Intrygujący portret chińskiego społeczeństwa, w którym nic nie jest takie, jak się początkowo wydaje. Pasjonująca opowieść o chciwości, korupcji, desperacji i… miłości wystawionej na ciężką próbę.


David Stark otwiera kancelarię prawniczą w Pekinie, a jego ukochaną, Liu Hulan, dawna przyjaciółka prosi o pomoc w zbadaniu przyczyn tajemniczej śmierci swojej córki. Dziewczyna pracowała w fabryce zabawek, która wkrótce ma zostać sprzedana nowemu klientowi Starka, firmie Tartan Incorporated.

Mimo protestów Davida Hulan wybiera się do położonej w głębi Chin wioski Da Shui. W czasie śledztwa mnożą się wątpliwości i podejrzenia o przestępstwa popełnione przez Tartan Incorporated. Stark i Hulan stają po przeciwnej stronie barykady: jedno z nich usiłuje znaleźć winnego i schwytać mordercę, podczas gdy drugie czuje się zobowiązane, by chronić interesy klienta. Oboje poznają uniwersalne prawdy na temat dobra i zła i nauczą się balansować na cienkiej granicy, która je od siebie oddziela.

Lisa See uczyniła dla Pekinu to, co sir Arthur Conan Doyle zrobił dla Londynu przełomu wieków, a Dashiell Hammett dla San Francisco lat dwudziestych minionego wieku: pokazała czytelnikom jego najbardziej mroczną i fascynującą stronę.
„Washington Post”

Lisa See – ur. w 1955 roku amerykańska pisarka pochodzenia chińskiego, autorka bestsellerów ukazujących chińską tradycję oczami kobiet. Jej pierwsza książka, „Na Złotej Górze” z 1995 r., opisująca historię rodziny autorki – chińskich imigrantów w Stanach Zjednoczonych, stała się bestsellerem. W roku 2000 na jej kanwie powstała opera (z librettem autorki). Bestsellerami były też kolejne książki Lisy See, przede wszystkim powieść „Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz” – prawa do niej sprzedano do czternastu krajów, a w roku 2011 roku nakręcono film na jej podstawie (w jednej z ról wystąpił Hugh Jackman). Lisa See współpracowała również z tygodnikiem literackim „Publishers Weekly”, obecnie pisuje dla „Vogue”, „Self” i „More”. Opublikowała także przewodnik po Chinatown w Los Angeles.
W Polsce ukazały się: „Na Złotej Górze”, powieści „Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz”, „Marzenia Joy”, „Miłość Peonii”, „Dziewczęta z Szanghaju”, „Sieć Rozkwitającego Kwiatu”, „Chińskie lalki”.

Lisa See
Interior
Przekład: Anna Dobrzańska-Gadowska
Wydawnictwo Świat Książki
Premiera: 20 maja 2015


Prolog

Zanosiło się na jeden z najgorętszych dni długiego lata w centralnej części Chin. Tu upał, w połączeniu z dużą wilgotnością powietrza, wypalał ziemię i wszystko, co na niej rosło, więc zanim Ling Suchee dotarła do skrawka gruntu, na którym hodowała warzywa na użytek domowy, ubranie zdążyło całkiem przykleić jej się do ciała. Suchee wybrała jedną rzepę oraz dwie zielone cebule i ostrożnie wyciągnęła je z czerwonej ziemi. Wyprostowała się i rozejrzała dookoła. Nad rozciągającymi się przed nią polami wibrowały fale rozgrzanego powietrza. W okolicy nie było żadnych drzew, w których cieniu można byłoby się schronić.
Gdzie podziała się jej córka?
