Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się jakie intrygujące historie wiążą się z postaciami uwiecznionymi na słynnych malowidłach, to książka „Oblicza kobiety w sztuce” jest dla Was. Vittorio Sgarbi, włoski znawca sztuki opisał w niej najciekawsze portrety kobiet powstałe na przestrzeni wieków.


„We wszystkich literackich i artystycznych przejawach ludzkiej twórczości właśnie kobieta jest tematem najgoręcej dyskutowanym, najczęściej podejmowanym, najdogłębniej rozważanym i najbardziej upragnionym” – to proste spostrzeżenie posłużyło autorowi za punkt wyjścia do zgromadzenia w jednym tomie esejów na temat kilkudziesięciu dzieł malarskich – najciekawszych i najbardziej intrygujących w historii sztuki.

To oczywiście subiektywny wybór autora, lecz nietrudno zauważyć, że zdecydował się opowiedzieć czytelnikom głównie o najsłynniejszych wizerunkach. Każdy czytelnik, chociaż w minimalnym stopniu zainteresowany sztuką znajdzie w tej książce portrety mu znajome, co nie znaczy, że opowieści o nich są banalne. Przeciwnie: Sgarbi jest wielkim znawcą i miłośnikiem sztuki, sposób w jaki pisze o niej jest przepełniony głębokim zaangażowaniem i odzwierciedla się w nim osobisty stosunek autora do omawianych prac. To nie będzie zatem lektura sprowadzająca się do spisu danych i ciekawostek, nie, nic z tych rzeczy.

Sgarbi postępując linearnie, posługując się przykładami konkretnych malowideł, ukazuje w jaki sposób zmieniało się postrzeganie kobiecej postaci w sztuce: od uświęconego kultu charakterystycznego dla wieków malarstwa historycznego i religijnego aż po desakralizację kobiety w malarstwie wraz z nastaniem czasów współczesnych.

„Czytelnik tych stronic z łatwością dostrzeże, że służą one za narzędzie budzące ciekawość i zarazem zbliżające do jej zaspokojenia. Wszystkie podjęte tu próby nazwania rzeczywistości sztuki, reprodukowane dzieła, przytaczane komentarze i teksty poetyckie z pewnością pomogą jeśli nie rozwiązać, to przynajmniej rzucić światło na zagadkę, jaką jest kobieta” – zdradza autor we wprowadzeniu i nie ma w tym stwierdzeniu przesady.Tomasz Orwid

Vittorio Sgarbi – urodził się w Ferrarze. Krytyk i historyk sztuki, kurator licznych wystaw we Włoszech i za granicą, publicysta, autor licznych publikacji z dziedziny historii sztuki. Od lipca 2008 do marca 2012 burmistrz Salemi na Sycylii. W roku 2011 był kuratorem wystawy w Pawilonie Włoskim podczas 54. Biennale Sztuki w Wenecji.

Vittorio Sgarbi, Oblicza kobiety w sztuce. Pełne gracji , Przekład: Tomasz Kwiecień, Dom Wydawniczy Rebis, Premiera: 20 października 2015

 
Wesprzyj nas