Największa, najcięższa i najdroższa książka wydana w Polsce w ostatnich latach, a zarazem – ze względu na temat – bardzo pożądana, będzie miała swój mniejszy i tańszy odpowiednik. Album „Ornament. Wielka Kolekcja” w ekonomicznej wersji przygotowuje Wydawnictwo Arkady.

Ornament - Wielka kolekcjaOrnament, element zdobniczy występujący w sztukach plastycznych jest niemal tak stary, jak historia całej ludzkości. Znajdujemy go już w przedwiecznej architekturze czasów przed narodzeniem Chrystusa – i tak przez wszystkie epoki, bo każda z nich wytworzyła osobny zespół ornamentów, bardzo zresztą pomocny przy datowaniu dzieł. Jakie dzieła zdobiono ornamentami – ot szerokie spektrum ludzkiej twórczości: tkaniny i mozaiki, rzeźby i kafle, freski i witraże, emalie i dywany, korzystając z najróżniejszych technik artystycznych i materiałów. Motywy ornamentalne wzorowano na formach występujących w naturze, często sięgano po elementy geometryczne, a niekiedy wykorzystywano także znaki magiczne, pismo, rysy ludzkich postaci. Praca wykonywana przez wieki przy ich tworzeniu uformowała całą dziedzinę sztuki jaką jest ornament. Stała się ona tematem albumu „Ornament. Wielka Kolekcja” wydanego przez Wydawnictwo Arkady.

Oficyna ta specjalizuje się w albumach łączących zaawansowane merytorycznie treści i misterną, dopracowaną formę graficzną czerpiącą też z najlepszych tradycji introligatorskich. Ornamenty były już wcześniej tematem albumu z Arkad: w 2008 roku ukazała się niewielka formatem, ale licząca ponad 500 stron książka „Ornament”, której autorem jest Owen Jones zawierająca zbiór ponad 2350 klasycznych wzorów dekoracji. Sukces tej wartościowej, obszernej publikacji, będącej inspirującym źródłem motywów dekoracyjnych utorował drogę wielkiej księdze ornamentów. Stała się ona fascynującą podróżą przez epoki, kultury i kontynenty od czasów Starożytnego Egiptu po wiek XIX. Jest to najbardziej drobiazgowa i rzetelna publikacja w tym temacie jaka kiedykolwiek powstała na świecie. Ów ogrom treści wymusił potężne rozmiary albumu, co przełożyło się też na cenę. Mając na uwadze potrzeby osób mniej zamożnych Wydawnictwo Arkady przygotowuje obecnie mniejszą wersję książki, która kosztować będzie około 100 zł.

Ornament - Wielka kolekcjaTa wiadomość ucieszy z pewnością wiele osób interesujących się sztuką, a tych w szczególności, które zainteresowaniu temu nadają wymiar praktyczny: architektom, dekoratorom wnętrz, projektantom mody, malarzom, grafikom. Możliwość prześledzenia wielości stylów powstałych na przestrzeni wieków w jednej publikacji stanowi nie lada komfort, może posłużyć zarówno do poszerzania wiedzy z zakresu ornamentyki, ale też stać się inspiracją przy tworzeniu własnych ornamentów. (O)

Na zdjęciach pierwsza wersja albumu „Ornament. Wielka kolekcja” stworzonego przez Nikołaja Fiodorowicza Lorentza
Format 28,5 x 38,5 cm
Oprawa twarda w obwolucie i futerale
Cena 399 zł

 

 

 
Wesprzyj nas