Suchee spojrzała na ulepiony z kamieni i ziemi mur, odgradzający chlew od pól. Poprzedniej nocy widziała Miaoshan, która stała przy nim z taką miną, jakby skrywał jakąś tajemnicę, lecz teraz dziewczyny tam nie było, więc Suchee wróciła do domu. Rozkroiła dwie bułki, wetknęła do każdej cebulę i kawałek rzepy i mocno je ścisnęła. Uznała, że czekanie na Miaoshan nie ma większego sensu, i z przyjemnością przełknęła pierwszy kęs aromatycznego śniadania. Miaoshan poszła pewnie do swego narzeczonego, Tsai Binga. Wieczorem długo rozmawiali, a dziś rano najprawdopodobniej spotkali się znowu, aby zaplanować najbliższą przyszłość. Suchee znowu ugryzła kawałek bułki i spróbowała zepchnąć w głąb podświadomości zażenowanie z powodu ciąży córki, świadoma, że powinna skupić się nie na uczuciu wstydu, lecz na czekającej ich wszystkich radości. Mieli przecież przed sobą ślub. I narodziny dziecka. I wszystko to bardzo niedługo.
Niełatwo było jej jednak odegnać strach. Przez całą noc nawiedzały ją niepokojące, dziwne sny i teraz, spocona nie tylko z powodu upału, ale i dręczącego ją lęku, przypomniała sobie stare porzekadło: piętnaście wiader wody ze studni – siedem wyciągniętych na górę, osiem opuszczonych na dół. W nocy straciła więcej wiader snu, niż zyskała. Szybko otrząsnęła się z nieprzyjemnych wspomnień, zgarnęła ze stołu okruchy, wyniosła je na zewnątrz i rozsypała na ziemi, dla kurcząt. Poszła na tył swojego małego, złożonego z jednej izby domku, w myśli ostro karcąc się za to, że pozwoliła nocnym marom przeistoczyć się w zmartwienia na jawie. Rozejrzała się dookoła, ogarniając wzrokiem cały swój majątek. Trzy kurczęta z przodu, sześć kaczek z tyłu, wszystkie zdrowe, wszystkie na miejscu.
Świnia także… Ale gdzie ta dziewczyna?
Znowu potoczyła wzrokiem po polach, tym razem zatrzymując spojrzenie na wybielałym z upału niebie. Było bezchmurne, więc nic nie wskazywało na to, aby deszcz miał przynieść ulgę po gorącym dniu. I tak powinno być. Większość chłopów potrafiła przewidzieć nadejście burzy, i na szczęście, bo wtedy deszcz lał się z nieba strumieniami po całych dniach, praktycznie bez końca, czasami zmywając z ziemi wszystkie zbiory, gospodarstwa, a nawet całe wioski. Czy ten dzień mógł przynieść piaskową burzę? Piaskowe burze dość często zdarzały się wiosną; Suchee i Miaoshan wiele razy patrzyły, jak wicher podrywa ziemię i przenosi ją w zupełnie inne miejsce, czasami bardzo daleko. Czy może właśnie tego obawiała się od samego rana? Jakiejś tragedii, która miała nadejść nietypowo dla tej pory roku i zniszczyć wszystkie zbiory? Suchee podniosła rękę do czoła, aby osłonić oczy przed blaskiem słońca, i znowu niespokojnie zerknęła w niebo, wciąż tak samo błękitne i czyste.
Ruszyła w stronę szopy, z uporczywym poczuciem, że coś jest nie tak. Dostrzegła oparte o glinianą ścianę narzędzia. Ktoś je przestawił. Suchee nie była tak głupia i tępa jak najubożsi, bosonodzy chłopi, umiała więc zadbać o swoje narzędzia. To dzięki nim ona i jej córka żyły i były w stanie zarobić na chleb.
Czy to Miaoshan je przestawiła? Niemożliwe, bo matka nauczyła córkę, jak ważne są porządek i czystość.
Nagle Suchee zorientowała się, że nie ma drabiny. Jacyś bandyci musieli przyjść w nocy na podwórko i ją ukraść! A skoro zabrali drabinę, to może i wołu?!
