Laureatka Nagrody Pulitzera prezentuje najbardziej intrygującą kobietę w dziejach świata – królową Egiptu Kleopatrę.



Życie Kleopatry VII, ostatniej królowej hellenistycznego Egiptu, obfitowało w wydarzenia, które na zawsze uczyniły ją inspiracją dla twórców. Dzięki temu pamięć o niej pozostała wiecznie żywa, ale też uległa zniekształceniu – prawdziwa Kleopatra zniknęła gdzieś pod warstwami farby, inkaustu, taśmy filmowej.

Stacy Schiff w swojej książce odczarowuje Kleopatrę, zdejmując z niej, warstwa po warstwie, ów szlachetny kulturowy osad, oddzielając fakty od fikcji. Buduje przy tym obraz antycznego świata, bo osadza swoją bohaterkę pośród ludzi z krwi i kości, na tle ówczesnych realiów.

Przy okazji portretuje również jej dwóch sławnych kochanków, a wraz z nimi przybliża polityczną zawieruchę w ówczesnym imperium rzymskim.

Jednak to nie polityka i nie wodzowie są głównymi bohaterami, ale ona – kobieta, o której Blaise Pascal powiedział, że nawet kształtem nosa wpłynęła na kształt świata.

Stacy Schiff demitologizuje postać egipskiej królowej, która została szczelnie opleciona wyobrażeniami Szekspira, Shawa i Elisabeth Taylor.
„The New York Times”

Biografia ukazuje egipską władczynię zarówno jako sprytnego politycznego stratega, wykorzystującego swoje romanse do budowania wpływów, jak i najsławniejszą osobistość swoich czasów.
„Los Angeles Times”

Schiff, autorka nagrodzonej Pulitzerem biografii Véry Nabokov, z mitycznej postaci wydobywa prawdziwą Kleopatrę. Wiedza Schiff jest imponująca, ale została ubrana w lekkie słowa i przekazana z wielkim wyczuciem ludzkiej natury.
„Vanity Fair”

Schiff zabiera nas w czasy i miejsca, które można określić zarówno jako „orgie grabieży i mordu”, jak i jako „Paryż antycznego świata”. […] Nakreślony przez Schiff portret ukazuje charyzmatyczną postać, płynnie mówiącą ośmioma językami, która przez dwadzieścia dwa lata rządziła przebogatym państwem-miastem. Jej panowanie zakończyła owiana legendą makabryczna śmierć…
„Elle”

Bogini. Najbardziej wpływowa i najbardziej pociągająca kobieta swoich czasów. Kochanka Juliusza Cezara i Marka Antoniusza. Żona – kolejno – swoich dwóch braci i morderczyni jednego z nich. Matka. Samobójczyni.

Stacy Schiff (ur. 1961) – amerykańska pisarka i publicystka, laureatka wielu nagród, w tym prestiżowej Nagrody Pulitzera. Artykuły publikowała m.in. w „The New York Times”, „The New Yorker” i „The Times”. Kleopatra jest jej czwartą książką, poprzednie to: Antoine de Saint-Exupéry – Wielki Mały Książę XX wieku (1994; wyd. pol. 1998), Véra Nabokova. Portret małżeństwa (1999; wyd. pol. 2005), A Great Improvisation: Franklin, France, and the Birth of America (2005). Za biografię Kleopatry Schiff otrzymała m.in. prestiżową Jacqueline Bograd Weld Award, przyznawaną przez PEN Club. Książka była obecna na wielu amerykańskich listach bestsellerów, przez półtora roku utrzymywała się na liście bestsellerów „New York Timesa”. Ukaże się w trzydziestu dwóch krajach.
Hanna Jankowska, z wykształcenia orientalistka i po trosze politolog. Przekładała współczesną literaturę arabską, od lat tłumaczy z angielskiego literaturę faktu, eseje, książki z dziedziny nauk społecznych, a także filmy dokumentalne. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt przetłumaczonych książek, m.in. Bertranda Russella, Samuela Huntingtona, Benjamina Barbera, Naomi Klein, Tony’ego Judta. Laureatka nagrody Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich.

Stacy Schiff
Kleopatra wyd.2
Przekład: Hanna Jankowska
Seria Fortuna i Fatum
Wydawnictwo W.A.B.
Premiera: listopad 2013


… niedostępny …

 
Wesprzyj nas