“Sakramenty” – książka napisana przez benedyktyna Anselma Grüna, choć nie powstała na gruncie polskiego katolicyzmu, natychmiast prowokuje do pytania: dlaczego Polacy, naród od zarania dziejów chrześcijański, plasuje się jednocześnie w czołówce najbardziej smutnych i utyskujących na wszystko, co tylko możliwe narodów. Czy należałoby oprzeć się na dość prowokacyjnej tezie, że Polacy w większości nie mają pojęcia, w co wierzą i co z tego wynika, a jedynie bezrefleksyjnie powielają czynności związane z religią przekazaną im przez rodziców i dziadków? Kogo to pytanie nurtuje, po książkę Anselma Grüna powinien sięgnąć w pierwszej kolejności, zanim podejmie się głębszych studiów nad duchową kondycją rodaków. Autor, doktor teologii i pisarz, w sposób niezwykle przystępny i prosty opisuje siedem sakramentów Kościoła katolickiego, wskazując ich znaczenie i tłumacząc płynącą z nich siłę.

Opowiada czytelnikowi szczegółowo, a zarazem prosto o tym, jakie dary przygotował Bóg dla chrześcijan uczestniczących w życiu sakramentalnym, z których korzystać mogą przez całe swoje życie od przyjścia na świat aż po chwilę śmierci. Grün zwraca się do czytelnika nie bez oderwania od współczesnych realiów, mogą w jego książce znaleźć odpowiedzi na swe pytania także ci, którzy wszem i wobec lubią rozgłaszać, jak nudno bywa podczas mszy i ci, którym wydaje się, że chrześcijaństwo nie ma nic do zaoferowania współczesnemu człowiekowi.

Wydana przez „Znak” książka jasno wskazuje, że jest wręcz przeciwnie. Zestresowanemu, zagubionemu w nadmiarze możliwości, wyzwolonemu z jakichkolwiek ograniczeń kulturowych człowiekowi XXI wieku religia Jezusa z Nazaretu przynosi bardzo wiele.

Uwaga! Ta książka znakomicie nadaje się na prezent

„Sakramenty” podaruj nastolatkowi, który przystępuje do sakramentu bierzmowania. Wybierz tę książkę jako prezent dla dziecka z okazji I Komunii świętej, ofiaruj młodej parze w dniu ślubu lub bliskim, którzy właśnie przygotowują się do chrztu swego nowo narodzonego dziecka. W postaci prezentu urodzinowego książka też się sprawdzi – prezent w postaci skondensowanej mądrości zawsze jest odpowiedni, a tym właśnie jest tom napisany przez benedyktyna Anselma Grüna. Sobie też podaruj, bez okazji – warto. (O)

 
Wesprzyj nas