Suchee podbiegła do drzwi szopy, podniosła skobel i otwarła je mocnym pchnięciem. Zanim jej oczy zdołały przywyknąć do panującego w środku półmroku, weszła i natychmiast się przewróciła. Wydała cichy okrzyk i spróbowała usiąść, odkryła jednak, że zahaczyła o szczeble drabiny. W końcu uwolniła się i usiadła, rozcierając najpierw łydkę, a potem łokieć. Nie miała pojęcia, skąd drabina wzięła się właśnie tutaj, tuż za drzwiami szopy, w miejscu, gdzie każdy mógł się o nią potknąć.
Usiłując przeniknąć wzrokiem ciemność, ujrzała dwie stopy, powoli kołyszące się na wysokości jej oczu. Z narastającym strachem zadarła głowę, ogarniając spojrzeniem najpierw kolana, potem uda, biodra, tors i wreszcie szyję i twarz swojej córki. Widok przekrzywionej pod nieludzkim kątem głowy Miaoshan sprawił, że w gardle Suchee zaczął wzbierać okropny krzyk. Część naszyjnika ze sznura wpiła się głęboko w obrzmiałe ciało, drugi koniec przerzucony był przez surową belkę pod sufitem i mocno zawiązany. Język Miaoshan, fioletowy i obrzydliwie opuchnięty, wywalał się z ust, oczy były rozpaczliwie wybałuszone, zupełnie jakby ktoś starał się wypchnąć je od środka, szeroko otwarte, przekrwione, niewidzące.
– Nieeeee… – jęknęła Suchee, patrząc, jak jedna z much, które już krążyły wokół głowy jej córki, oderwała się od zwartego obłoku, zanurkowała i przysiadła w kąciku na zawsze znieruchomiałego prawego oka dziewczyny.
Suchee próbowała poderwać się na nogi, ale znowu zahaczyła o szczeble drabiny. Z trudem odzyskała równowagę i przypadła do córki. Szeroko rozłożyła silne ramiona, objęła nimi uda Miaoshan i uniosła jej ciało, aby zdjąć ciężar z jej szyi. Stojąc tak, z głową przyciśniętą do małego, twardego wzgórka brzucha córki, zrozumiała, że jest już za późno na ratunek. Miaoshan nie żyła, podobnie jak spoczywające w jej ciele dziecko, wnuk Suchee.
Trzy pokolenia tkwiły tak razem, zupełnie nieruchomo i bardzo długo. W końcu Suchee puściła nogi córki i wyszła na zewnątrz po sierp, przepełniona uczuciem pustki, która sięgała aż za odległy horyzont.

***

Te pierwsze chwile po znalezieniu Miaoshan na zawsze utrwaliły się w umyśle Suchee w postaci obrazów: zapamiętała, jak odcinała ciało i układała je na klepisku w szopie, jak biegła miedzą do najbliższych sąsiadów. Rodzina Tsai – matka, ojciec i syn jedynak – już pracowali: zgięci wpół wyrywali chwasty spomiędzy roślin. Na dźwięk krzyków Suchee wszyscy troje unieśli głowy, prawie jak niewielkie stadko jeleni wystraszonych pojawieniem się drapieżnika. Zaraz potem także uderzyli w krzyk i popędzili w stronę gospodarstwa rodziny Ling.
Znalazłszy się w krytycznej sytuacji, Tsai Bing, narzeczony Miaoshan, wreszcie poszedł po rozum do głowy. Wołając, że zaraz wróci, pognał czerwoną dróżką, która prowadziła najpierw do drogi głównej, a potem dalej, do miasteczka Da Shui. Po godzinie rzeczywiście wrócił, z milicjantami z lokalnego Biura Bezpieczeństwa Publicznego. Część sąsiadów zgromadziła się już na podwórku, aby obserwować rozgrywającą się na ich oczach tragedię. Dowódca funkcjonariuszy oficjalnie przedstawił się jako kapitan Woo, chociaż wszyscy obecni znali go praktycznie od urodzenia. Zdecydowanym tonem polecił sąsiadom Suchee, aby wrócili do swoich domów. Powoli, szurając stopami, zaczęli opuszczać podwórko. Kilka osób wymamrotało kondolencje. Tang Dan, najzamożniejszy w okolicy, przystanął przed Suchee.
