„Bruno Schulz. Festiwal” to impreza, która początkowo miała na celu głównie upamiętnienie tego pisarza i rysownika. Z czasem przekształciła się w szeroko zakrojone wydarzenie literackie. Już wkrótce (13-18.10) odbędzie się jego kolejna edycja.Wydarzenia podczas odbywającego się we Wrocławiu festiwalu gromadzą bardzo różnorodną publiczność. – Spotkania są generalnie pomyślane jako imprezy dla osób zainteresowanych szeroko pojętą literaturą, ale z ukłonem w stronę nauk społecznych. Niestereotypowe tematy i tacy goście sprawiają, że zainteresowani mogą być wszyscy – mówi Marcin Baran, dyrektor programowy festiwalu.

W tym roku czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z polskimi autorami: Olgą Tokarczuk, Andrzejem Stasiukiem, Marcinem Świetlickim, a także słowackim pisarzem Pavolem Rankovem.
Podczas dyskusji panelowych słuchacze poznają lepiej twórczość Waltera Benjamina, Tadeusza Konwickiego i Tomasza Manna, o których opowiedzą zaproszeni goście. Festiwalowi towarzyszyć będą dwie konferencje naukowe. Pierwsza jest poświęcona gnozie w literaturze i filozofii, a druga Rafałowi Wojaczkowi – wrocławski poeta miałby w 2015 roku 70 lat. Oprócz części naukowej będzie też szansa na spotkanie z twórczością Wojaczka w muzycznej oprawie oraz slam dedykowany poecie. W programie znalazła się też projekcja filmu Lecha Majewskiego o Rafale Wojaczku, a reżyser oraz wykonawca głównej roli, Krzysztof Siwczyk będą gośćmi imprezy.

Po raz pierwszy tak ważnym elementem imprezy jest muzyka, obecna w postaci tekstów piosenek wydanych w książce Marcina Świetlickiego („Zło, te przeboje”), koncertu z wierszami Rafała Wojaczka w roli głównej, a także występu zespołu Kim Nowak z Wojciechem Bonowiczem.

17 października, w przeddzień finału festiwalu poznamy laureata tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Wśród finalistów są m.in. Jacek Dehnel, Olga Tokarczuk, Serhij Żadan, Ziemowit Szczerek, Andrzej Stasiuk.

Koncepcja festiwalu zmieniała się od pierwszej edycji w 2012, kiedy był pomyślany jako wydarzenie związane ze 120. rocznicą urodzin i 70. śmierci Bruno Schulza.
– Z roku na rok staramy się dołożyć wszelkich starań, aby stworzyć fascynujące wydarzenie i mamy nadzieję, że i w tym roku spełnimy oczekiwania publiczności – mówi Marcin Baran.Agnieszka Grzegorzewska

zdjęcia: mat. organizatora

Bruno Schulz. Festiwal

Wrocław
13 – 18 października 2015 roku
Link do strony festiwalu ze szczegółowym programem: brunoschulz.dybook.pl
Magazyn Dobre Książki objął wydarzenie patronatem medialnym


5 – 18 października

retrospektywna plenerowa wystawa planszowa Bruno Schulz. Festiwal
JUŻ OD 4 LAT ROZMAWIAMY WE WROCŁAWIU O LITERATURZE
Rynek przy pręgierzu

12 – 18 października

kiermasz książek gości Bruno Schulz. Festiwal i pisarzy nominowanych do nagrody Angelus
Buch-cymes w Tajnych Kompletach
Café Księgarnia Tajne Komplety, ul. Przejście Garncarskie 2

wtorek, 13 października

12.00 – 15.00
konferencja naukowa
Paradygmaty gnozy w literaturze i filozofii współczesnej
Ku religii i filozofii

