Wrocławskie artystki Joanna Grzelczyk i Małgorzata Grączewska zapraszają do udziału w projekcie „Tonący książki się chwyta”, który odbędzie się w piątek i sobotę 19-20 czerwca 2015 na Mostach Uniwersyteckich we Wrocławiu.


Projekt odwołuje się do historii Mostów Uniwersyteckich, który na przestrzeni wieków był wielokrotnie dotykany przez powodzie, a bezpośrednio do wydarzeń z lipca 1997 roku, określanych mianem „Powodzi Tysiąclecia”. Pomysłodawczynie chcą poprzez happening na Moście Uniwersyteckim jednocześnie opowiedzieć historię o odważnych wrocławianach i uniwersalnej wartości książki.

Podczas powodzi mieszkańcy Wrocławia ratowali zbiory Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego – teraz sytuacja będzie odwrócona: stworzą instalację aktywną, która – w sposób dosłowny – będzie wałem przeciwpowodziowym, ułożonym z książek, a metaforycznie, opowieścią o książce jako o ratunku i wybawieniu oraz o trudach codziennego życia. Angażując mieszkańców i wolontariuszy pomysłodawcy projektu chcą, aby książki wędrujące z ręki do ręki stały się budulcem monumentalnej rzeźby – wału przeciwpowodziowego.

Stworzenie instalacji będzie czytelną pracą, angażującą społeczność i zmuszającą do stawiania prostych, ale ważnych pytań. Przeskaluje ideę otwartych ulicznych bibliotek, nadając im artystyczny wymiar wizualny.

„Wał przeciwpowodziowy” wybudowany zostanie z książek 19 czerwca, a następnego dnia rozebrany przez mieszkańców miasta i przechodniów. Zbiory przekazane będą instytucjom pomocy społecznej. Przy okazji autorzy projektu będą zachęcać mieszkańców do zapisania wspomnień z powodzi i stworzenia wspólnej książki opowiadającej o tamtych wydarzeniach.

Tonący książki się chwyta

GDZIE:
Mosty Uniwersyteckie, Wrocław

KIEDY:
19 czerwca – godz. 18:00 – 23:00
20 czerwca – godz. 10:00 – 24:00

 

 
Wesprzyj nas