektakle.

Podczas sobotnich wydarzeń w programie znalazło się przedstawienie dla dzieci, różnorodne spotkania z autorami, których od lat kojarzymy z Biurem Literackim, byli także debiutanci – laureaci konkursu dla poetów przed debiutem Połów (w tym roku odbyła się jego 10. edycja). O swoich nowych książkach opowiadali Marcin Sendecki, Jerzy Jarniewicz, Darek Foks. Przy okazji tego spotkania, prowadzonego przez Marcina Poprawę z wrocławskiego Instytutu Filologii Polskiej, Artur Burszta zauważył, że grono literatów związanych z Biurem wyróżnia to, że łączą ich przyjacielskie stosunki. Nieco młodsze pokolenie poetów, którzy reprezentowali Szymon Słomczyński, Katarzyna Fetlińska, Bronka Nowicka oraz Łukasz Jarosz. To autorzy, którzy debiutowali w Biurze Literackim. Wśród wydarzeń znalazła się również pełna pasji debata na temat przekładów z serii “Klasyka z Europy” z udziałem tłumaczy.

– Mamy poczucie dobrze wykonanego zadania. Biuro Literackie jest dzisiaj nie tylko wydawnictwem, ale instytucją przygotowaną do organizowania różnych działań, co już dostrzegli nasi zagraniczni partnerzy powierzając nam odpowiedzialne zadania. Jesteśmy też jedyną polską instytucją literacką, która w tym roku otrzymała unijne wsparcie aż w dwóch programach. – mówił Artur Burszta podsumowując ostatnie lata we Wrocławiu.

W sumie zostało zaprezentowane 11 premierowych książek i 30 twórców. Pożegnaniu z Biurem Literackim towarzyszyła akcja Rarytasy bez kasy, a finałem był koncert reaktywowanego zespołu Destylator śpiewającego teksty m.in. Juliana Tuwima. Agnieszka Grzegorzewska

fot. Marcin Biodrowski

 

 
Wesprzyj nas