Jerzy Prokopiuk Trzy rodzaje gnozy
Joanna Sachse Komentarz Jana van Rijckenborgha do „Alchemicznych godów” Christiana Rosenkreuza
Elżbieta Wnuk-Lisowska Ostad Elahi – współczesna gnoza irańska
Marek Magdziak Kłopot ze światem – perspektywa gnostycka
Monika Bakalarz Nawiązania Giorgia Agambena do myśli gnostyckiej
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Refektarz
Konferencja ma być kameralnym spotkaniem prelegentów z publicznością, podczas którego podzielimy się wiedzą i wzajemnie się nią wzmocnimy. Spróbujemy odpowiedzieć, choć najskromniej, na pytanie, czy tak prastare zjawisko religijne i dawny nurt filozoficzny, jakim jest gnoza, wciąż pozostaje aktualne; co gnostycznego może się sprawdzić w dzisiejszej rzeczywistości kulturowej i cywilizacyjnej; dlaczego współcześni pisarze bądź filozofowie odnajdują w gnozie wspaniałe inspiracje i odwołują się do niej. Zbliżając się do źródła słowa paradygmat, do greckiego parádejgma, zapytamy o wzór, model, ideę sposobu poznania – gnósis. Postawimy na nowo fundamentalne pytania o świat i człowieka, o wspólnotę i jednostkę.

12.00
wykłady otwarte dla studentów na Uniwersytecie Wrocławskim
Wykłady o polskiej poezji współczesnej
Andrzej Skrendo Starzy i młodzi we współczesnej poezji
Piotr Śliwiński Młoda poezja – skąd, dokąd
Uniwersytet Wrocławski, Instytut Filologii Polskiej, pl. Biskupa Nankiera 15, sala im. Władysława Nehringa nr 22, parter

16.00
(O)powieść poety, czyli dlaczego poeci zaczynają pisać prozą?
spotkanie z Janem Polkowskim; prowadzenie: Krzysztof Koehler
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Refektarz
Wybitni poeci trwają w naszej pamięci za sprawą wierszy, które napisali. Ale niektórym z nich liryka nie wystarczała, wypowiadali się również prozą. Rilke, Leśmian, Iwaszkiewicz – to tylko kilka przykładów. Także współcześnie zdarza się, że poeci ofiarują czytelnikom swoje dzieła prozatorskie. Podczas spotkania z Janem Polkowskim (autorem jednej powieści i wielu esejów), z którym rozmawiał będzie Krzysztof Koehler (również autor jednej powieści i wielu esejów), uda się być może uchylić rąbka tajemnicy poetów, którzy bywają prozaikami.

17.45
dyskusja panelowa
Co można dzisiaj wyczytać z pism Waltera Benjamina?
Bogdan Baran, Adam Lipszyc, Paweł Mościcki
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Aula
Walter Benjamin to postać bez mała mityczna. Autor „Pasaży”, „Ulicy jednokierunkowej” i innych dzieł, szczęśliwie przetłumaczonych na język polski, należy do najbardziej czytanych eseistów XX wieku. Czy myśl tego zmarłego śmiercią samobójczą u progu II wojny światowej autora jest ważna także na początku XXI wieku?

18.00
spotkanie z młodymi autorami tekstów poetyckich, prozatorskich i satyrycznych opublikowanych w zbiorze „Trochę inny świat”
Zrozumieć świat
prowadzenie: Michał Nogaś
Barbara: infopunkt, kawiarnia, kultura, ul. Świdnicka 8c
(impreza towarzysząca – organizator: Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016)

19.30
Ulica wielorybów albo czy życie bez Lewiatana jest możliwe?
spotkanie z Agnieszką Taborską i Jerzym Limonem; prowadzenie: Wojciech Browarny
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Refektarz
W tytułach napisanych przez Agnieszkę Taborską i Jerzego Limona książek pojawia się wieloryb. Ten największy ssak morski dźwiga na sobie wiele znaczeń metaforycznych. Dwoje tak różnych autorów postara się opowiedzieć, dlaczego uznali Balaenidae za godnego miejsca w tytułach ich książek oraz w ich wyobraźni. Ale mimo że wieloryb jest tak potężny, rozmowa nie będzie dotyczyła wyłącznie potwora z głębin oceanu.