– Ogromnie nam przykro, Ling Taitai – oświadczył uroczyście. – Gdybyś czegoś potrzebowała, przyjdź do mnie, pamiętaj! Postaram się udzielić ci każdej możliwej pomocy.
Potem on także odszedł i na podwórku pozostali tylko milicjanci, Suchee oraz rodzina Tsai.
– Ciociu Tsai, wujku Tsai – uprzejmie odezwał się Woo. -Na pewno macie dużo pracy. My wszystkim się tu zajmiemy. A ty, Tsai Bing, pomóż rodzicom! Jeżeli będziesz nam potrzebny, przyjdziemy po ciebie.
Pani Tsai rzuciła pytające spojrzenie Suchee i kapitanowi Woo, niepewna, co robić. Niezależnie od jej wątpliwości wszyscy wiedzieli jedno – Tsai mieli zbyt małe znaczenie, aby sprzeciwić się poleceniu milicjanta. Po chwili cała trójka odeszła bez słowa, tylko Tsai Bing od czasu do czasu oglądał się przez ramię.
Za każdym razem, gdy się oglądał, przed oczami Suchee stawały obrazy młodej pary. Przypominała sobie, jak Miaoshan i Tsai Bing lubili spacerować po wysoko wysklepionych miedzach rozgraniczających pola, słyszała wciąż ich dźwięczący w powietrzu śmiech, tak miły w pierwszych tygodniach wiosny. Ostatnio oboje wyglądali na szczęśliwych jak małe dzieci, nie tak ostrożnych i speszonych jak w początkowym okresie narzeczeństwa.
Tsai Bing zniknął, a Suchee w milczeniu przyglądała się, jak milicjanci, mokrzy od potu, w wygniecionych mundurach khaki, chodzili po szopie i szorstkimi paluchami dotykali obrzmiałej i sinej szyi Miaoshan. Gdy powiedzieli, że samobójstwo to straszna rzecz, twardo oświadczyła, że bardzo się mylą, bo Miaoshan nigdy nie porwałaby się na własne życie, a już z pewnością nie była na tyle głupia, aby zabić się bez powodu. Powtarzała to raz po raz, lecz oni nie chcieli jej słuchać.
– Ach, te dziewczyny! – westchnął kapitan Woo. – Miewają tak zmienne nastroje! A Miaoshan… Cóż, znałem ją od dziecka i wiem, że była mocno narwana. Nigdy nie potrafiłaś nad nią zapanować!
Później milicjanci schowali notatniki i wsiedli do samochodów. Zanim odjechali ubitą czerwoną drogą, kapitan Woo opuścił szybę. Nie był całkowicie niezdolny do współczucia.
– Ling Taitai, nie muszę ci chyba mówić, że mamy upał! -zawołał uprzejmie. – Nie ma czasu do stracenia, trzeba jak najszybciej zająć się Miaoshan! Wracamy do miasteczka. Chcesz może pojechać z nami?
Jednak Suchee potrząsnęła głową. Wróciła do szopy, usiadła obok ciała córki i delikatnie wzięła je w ramiona. Zajrzała w pozbawioną życia twarz Miaoshan i pomyślała o jej uporze. Jako troskliwa matka, powinna była dawno temu nakłonić Miaoshan do poślubienia Tsai Binga, ale dziewczyna ciągle stawiała opór. „Aranżowane małżeństwa są takie staroświeckie! – mówiła. – Poza tym ja wcale nie kocham Tsai Binga! Zawsze traktowałam go jak brata”.
