Spotkanie z Orhanem Pamukiem w Krakowie będzie jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów 65-lecia Wydawnictwa Literackiego. W Międzynarodowym Centrum Kultury, gdzie odbędzie się to wydarzenie, dostępna jest też bardzo ciekawa wystawa o Stambule, rodzinnym mieście noblisty pt.„Stambuł. Dwa światy, jedno miasto”.

Stambuł. Dwa światy, jedno miasto - Panorama z wieży Seraskeratu

Stambuł, rodzinne miasto Orhana Pamuka, zajmuje szczególe miejsce w jego twórczości. Urodzony w 1952 roku pisarz spędził w nim niemal całe życie przejawiając głębokie zainteresowanie skomplikowaną historią miasta, jego wielobarwnym wizerunkiem ukształtowanym przez stulecia. Miasto stało się integralną częścią jego twórczości, komponentem fabuł i przedmiotem opowieści o charakterze wspomnieniowym, niewyczerpanym źródłem inspiracji jakie dać może codzienne obcowanie z miejscem, gdzie stykają się kultury i kontynenty wraz z całym ich bogactwem.

Stambuł. Dwa światy, jedno miasto - fot. Paweł Mazur

Aspekty te podkreśla wystawa „Stambuł. Dwa światy, jedno miasto” prezentowana obecnie w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie (Rynek Główny 25), gdzie noblista spotka się z czytelnikami w poniedziałek 21 maja 2018 o godzinie 18:00. „Jedyne takie miasto – gdzie spotykają się kontynenty, gdzie stykają się światy. Jedyne takie stulecie – kiedy zmierzchał sułtanat i budziła się republika, a nowoczesność coraz śmielej dyktowała rytm życia. Jedyna taka opowieść – wysnuta z fotografii, obrazów, pocztówek i plakatów” – piszą organizatorzy ekspozycji. Zwiedzający, krążąc niespiesznym krokiem po urządzonych z orientalnym smakiem salach, mają możliwość dowiedzenia się jak wyglądały w Stambule lata, gdy miasto rozpoczęło swój marsz w kierunku europeizacji czyli od połowy XIX wieku do połowy wieku XX. A wszystko to uchwycone na archiwalnych plakatach, fotografiach i pocztówkach, a także na obrazach i rysunkach zauroczonych orientem polskich artystów, w tym Jana Matejki.

Stambuł. Dwa światy, jedno miasto -

A zatem, komu nie uda się zdobyć zaproszenia uprawniającego do wzięcia udziału w spotkaniu z pisarzem (można je odebrać w Księgarni pod Globusem, ul. Długa 1), ten mimo wszystko ma szansę na zanurzenie się w świecie, który ukształtował wyobraźnię noblisty. Naprawdę warto. Agnieszka Kantaruk

Na zdjęciach:
(1) – Modlitwa piątkowa (tur. selamlık) z udziałem sułtana Abdülaziza (1861–1876) w meczecie Ortaköy.
Fotografia, 1865–1870, atelier Pascal Sébah, Kolekcja fotografii Suna ve İnan Kıraç Vakfı

(2) Wernisaż wystawy, fot. Paweł Mazur

(3) – Panorama z wieży Seraskeratu. Od lewej: meczety Hagia Eirine i Ayasofya, przed tym drugim meczet Mahmuda Paszy, po prawej meczet Nuruosmaniye. Po prawej obok meczetu Ayasofya jeden z budynków Uniwersytetu Stambulskiego projektu szwajcarsko-włoskich architektów, braci Fossatich: Gaspara (1809–1883) i Giuseppego (1822–1891). Budowla spłonęła w 1933 roku.
Fotografia, koniec XIX w., autor nieznany, Kolekcja fotografii Suna ve İnan Kıraç Vakfı

Informacje praktyczne:

Wystawa „Stambuł. Dwa światy, jedno miasto” potrwa do 2 września 2018.
Dostępna jest w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25

Kuratorzy:
dr Beata Nykiel , dr Monika Rydiger
Konsultacja naukowa: dr Piotr Nykiel
Projekt aranżacji wystawy: Rafał Bartkowicz
Organizacja i koordynacja: Kama Guzik

 

 
Wesprzyj nas