21.15
Agata Tuszyńska i jej najnowsza książka „Narzeczona Schulza”
spotkanie z Agatą Tuszyńską; prowadzenie: Stanisław Bereś
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Aula
Twórczość Brunona Schulza, patrona naszego festiwalu, została opisana już na wiele sposobów. Wciąż kryje w sobie wiele tajemnic, podobnie jak jego życie. Wybitna autorka biografii Agata Tuszyńska opowie o kobiecej fascynacji Schulzem oraz fascynacji Schulza. Nie tylko kobietami.

środa, 14 października

9.00 – 15.30
konferencja naukowa
Wojaczek – przeczytany
w 70. rocznicę urodzin Rafała Wojaczka
Romuald Cudak Metafizyka poetycka Rafała Wojaczka
Krzysztof Siwczyk Pusty Mesjasz – słownik religijnych falsyfikatów Rafała Wojaczka
Piotr Śliwiński Kruchość albo wola i niewola mocy
Grzegorz Pertek Rafał Wojaczek: poezja luksacji
Piotr Bogalecki Wojaczek: nadzieja partytury
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Aula
Rafał Wojaczek należy do twórców źle obecnych zarówno w historii literatury polskiej, jak i w potocznej świadomości czytelniczej. Legenda, wspomnienie biograficzne i towarzyska plotka przesłaniają często samą twórczość i dominują nad jej rzetelną krytycznoliteracką i historycznoliteracką oceną. Tymczasem dzieło Wojaczka zasługuje na to, by zająć w końcu należne mu miejsce na mapie współczesnej polskiej poezji. Celem konferencji jest dokonanie przeglądu aktualnego stanu badań nad twórczością autora „Nie skończonej krucjaty” oraz wskazanie i wytyczenie nowych kierunków badawczo-interpretacyjnych. W sesji wezmą udział najwybitniejsi znawcy twórczości Wojaczka, krytycy i literaturoznawcy różnych pokoleń: zarówno ci, którzy pamiętają poetę z krótkiego, ale niezwykle intensywnego okresu aktywności twórczej, jak i ci, dla których jego twórczość jest częścią historii polskiej literatury, nieznaną im z bezpośredniego, biograficznego doświadczenia. Dla wszystkich uczestników konferencji Rafał Wojaczek pozostaje jednak nieodmiennie, choć z różnych przyczyn, poetą ważnym i bliskim.

11.00
spacer
Szlakiem Rafała Wojaczka
oprowadza: Jacek Bierut
Dworzec PKP, ul. J. Piłsudskiego 105, przy kasach
(współorganizator: Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza)
zapisy: bsf.wro@o2.pl
Są miejsca, których już nie ma. Gdzie Rafał Wojaczek wyszedł z knajpy przez szybę? Na którym haku powiesił szatniarza? Gdzie odbyła się największa biba PRL-u i z jakiego powodu? Z którego Urzędu Pocztowego poeta nadawał paczki do mamy i dlaczego była w nich brudna bielizna? Gdzie przyjął ostatnią w życiu dawkę alkoholu? Gdzie spoczywają jego ostatnie, niewydane teksty i jak się do nich dobrać? Gdzie jest jego szubienica? Będziemy chodzić i pytać. Drogę zna Jacek Bierut i pokaże ją tylko raz.

12.00 – 15.00
konferencja naukowa
Paradygmaty gnozy w literaturze i filozofii współczesnej
Ku literaturze

Izabela Trzcińska Między Młodą Polską i nową duchowością. Zapomniana poezja Wandy Dynowskiej
Marek Starowieyski O Miłosza przekładzie „Pieśni o perle”
Luiza Rzymowska Przebłyski mitu o Sophii w „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza
Marcin Czerwiński Manekiny i sanatorium, czyli gnostycyzm ironiczny według Schulza
Aleksander Pawlikowski Gnostyckie reminiscencje na scenach XX wieku.
Witkacy, Grotowski i Morrison w obliczu apokalipsy
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Refektarz

