Randki to wynalazek, liczący zaledwie stulecie. Czy jest przed nim jeszcze jakaś przyszłość?

Może się wydawać, że randki towarzyszyły ludziom od zawsze. Przecież nasi przodkowie jakoś się poznawali, zakochiwali w sobie, tworzyli pary i małżeństwa. Tymczasem nic bardziej mylnego! Randki to wynalazek, który świat zachodni, a w szczególności Stany Zjednoczone, zaakceptował dopiero w latach dwudziestych XX wieku. Wcześniej randka była synonimem zakazanej, potajemnej schadzki i nie kojarzyła się pozytywnie w żadnym przyzwoitym towarzystwie. Zakochani znaleźli się na widoku dopiero po dwóch dekadach dwudziestego stulecia, zaś na gruncie polskim randkowanie przyjęło się na dobre dopiero w latach powojennych. Kawa i kino w epoce PRL-u przypadły do gustu rodakom.

W tym samym czasie moda na randki przeżywała w USA swój złoty czas. Randkowanie stało się wręcz społeczną powinnością, do której zachęcał nawet system oświaty! Studio Coronet Films produkowało konsultowane przez psychologów filmy edukacyjne adresowane do nastolatków wyjaśniające na czym polega randka, jak powinna przebiegać i jak ją zorganizować. A wręcz – kogo na nią zaprosić! W dobie umawiania się na spotkania przez internet, smsy, czaty może się to wydawać nieprawdopodobne, ale wciąż istnieją społeczeństwa, w których randka to wielkie i upragnione wydarzenie, występujące nierzadko wbrew regułom panującym w tradycyjnych społecznościach.

Piotr Szarota, w swojej książce „Anatomia randki” przedstawia rezultaty jakie wywołuje przeszczepienie tego wynalazku zachodniej kultury na grunt krajów Afryki czy Azji, a zarazem w sposób barwny i ciekawy pokazuje narodziny i ewolucję randki, jako zjawiska społecznego, w Europie i Stanach Zjednoczonych. Otwartym pozostawia pytanie czy przed randkami w naszym kręgu kulturowym jest jeszcze jakaś przyszłość. Postępująca obyczajowa liberalizacja i banalizacja seksu sprawiają, że jakiekolwiek zabieganie o uczucia drugiej osoby przestaje być cenione. Czy obyczaj randek zaniknie na naszych oczach? (O)

Piotr Szarota jest profesorem w Instytucie Psychologii PAN, autorem książek „Psychologia uśmiechu. Analiza kulturowa”, „Od skarpetek Tyrmanda do krawata Leppera. Psychologia stroju dla średnio zaawansowanych” oraz „Smile: A user’s manual”. Jego najnowsza książka „Anatomia randki” ukazała się nakładem Wydawnictwa Muza w serii wydawniczej „Spectrum”.

Piotr Szarota – Anatomia randki

 
Wesprzyj nas