We Wrocławiu trwa wystawa książek artystycznych. Unikatowe w strukturze i treści tomy powstawały w dwóch etapach: 18 lat temu i współcześnie.


W ramach projektu „Wrocław moje miasto” poproszono młodych mieszkańców miasta o przedstawienie w krótkiej formie literackiej ważnego dla nich miejsca we Wrocławiu i zilustrowanie go. Pierwszy etap tego artystycznego przedsięwzięcia miał miejsce w 1998 roku, a powstałe wówczas prace prezentowano na wystawach w kraju i za granicą. Etap drugi wiąże się z nadaniem miastu miana Europejskiej Stolicy Kultury, które obowiązywać będzie przez cały 2016 rok.

„To graficzno-literackie dzieło dziecięcej wyobraźni jest zapisem zbiorowej intencji łączącej wiedzę o mieście i aktywność twórczą. Książka „Wrocław moje miasto” jest wyrazem emocjonalnej więzi z miastem jego najmłodszych mieszkańców. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość, nasze przeżycia będące odbiciem krótkiej chwili w życiu, gdy jesteśmy dziećmi, istnieją dzięki pamięci. Niezapisane giną. Ideą książki jest ich utrwalenie.” – piszą o idei organizatorzy. Oprócz dostępnej obecnie wystawy w ramach programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i Festiwalu Literatury dla Dzieci 2 czerwca 2016 roku odbędzie się happening prezentujący ten niezwykły zbiór.

Artystyczne książki można oglądać w Galerii Twórczości Plastycznej Młodych – MDK Śródmieście (Wrocław, ul. Dubois 5). Będą dostępne dla zwiedzających od 7 grudnia 2015 do 4 stycznia 2016. Wystawa jest czynna w godzinach pracy MDK, wstęp wolny. Tomasz Wojciechowski

zdjęcia: Krzysztof Kaniewski

 

 
Wesprzyj nas