14.00
wykład monograficzny
Co mówi do nas wieszcz albo rozmowa z Janem Kochanowskim
Andrzej Borowski
Uniwersytet Wrocławski, Instytut Filologii Polskiej, pl. Biskupa Nankiera 15, sala im. Władysława Nehringa nr 22, parter
Patronem Bruno Schulz. Festiwal jest klasyczny pisarz współczesny, a na festiwalu prezentowani są przede wszystkim pisarze, o których możemy powiedzieć, że są nam współcześni. Literatura jednak ani nie kończy się na wieku XX, ani w wieku XX się nie zaczęła, a języki, którymi posługujemy się na całym świecie, były doskonalone przez dawnych mistrzów. W Polsce skłonni jesteśmy nazywać ich wieszczami. Jest ich na pewno więcej niż tych trzech romantycznych. Wykład wybitnego znawcy twórczości Jana Kochanowskiego będzie próbą pokazania, dlaczego dzieło Jana z Czarnolasu wciąż powinno zajmować naszą uwagę.

16.00
dyskusja panelowa
Rafał Wojaczek: biografia, legenda, dzieło
Maciej Szczawiński, Maciej Melecki, Stanisław Bereś; prowadzenie: Tomasz Kunz
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Refektarz
Rafał Wojaczek to być może najbardziej krwisty poeta polski drugiej połowy XX wieku. Ma swoje osobne miejsce w każdym kanonie literackim ostatnich dekad. Fascynuje pozostawionymi przez siebie słowami, ale także legendą biografii. Paneliści zastanowią się, jak nie zatracić piękna słów Wojaczka w konfrontacji z kolejami jego życia.

18.00
Zło, Te przeboje
Marcin Świetlicki, Lech Janerka; prowadzenie: Pablopavo
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Aula
Opublikowawszy swoje wiersze zebrane, Marcin Świetlicki (MŚ) wciąż żyje jako poeta piszący (o czym zaświadcza nagradzany, kupowany i czytany tom „Jeden”). Ale ponieważ MŚ jest także Świetlikiem (Ś), czyli liderem zespołu Świetliki, to często bywa i autorem tekstów piosenek. Ich zbiór ukazuje się właśnie nakładem Wydawnictwa EMG. Ś występuje okazjonalnie także z innym zespołami oraz muzykami, nazbierało się więc 16 nagrań dokonanych poza macierzystym Świetlikowym składem, które znajdą się na nowym CD Ś (wydanym przez firmę W Moich Oczach – Manufaktura Legenda). O książce, płycie i o fenomenie MŚ i Ś razem z autorem będą rozmawiać inni autorzy tekstów, które bez ustanku brzmią nam w uszach: Lech Janerka i Pablopavo.

20.00
dyskusja panelowa
Przypominamy – Tadeusz Konwicki
Stanisław Bereś, Joanna Szczęsna, Andrzej Titkow
po spotkaniu pokaz filmu dokumentalnego Andrzeja Titkowa „Całkiem spora apokalipsa”
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19/23, sala nr 7
(wejściówki do odbioru tego samego dnia w kasie kina)
Zmarły 7 stycznia 2015 roku Tadeusz Konwicki to klasyk współczesnej prozy polskiej. Mogłoby się wydawać, że czymś niegrzecznym jest próba jego przypominania, ale łaska czytelnika na pstrym koniu jeździ. Dlatego zawczasu przypomnimy i tym, którzy czytają, i tym, którzy jeszcze nie czytali Konwickiego, że lektura jego książek jest niełatwa, nielekka i arcyprzyjemna.

czwartek, 15 października

9.00 – 15.30
konferencja naukowa
Wojaczek – przeczytany
w 70. rocznicę urodzin Rafała Wojaczka
Stanisław Stabro Żywioł historii w liryce Rafała Wojaczka
Adam Poprawa Wojaczek nowofalowy
Anna Kałuża „(…) wskoczyć do ust Królowej” – efekty działania estetycznego dystansu w poezji Rafała Wojaczka
Aldona Kopkiewicz Ciało i inne pasje Rafała Wojaczka
Maciej Melecki „Ranny wiersz” Rafała Wojaczka
Marcin Jaworski „Martwy język” jako „początek wiersza”.
Poezja i prawo do śmierci w twórczości Rafała Wojaczka
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Aula