Mimo to obie matki ostatecznie postawiły na swoim i dwa lata wcześniej strony ustaliły cenę narzeczonej, chociaż dzieci nie osiągnęły jeszcze wieku zezwalającego na podpisanie aktu małżeństwa.
Jednak nawet i po zaręczynach Miaoshan nadal błagała matkę, aby ta pozwoliła jej podjąć pracę w nowej amerykańskiej fabryce zabawek, niedawno otwartej w okolicy. „Jako robotnica więcej zarobię i nie będę dla ciebie takim ciężarem” -powtarzała. Była to tylko częściowa prawda. Miaoshan faktycznie zarobiłaby w fabryce więcej pieniędzy, ale Suchee zawsze potrzebowała jej pomocy przy nawadnianiu ziemi i uprawie roślin. Miaoshan obstawała przy swoim z uporem, którym wykazywała się od trzeciego roku życia, w okresie gdy wszystkie chińskie dzieci zaczynają demonstrować swoją prawdziwą osobowość. „Nasz miejscowy imbir nie jest dość ostry dla Miaoshan” – często mawiali sąsiedzi. Chodziło im o to, że dziewczyna zawsze szuka tego, czego nie ma, i uważa, że za linią horyzontu życie jest inne, na pewno lepsze. Kiedy więc Miaoshan wciąż powtarzała swoją prośbę, Suchee, mimo świadomości, że rezygnuje z jej pomocy i towarzystwa, pozwoliła córce opuścić dom sześć miesięcy wcześniej, w najmroczniejszym zimowym miesiącu. Teraz wiedziała już, że nigdy, nigdy, nigdy nie powinna była do tego dopuścić.
Gdy Miaoshan przyjechała do domu z pierwszą wizytą, była kompletnie odmieniona. Pod starą kurtką miała na sobie kupiony w sklepie sweter oraz amerykańskie nu zai ku, „kowbojskie spodnie”, lecz prawdziwego wstrząsu Suchee doznała na widok jej twarzy. Wcześniej Miaoshan zawsze uważana była za dziewczynę bardzo przeciętnej urody; kiedy inne matki ujrzały ją po narodzinach, zgodnie pokręciły głowami ze współczuciem i właśnie dlatego Suchee odetchnęła z ulgą, gdy matka Tsai Binga przysłała do niej swatkę. Jednak po powrocie z fabryki kości policzkowe Miaoshan, zwykle zbyt wystające i blade w porównaniu z idealnie okrągłymi twarzami dziewcząt z sąsiedztwa, pociągnięte były warstwą różu, jej wargi lśniły rubinową czerwienią, a powieki wydawały się ociężałe od ciemnoszarego cienia. Dziewczyna wyglądała jak sławna gwiazda filmowa Gong Li, więcej, jak amerykańska gwiazda filmowa. Teraz Suchee pomyślała, że nawet po śmierci jej córka wygląda pięknie, zachodnio i najzupełniej obco.
Przy okazji następnych wizyt Miaoshan Suchee coraz bardziej niepokoiły zachodzące w niej zmiany. W czasie swego ostatniego pobytu w domu córka powiedziała coś, co sprawiło, że Suchee poczuła ogarniające ją od środka zimno. Miaoshan opowiadała jej o spotkaniu w fabryce, w którym uczestniczyła część pozostałych dziewcząt. „Właściwa informacja jest lepsza niż pocisk – oświadczyła. – Jeśli ją masz, nie możesz przegrać, a bez niej nie masz szans na przeżycie”. Potem roześmiała się lekko i zmieniła temat, ale wspomnienie tamtych słów pozostało w głowie Suchee, ponieważ doskonale pamiętała, jak wiele lat wcześniej ludzie, którzy recytowali podobne hasła, zostali surowo ukarani. A teraz Miaoshan została… została unicestwiona.
