Jesteśmy osaczeni. Patrzą na nas google, Mark Zuckerberg i wielu Wielkich Braci. Nasze smartfony to prawie jak chipy identyfikacyjne wszczepiane psom. Stały nadzór, celowane reklamy i oferty sklepów obok których przechodzisz. Wirtualni znajomi – nie wiadomo, prawdziwi czy pracownicy agencji new technology.

[geim]Jak jeszcze można wykorzystać wszechobecną elektronikę telekomunikacyjną? Warto przyjrzeć się wizji przedstwawionej przez Andersa de la Motte. [geim] to debiut szwedzkiego pisarza i pierwsza część trylogii, w której zmanipulowany bohater, miłośnik nowych technologii i łatwego zarobku, staje się pionkiem w niebezpiecznej rozgrywce, z której nie można się wycofać. W dodatku, do tej nieprzewidywalnej w skutkach “zabawy” wciąga swoich najbliższych. A potem jest dynamicznie, zaskakująco, przewrotnie, a napięcie rośnie z każdą przeczytaną stroną.

Swobodny styl, prosty język bezpośrednio nawiązujący do popularnej kultury i slangu internetowego, angielskie wtręty i wulgaryzmy, zaskakujący finał – to czeka na czytelnika. Dużą zaletą jest pomysłowa konstrukcja i fabuła mocno osadzona w dzisiejszej rzeczywistości, co w konsekwencji przyniosło nietypowy thriller, w dużym stopniu bazujący na współczesnych fascynacjach technologicznych.

Fabuła powieści oparta na wszechobecnych w dzisiejszym świecie technologiach cyfrowych, telekomunikacyjnych i social media, jest wyjątkowo aktualna, fascynująca i prowokująca do myślenia. Prowokująca powinna stać się zwłaszcza dla osób bezkrytycznie podążających za wciskanym przez marketing kitem o niezbędności tego czy owego gadżetu.

Powieść trzeba również potraktować jako ostrzeżenie autora, zawodowo wysokiej klasy specjalisty w dziedzinie bezpieczeństwa teleinformatycznego, przed niebezpieczeństwami, na które coraz bardziej jest narażony przeciętny, nieświadomy użytkownik globalnej sieci komunikacyjnej.

Przestępcy, terroryści, szpiedzy, służby, zboczeńcy, korporacje, finansiści, agencje reklamowe – opanowują sieć, szukając ofiar. Strzeż się. Bądź czujny.
(B)

Anders de la Motte
[geim]
Wydawnictwo Czarna Owca 2012

 

Zaloguj się i skomentuj. Pośród autorów komentarzy losujemy nagrody książkowe.
Zobacz więcej informacji

 
Wesprzyj nas