16.00
salon angelusa na bruno schulz. festiwal
spotkanie z Kazimierzem Orłosiem; prowadzenie: Mieczysław Orski
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Refektarz
Kazimierz Orłoś niesie w sobie znakomitą pamięć ostatnich kilkudziesięciu lat dziejów Polski i Polaków. Jego powieści i opowiadania to fascynujący zapis uwikłanych losów tych, którym przyszło żyć w PRL-u, ale i już w wolnej Polsce. Ponieważ nie epatuje językiem i światem przedstawionym, może się zdarzyć, że nawet osoby będące uważnymi czytelnikami przejdą nad jego twórczością do porządku dziennego. Nie powinno tak się stać. I ta rozmowa to udowodni.

18.00
film
WOJACZEK
po projekcji spotkanie z reżyserem Lechem Majewskim oraz z odtwórcą roli tytułowej Krzysztofem Siwczykiem; prowadzenie: Jacek Ziemek
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19/23, sala nr 7
(wejściówki do odbioru tego samego dnia w kasie kina)
O którym ze współczesnych polskich pisarzy nakręcono film fabularny? O Witkacym? O Hłasce? Odpowiedzi na te pytania nie zostaną nagrodzone w konkursie SMS-owym. Faktem jest, że film fabularny, którego tytuł stanowi nazwisko poety, nakręcono tylko jeden. Dlaczego to nazwisko brzmi: Wojaczek? Tłumaczyć i wyjaśniać będą reżyser Lech Majewski i, zadziwiająco podobny do Wojaczka, poeta Krzysztof Siwczyk.

22.00
koncert
„List do nieznanego poety”
grają i śpiewają Julia i Nieprzyjemni
wiersze Rafała Wojaczka wykonują Julia Kamińska, Marcin Świetlicki i Michał Wandzilak
Stary Klasztor, ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 1
(wejściówki do odbioru od 12 października w Księgarni Hiszpańskiej ELITE, ul. Szajnochy 5 oraz na miejscu na godzinę przed koncertem)
Wiersze Rafała Wojaczka zaśpiewają i zagrają legendarny poeta, aktorka kultowych seriali i człowiek, który potrafi grać Chopina.

piątek, 16 października

9.00 – 15.30
konferencja naukowa
Wojaczek – przeczytany
w 70. rocznicę urodzin Rafała Wojaczka
Tadeusz Pióro Jak czytać „Sanatorium”. Od psychoanalizy do literackości
Jarosław Fazan „Sanatorium” – literackie doświadczenie choroby
Konrad Wojtyła Wojaczek vs Schulz. Mesjasz rodzi się w „Sanatorium”
Andrzej Skrendo Pamięci Wojaczka. Krótka rozprawa o aniołach
Marta Koronkiewicz „Ty jesteś Góra / Ja jestem Dół”. Wojaczek wśród najmłodszych
Tomasz Kunz Poza zasadą literackości albo poezja jako projekt egzystencjalny
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Aula

16.00
dyskusja panelowa
Jak pisać o Rafale Wojaczku?
Piotr Śliwiński, Bogusław Kierc, Romuald Cudak, Konrad Wojtyła
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Refektarz
Czytać wiersze Rafała Wojaczka może każdy, kto nie jest analfabetą, ale kto je zrozumie?

17.00
salon angelusa na bruno schulz. festiwal
spotkanie z Pavolem Rankovem – laureatem Nagrody Angelus 2014;
prowadzenie: Tomasz Grabiński
Mediateka, plac Teatralny 5
Laureat zeszłorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, znakomity słowacki pisarz Pavol Rankov spotka się z czytelnikami – już spokojny i przyzwyczajony do tego, że jest laureatem tak ważnego wyróżnienia.

19.30
salon angelusa na bruno schulz. festiwal – Kawiarnia Europa
spotkanie z nominowanymi do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus
uczestnicy: Jacek Dehnel, Drago Jančar, Ziemowit Szczerek, Lucian Dan Teodorovici, Olga Tokarczuk; prowadzenie: Wojciech Bonowicz i Szymon Kloska
Salon EMPIK Renoma, ul. Świdnicka 40
Siedmiu wspaniałych literatury środkowoeuropejskiej, z których jeden już następnego dnia będzie wspaniałym laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, opowie o swoich książkach. Dla tych, którzy nominowanych książek jeszcze nie znają – ściągawka: autorzy odczytają fragmenty swoich powieści.

