„Mordercze miasta” to zbiór opowiadań kryminalnych sygnowanych przez Zbrodnicze Siostrzyczki. Kraków, Wrocław i Warszawa pisarki uczyniły sceną mrożących krew w żyłach wydarzeń.

Mordercze miastaMarta Guzowska, Agnieszka Krawczyk i Adrianna Michalewska to trzy poczytne pisarki, które od kilku lat gromadzą wokół siebie coraz szerszą grupę czytelników. Nazywają siebie Zbrodniczymi Siostrzyczkami ponieważ tematyka ich twórczości najczęściej dotyczy niecnych uczynków, mrocznych historii i zagadek ze zwłokami w tle.

Nie inaczej jest w przypadku ich najnowszej publikacji – tomu opowiadań „Mordercze miasta”, który niedawno ukazał się nakładem wydawnictwa „Szara godzina”. Pisarki połączyły siły i stworzyły zbiór kryminalnych zagadek, które każdy czytelnik, podążając za nakreślonymi piórem policjantami i detektywami, ma szansę rozwiązać.

Założeniem przyjętym przez Zbrodnicze Siostrzyczki było osadzenie akcji opowiadań w ich rodzinnych miastach. A zatem z Martą Guzowską czytelnik udaje się do Warszawy, Agnieszka Krawczyń prowadzi go przez mroczne zaułki Krakowa, a Adrianna Michalewska zaprasza do Wrocławia. Na tym inspiracje rzeczywistością wcale się nie kończą, pisarki podjęły bowiem tematy zbrodni znanych z mediów, przedstawiając czytelnikom ich literacką interpretację. Fakty mieszają się z fikcją, niekiedy dość wiernie odzwierciedlając finał kryminalnych historii jaki napisało życie, a kiedy indziej zaskakując rozwiązaniem odmiennym od tego, o jakim wspominała prasa czy telewizja.

Co warto podkreślić każda z pisarek ma swój szczególny, charakterystyczny styl. Na potrzeby książki, różnice pomiędzy tymi stylami nie były niwelowane – a obawiałem się tego zabiegu sięgając po „Mordercze miasta”. Bardzo dobrze się stało, ponieważ każdy z czytelników odnajdzie w książce nową, lecz łatwo rozpoznawalną odsłonę swej ulubionej autorki. Opowiadania są krótkie, akcja toczy się wartko. Nie będą się nudzić ani ci, którzy lubią wraz z pisarzem tropić mordercę ani te osoby, które wolą ścigać sprawcę kradzieży. Dla każdego coś (nie) miłego.

Robert Wiśniewski

Marta Guzowska, Agnieszka Krawczyń, Adrianna Michalewska
Mordercze miasta
Wydawnictwo Szara Godzina 2012.
Książka ukazała się pod patronatem „Modnego Krakowa”

 

Zaloguj się i skomentuj. Pośród autorów komentarzy losujemy nagrody książkowe.
Zobacz więcej informacji

 
Wesprzyj nas