Album „Tatrzańska Atlantyda” ukazuje Zakopane i Tatry z perspektywy znanej tylko nielicznym miłośnikom tego obszaru. Piotr Mazik zebrał w nim niepublikowane wcześniej fotografie z przeszłości, z których każda opowiada inną historię.
Ponad 200 unikalnych zdjęć z przeszłości wybranych i opisanych przez Piotra Mazika w albumie zatytułowanym „Tatrzańska Atlantyda” ukazuje Zakopane i Tatry z nowej perspektywy. Stąd tytuł książki, nawiązujący do lądu powszechnie rozpoznawalnego, ale czy dobrze znanego?
–Powszechnie ulegamy złudzeniu, że znamy Tatry. Przez kilkadziesiąt lat bycia w górach zapisujemy w pamięci ich zmiany, wpisujemy w siebie przebieg szlaków, ścieżek, dróg wspinaczkowych, otoczenia polan, schronisk, zakręty nartostrad. Oczywiste są dla nas sposoby w nich bycia: narciarstwo, wędrówki, wspinanie. Zbyt śmiałe to przekonania. Jesteśmy w Tatrach zaledwie przez chwilę. Pejzaże zakodowane w nas zadziwiają i dezorientują zobaczone na zdjęciach sprzed kilkudziesięciu lat – pisze autor we wstępie do książki bardzo trafnie podsumowując jej merytoryczną zawartość.
Bo oto przed czytelnikami podróż przez pejzaże, które z jednej strony powinny być nam dobrze znane – nazwy wszak brzmią tak znajomo – a jednak widok jaki maluje się przed oczami okazuje się, raz po raz, inny od zapamiętanego. Piotr Mazik dobierając zdjęcia postawił na zaskakiwanie odbiorców i ten zamysł udał się wyśmienicie.
Album został podzielony tematycznie na następujące sekcje: Pionierzy, Pogotowie, W Tatrach, Atlantyda azyli, Morskie Oko, Żywioły, Narty i Tatry pasterskie. Posługiwanie się nim ułatwia zamieszczony na końcu książki spis autorów fotografii oraz wykaz miejsc wydatnie ułatwiający odnalezienie lokalizacji interesujących czytelnika.
– Do albumu wybierałem zdjęcia, które mnie w jakiś sposób zaintrygowały – mówi autor. – Starałem się odszukać fotografie opowiadające jakąś historię, a zdarzało się, że sam musiałem te historie odkrywać – dodaje. To wiele mówi o walorach prezentowanych zdjęć, ze względu na to iż Piotr Mazik jest zarówno znawcą jak i pasjonatem Tatr. Jeżeli odnalezione zdjęcia potrafiły Jego zaskoczyć, to nie ulega wątpliwości, że będą one stanowić sporą niespodziankę dla wielu czytelników.
Fotografie prezentowane w książce pochodzą z zasobów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego, Ośrodka Dokumentacji Tatrzańskiej Tatrzańskiego Parku Narodowego, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz ze zbiorów prywatnych. Większość z nich nigdy nie była publikowana ani prezentowana szerszej publiczności. Na co dzień spoczywają w archiwach w postaci odbitek lub płyt szklanych.
– Przeglądanie tych zasobów zajęło mi pomiędzy trzy, a cztery lata – mówi Piotr Mazik. – Z czego rok to była już intensywna praca nad wyborem fotografii do książki oraz ich interpretacją – dodaje. Warto nadmienić, że każda z fotografii została opatrzona możliwie jak najbardziej dokładnym opisem. Każdy z nich zawiera liczne dane i ciekawostki, najczęściej niespotykane, tak jak i zdjęcia, których dotyczą.
(GB, AK)
O autorze:
PIOTR MAZIK – narciarz wysokogórski, przewodnik tatrzański, studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członek fundacji „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” zajmującej się działalnością kulturalną, naukową, promocyjną i oświatową związaną z historią, dziedzictwem, współczesnością oraz przyszłością miasta Zakopanego, Podtatrza i Tatr. Współautor książek: „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” (2011) oraz „Ślady, szlaki, ścieżki. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich wyobrażeń” (2013). Współautor kilku wystaw m.in. „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” (2011–2012), „Wyprawa. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich idei” (2013) prezentowanych w Muzeum Tatrzańskim, Tatrzańskim Parku Narodowym i przestrzeniach wystawienniczych Miasta Zakopane. Najwięcej czasu spędza w Tatrach. Więcej: www.zakopianczycy.eu