21.00
slam
I tłucze szyby rymem i kopniakiem
jury: Ryszard Krynicki, Pablopavo, Krzysztof Śliwka, Marcin Świetlicki
prowadzenie: Tomasz Majeran; podkład muzyczny: Michał Wandzilak
po slamie koncert Pablopavo, Rafał „Kazan” Kazanowski, Michał Wandzilak
Sanatorium Kultury, Przejście Garncarskie 2, II p.
Kto się zgłosi? Nikt tego nie wie. Co wyrecytuje? Nawet ci, którzy się zgłoszą, nie wiedzą, ale na pewno będzie i śmiesznie, i dziwnie. Bo przecież jest jeszcze jury, którego nie mają żadne inne konkursy. Poeta klasyk, poeta prawie klasyk, poeta hipis (to oni jeszcze istnieją?) i rockandrollowiec. A mistrzem ceremonii będzie legenda wrocławskiego undergroundu poetyckiego. I będą nagrody. Pieniężne. Wypłata na miejscu.

sobota, 17 października

14.00
dyskusja panelowa
Polskie mannowce – polscy prozaicy na tropach Tomasza Manna
Małgorzata Łukasiewicz i Marcin Nowak Lubecki; prowadzenie: Marcin Baran
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Aula
Oczywiście, prozę Tomasza Manna można po prostu czytać. Ale jest ona tak fascynująca, że trudno nie pisać o niej esejów, a nawet kolejnych dzieł prozatorskich. Także w języku polskim. Dlaczego Mann jest tak diabelnie pociągający?

17.00
salon angelusa na bruno schulz. festiwal
spotkanie z Olgą Tokarczuk; prowadzenie: Irek Grin
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Aula
„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk to powieść szeroko czytana, komentowana, a być może i nagradzana. Zanim jednak trzeba będzie czytać tę książkę jako wielką wygraną lub wielce przeoczoną (organizatorzy Bruno Schulz. Festiwal nie mają żadnych przecieków z jury rozmaitych nagród), warto posłuchać rozmowy o tej fascynującej opowieści.

20.00
Gala wręczenia Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus
Teatr Muzyczny Capitol, ul. Marszałka J. Piłsudskiego 67
(impreza zamknięta – wejście za zaproszeniami)

niedziela, 18 października

12.00
gra miejska
labirynt tajemnic
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19/23

15.00
otwarty wykład schulzowski
Fabryka zmanierowanej waty cukrowej i kino „Urania”
Janusz Rudnicki
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Refektarz
Twórczość Brunona Schulza musi być czytana i jest. Miedzy innymi dlatego powstał Bruno Schulz. Festiwal. To, co czytane, wymaga także komentarza. Także komentarza znaczących twórców współczesnych. Janusz Rudnicki w trakcie swojego wykładu na pewno przedstawi fascynująco indywidualną interpretację prozy nauczyciela z Drohobycza.

16.00
salon angelusa na bruno schulz. festiwal
spotkanie z Andrzejem Stasiukiem; prowadzenie: Dorota Wodecka
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Aula
Mówimy: Stasiuk, myślimy: jedno z najbardziej zauważalnych zjawisk polskiej prozy współczesnej. I nawet jeśli trudno wyjść poza to zauroczenie, to rozmowa z autorem „Jadąc do Babadag”, „Czekając na Turka” czy „Wschodu”, którą poprowadzi współautorka wywiadu-rzeki Dorota Wodecka, pozwoli choć odrobinę zracjonalizować to uwielbienie.

18.30
koncert
KIM NOWAK BONOWICZ
Stary Klasztor, ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 1
(bilety do nabycia od 12 października w Księgarni Hiszpańskiej ELITE, ul. Szajnochy 5 oraz na miejscu na godzinę przed koncertem)
Fisz i Emade, bracia nie tylko muzyczni oraz synowie lidera VooVoo, z towarzyszeniem wybitnego poety Wojciecha Bonowicza zaśpiewają, zanucą, za… no właśnie, co?

