Spotkanie z Piotrem Bernardynem, autorem książki Słońce jeszcze nie wzeszło. Tsunami. Fukushima odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie 25 lutego 2014.

Piotr Bernardyn od ponad 10 lat mieszka w Tokio, był naocznym świadkiem wydarzeń z marca 2011 roku oraz ich następstw. Swoje doświadczenie opisał w książce „Słońce jeszcze nie wzeszło. Tsunami. Fukushima”. Dzięki autorowi mamy niepowtarzalną okazję spojrzeć na ostatnią z japońskich katastrof oczami samych mieszkańców. Czy przyzwyczaili się już do nieszczęść, jakie od niepamiętnych czasów szykuje dla nich natura? Jak sobie z nimi radzą? Dlaczego Japonia postawiła znak zapytania nad przyszłością energii jądrowej?

Autor bardzo rzetelnie relacjonuje jak wyglądała sytuacja w Japonii kilka godzin, dni, tygodni po katastrofie – przebieg ewakuacji mieszkańców, postawę władz kraju, zachowanie społeczeństwa. Wiele miejsca poświęca również samemu zagadnieniu energetyki jądrowej oraz jej przyszłości w Japonii.

„Jestem dziś przeciwnikiem elektrowni atomowych. Nie zawsze tak było.” – pisze Piotr Bernardyn w jednym z rozdziałów – „Fukushima zasiała jednak wątpliwości, które z czasem rosły. Najpierw wiedziałem już, że Japonia powinna zrezygnować z energetyki jądrowej, wreszcie znalazłem się całkowicie po stronie jej przeciwników. (…) od pewnego czasu stało się to oczywiste”.

Publikacja ukazała się w styczniu br. nakładem Wydawnictwa Bezdroża.

Spotkanie z Piotrem Bernardynem

Słońce jeszcze nie wzeszło – Japonia po katastrofie
25 lutego – Kraków, Muzeum Manggha, godz. 18.00

 

 
Wesprzyj nas