Od tych pięciu tytułów łatwo się nie oderwiesz. Przedstawiamy pięć propozycji książkowych na jesienny weekend. Od romantycznej przygody po analizę dokonań Józefa Piłsudskiego. Nic ich nie łączy, każda jest inna i zarazem każda warta przeczytania.

„Jackie czy Marilyn. Ponadczasowe lekcje stylu” Pamela Keogh

Książka, która ucieszy każdego miłośnika lat 50-tych i 60- tych, wszystkich fanów Jackie i wszystkich fanów Marilyn. Pamela Keogh tak skonstruowała tę książkę, że opowiadając o sławnej brunetce i równie sławnej blondynce analizuje również odmienne typy osobowości jakie reprezentowały i nie szczędzi wskazówek jak wzorując się na tytułowych paniach wprowadzić sporo pozytywnych zmian w swoim życiu. Książka biograficzna, gawęda o stylu i szyku oraz poradnik w jednym, a wszystko okraszone sporą dozą poczucia humoru.

„Oswajanie świata” Nicolas Bouvier

Książka kultowa wydana po raz pierwszy w 1963 roku we Francji i od tego czasu wielokrotnie wznawiana, także w innych krajach – w tym przed kilkoma tygodniami w Polsce. Zapis podróży, która sama w sobie jest celem, opis świata, odkrywanie siebie. Całkowite przeciwieństwo typowych dla naszych czasów błyskawicznych relacji z równie szybkich podróży. Książka do smakowania, refleksyjna i zajmująca.

„Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord” Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Powieść wyczekiwana przez miłośników twórczości Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. Drugi tom historii o polskiej arystokratce, którą koleje losu rzuciły do Francji. Wielowątkowa panorama przełomu XIX i XX wieku opowiedziana za pomocą tytułowej bohaterki oraz dopowiedziana już z perspektywy współczesnej przez postać Niny Hirsh, historyka sztuki. Mnóstwo przygód, warta akcja, smaczki z epoki. Na szare jesienne dni jak znalazł.

„Ponad wszystko” Tanis Rideout

Wciągająca opowieść o próbie zdobycia Mount Everestu w roku 1924. Powieść z gatunku fikcji historycznej: oparta na faktach lecz uzupełniona przez wnioski i wyobrażenia autorki książki. George Mallory, światowej sławy himalaista i jego ekipa walczą z niezdobytą dotychczas górą, a Ruth Mallory, żona bohatera w tym samym czasie zmaga się z samotnością oczekując wieści z wyprawy. Nietypowa forma, mnóstwo faktów, absolutnie lekkie pióro. Nie przegapcie tej książki!

„Sztuka przywództwa. Piłsudski” Piotr Gajdziński

O Komendancie powiedziano już tyle, że trudno dodać cokolwiek nowego – a jednak udało się. Piotr Gajdziński, autor tej książki podjął się analizy życiorysu i najważniejszych dokonań Józefa Piłsudskiego, tak aby ukazać czytelnikowi jakie cechy i zachowania sprawiły, że ten człowiek dokonał przynajmniej kilku rzeczy niemożliwych. Niewielka objętościowo, bogata w fakty książka daje się przeczytać w kilka godzin i pozostawia w głowie natarczywe pytanie: gdzie do diabła są przywódcy na miarę naszych czasów?

(AK, RW, WP)

 

 
Wesprzyj nas