Na wszystkie wydarzenia, poza koncertem KIM NOWAK BONOWICZ, wstęp wolny.

Szczegóły na stronie dybook.pl.Muzyka jeszcze nigdy nie była tak silnie obecna w programie Bruno Schulz. Festiwal, a trzy arcyciekawe i zgoła odmienne koncerty bynajmniej nie wyczerpują muzycznego potencjału tegorocznej edycji Festiwalu. Jedno jest pewne: szykuje się uczta dla uszu.

Pasmo muzyczne zaczyna się od razu od wysokiego C – premiery książki “Zło, te przeboje” (środa, 14 października 2015). Pod tym przewrotnym tytułem kryje się zbiór wierszy – piosenek Marcina Świetlickiego, o których on sam pisze tak: Niektóre z tych tekstów były wcześniej wierszami, a może nawet nimi nadal pozostają, mimo ocierania się o kulturę zgniłą i niską. Lwia część, to oczywiście piosenki nagrane przeze mnie z zespołem Świetliki, ale jest tu również wiele owoców moich zdrad macierzystego zespołu z innymi wykonawcami. O książce, płycie towarzyszącej “Zło, tym przebojom” i o fenomenie Marcina Świetlickiego i Świetlików razem z autorem będą rozmawiać inni autorzy tekstów: Lech Janerka i Pablopavo.
Spotkanie w auli Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Wstęp wolny

Z kolei w czwartkowy wieczór (15 października) “List do Nieznanego Poety” zagrają i zaśpiewają Julia i Nieprzyjemni, czyli innymi słowy wiersze Rafała Wojaczka zaśpiewają i zagrają legendarny poeta, aktorka kultowych seriali i człowiek, który potrafi grać Chopina: Marcin Świetlicki, Julia Kamińska oraz Michał Wandzilak. Na koncert, który odbędzie się w Starym Klasztorze, obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru (od 12 października) w Księgarni Hiszpańskiej ELITE (ul. Szajnochy 5), a także na miejscu na godzinę przed koncertem.

W piątek (16 października) kolejny wieczór dedykowany Rafałowi Wojaczkowi: slam poetycki “I tłucze szyby rymem i kopniakiem”. W jury zasiądą: Ryszard Krynicki, Pablopavo, Krzysztof Śliwka, Marcin Świetlicki, w rolę mistrza ceremonii wcieli się legenda wrocławskiego undergroundu poetyckiego Tomasz Majeran, a o podkład muzyczny zadba Michał Wandzilak. I będą nagrody. Pieniężne. Wypłata na miejscu. A gdy poetyckie emocje opadną o te muzyczne zadbają panowie Pablopavo, Rafał “Kazan” Kazanowski i Michał Wandzilak grając akustyczny set na dobranoc. Warto piątkowy wieczór spędzić w Sanatorium Kultury, tym bardziej że wstęp na oba wydarzenia jest wolny.

Kropkę nad i muzycznego pasma Bruno Schulz. Festiwal 2015 postawi wydarzenie wieńczące cały Festiwal: koncert Kim Nowak Bonowicz. Rozszyfrujmy: braciom (nie tylko muzycznym) Bartoszowi “Fiszowi” i Piotrowi “Emade” Waglewskim na scenie będzie towarzyszył poeta Wojciech Bonowicz. Co z tego wyniknie? Przekonamy się 18 października w Starym Klasztorze. Jedno jest pewne: jeżeli ktoś planuje dyskretnie potupać nóżką, koniecznie musi się wycofać w dalsze kąty klubu. Kim Nowak to prawdziwa bomba energetyczna.
Koncert Kim Nowak Bonowicz to jedyne biletowane wydarzenie Bruno Schulz. Festiwal 2015. Bilety do nabycia od 12 października w Księgarni Hiszpańskiej ELITE oraz na miejscu, czyli w klubie Stary Klasztor, na godzinę przed koncertem.

 
Wesprzyj nas