Odgarnęła włosy z twarzy Miaoshan. Upał wnikał w skórę dziewczyny, zamiast ją opuszczać. Kapitan Woo miał rację. Suchee nie mogła pozwolić, aby jej córka zgniła tutaj, w gorącym powietrzu lata. Suchee odsunęła rozpacz na bok, przykryła chłodem postanowienie, które rosło w niej jak nasionko po pierwszym wiosennym deszczu, i zajęła się planowaniem pogrzebu córki. Była ubogą kobietą, to prawda, była jednak także wdową i w ciągu dziesięciu lat, które upłynęły od śmierci męża, starała się oszczędzać, nieodmiennie przekonana, że przyszłość jest niepewna. Człowiek nigdy nie jest w stanie przewidzieć, kiedy nadejdzie czas suszy, choroby, politycznych zmian albo pogrzebu.
Ostrożnie ułożyła ciało Miaoshan na ziemi, wstała, przez chwilę wpatrywała się w nieruchomą postać, po czym wyszła na zewnątrz po łopatę. Ruszyła trasą, którą postarała się dobrze zapamiętać, odnalazła właściwe miejsce i kopała, dopóki ostrze łopaty nie uderzyło w metalową skrzynkę z oszczędnościami i ważnymi dokumentami. Kiedy wyjęła pieniądze i znowu zakopała skrzynkę, była spocona i brudna, nie wróciła jednak do domu, żeby przynajmniej obmyć twarz wodą albo zmyć kurz z ramion i nóg. Odłożyła tylko łopatę na miejsce i piaszczystą drogą ruszyła prosto do miasteczka.
Najpierw zatrzymała się u lokalnego specjalisty od feng shui. Wróż obiecał jej, że zgodnie z odwiecznym zwyczajem zbada atrybuty feng shui, wiatr i wodę, aby określić miejsce pochówku najbardziej odpowiednie dla nowego ducha. W tym celu powinien także zajrzeć do horoskopu Miaoshan i wziąć pod uwagę polityczne korzenie jej rodziców, a następnie udać się na cmentarz i zasięgnąć rady już mieszkających tam duchów. Wyjaśnił to wszystko Suchee, lecz gdy kobieta wsunęła mu do ręki zwitek banknotów, wyraźnie grubszy od tych, które zazwyczaj otrzymywał, szybko podjął decyzję. Miaoshan miała zostać pochowana na lekkim wzniesieniu na cmentarzu, w miejscu, gdzie przez całą wieczność będzie mogła cieszyć się ciepłem południa.
Suchee wyszła i pośpiesznie zajęła się pozostałymi sprawami. Jakże trudno było jej teraz kroczyć główną ulicą miasteczka. Wszędzie widziała znajome twarze – kobietę, która sprzedawała talerze zdobione emaliowanymi kwiatami w wesołych barwach, mężczyznę, który napełniał metalowe pojemniki naftą do latarni, starca, który naprawiał rowery. W miasteczku Da Shui nowiny roznosiły się bardzo szybko. Kiedy Suchee mijała tych ludzi, ich twarze powlekały się mrokiem smutku i współczucia, lecz ona w ogóle tego nie zauważała.
Przez jej głowę znowu przemykały obrazy z życia Miaoshan. Widziała raczkujące niemowlę w podartych porteczkach, dziewczynkę w wypłowiałym niebieskim pikowanym kubraczku, która pilnie ćwiczyła pisanie chińskich ideogramów i powtarzała angielski, wreszcie młodą kobietę, która ostatnio sprawiała wrażenie zupełnie obcej. „Pewnego dnia zarobię tyle pieniędzy, że wyjedziemy stąd – mówiła często z tak wielkim przekonaniem, że Suchee w końcu zaczęła jej wierzyć. -Pojedziemy do Shenzhenu, może nawet do Ameryki”. Suchee szarpnęła swoje włosy, usiłując przegnać ducha córki. Jak to mogło się stać? – krzyknęła bez słów.

 
Wesprzyj nas