Wydawnictwo Papierowy Motyl i Śródmiejski Ośrodek Kultury zapraszają na spotkanie z Krzysztofem Maćkowskim autorem książki Bardzo wielkie pojednanie.

Karpio – trzydziestoparolatek, który nie przyjął do wiadomości, że powinien wreszcie dorosnąć, organizuje po śmierci Jana Pawła II pojednanie kibiców Wisły i Cracovii. “Bardzo wielkie pojednanie” to powieść błyskotliwa i zadziorna. Pełna humoru, ale i gorzkiej ironii. Autor wprowadza Czytelnika w świat, gdzie miłość sąsiaduje z nienawiścią, a wierność ze zdradą. Gdzie fanatyzm i euforia mieszają się z chwilami zwątpienia i życiowymi upadkami. W świat, w którym nawet katastrofa może być cudem.

Krzysztof Maćkowski – pisarz, scenarzysta, reporter. Autor powieści “Raport Badeni” (Wydawnictwo Znak); reportaży z różnych części świata oraz licznych wywiadów, w tym z Czesławem Miłoszem, opublikowanego w tomie dzieł zebranych poety “Rozmowy polskie 1999-2004” (Wydawnictwo Literackie) czy z Ryszardem Kapuścińskim, który znalazł się w książce “Ryszard Kapuściński. Autoportret reportera” (Wydawnictwo Znak). Z pasją podróżuje. Peregrynacje łączy z pisaniem, jest autorem praktycznego bedekera “Grodno. Miasto nad Niemnem” (Wydawnictwo Bezdroża). Scenarzysta filmu fabularnego “Kontrakt” (reż. Ksawery Szczepanik) oraz pomysłodawca i współautor serialu “Wataha” (HBO). Założyciel fundacji “Urwany Film”. Biega w maratonach. Jest zagorzałym kibicem piłkarskim.

Krzysztof Maćkowski, krakowski prozaik i dziennikarz, nie pierwszy raz podjął temat łączący się nierozerwalnie z historią piłki nożnej pod Wawelem. O ile jednak, w debiutanckiej powieści “Raport Badeni” uganiający się po Błoniach za okrągłym, skórzanym przedmiotem pionierzy footbollu stanowią jedynie tło dla kryminalnej zagadki, to “Bardzo wielkie pojednanie”, jest wnikliwą analizą psychiki klubowego kibica, fanatyka piłki nożnej.
To książka o miłości i zaufaniu utraconym z powodu innej miłości; o emocjach wynikających z wewnętrznego rozdarcia i nieciekawej przeszłości głównego bohatera, wreszcie poważnych dylematach rządzących, na pozór tylko nieskomplikowaną, egzystencją kibola.

Janusz Mika

Spotkanie z Krzysztofem Maćkowskim

wtorek 4 lutego 2014, godz. 18.00

Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie, ul. Mikołajska 2
Podczas wieczoru autorskiego wystąpi Formacja Incydentalna, złożona z muzyków krakowskich zespołów rockowych.
Prowadzenie spotkania: Marek Górka

 

 
Wesprzyj nas