Quentin Gréban i Hélène Delforge stworzyli artystyczną książkę ukazującą w wysublimowanej formie graficznej i tekstowej oblicza macierzyństwa. “Mama” to jedna z najpiękniejszych publikacji poświęconych relacji matki i dziecka.

MamaTo jest książka dla dzieci, tylko w tym znaczeniu, że wszyscy jesteśmy dziećmi, nie jest jednak przeznaczona dla najmłodszych czytelników – co może sugerować przewaga ilustracji i duży format. Hélène Delforge poprzez subtelne, liryczne teksty powiązane z niezwykłej urody ilustracjami Quentina Grébana, uchwyciła ulotne uczucia towarzyszące matkom na całym świecie. Autorzy książki przemieszczają się przez epoki i kraje, by pokazać to, co wspólne w doświadczaniu macierzyństwa, bez względu na szerokość geograficzną, kulturę czy religię.

Poetyckie teksty dotykają sedna macierzyństwa, trudnej do wysłowienia więzi i mozaiki uczuć łączących matkę z dzieckiem. Miłość, strach, odwaga, siła, nadzieja ożywają w minimalistycznych opowieściach o kobietach przedstawionych przez duet autorów. Jest tu matka pragnąca dać dziecku spokojne dzieciństwo, z dala od zła tego świata, matka, która wie, że jej dziecko czeka trudne życie, matka, która zanurza się w błogości doświadczanego macierzyństwa i puszcza mimo uszu wszelkie niechciane porady, a także i taka, której dziecko odebrano. Inna bohaterka zabiera swojego malucha w podróż, by razem mogli doświadczać świata, kolejna opowiada dziecku o tym, jak seria zbiegów okoliczności sprawiła, że pojawiło się ono na świecie.

Mama

Lapidarna forma tekstów wspaniale współgra tutaj z monumentalnym tematem: bycie matką ma tak wiele twarzy, czasami jest doświadczaniem szczęścia, innym razem wiąże się z niepokojem, skrajnym wyczerpaniem, a czasem trwa zbyt krótko…

Mama

Akwarele Quentina Grébana nawiązują do dzieł dawnych mistrzów ilustracji książkowej, emanuje z nich ciepło i czułość, a miękkość i płynność linii rysownika podkreślają emocjonalny charakter zamieszczonych na sąsiedniej stronie opowieści. Każdą z umieszczonych w książce plansz można kontemplować bez końca, refleksje zawarte w słowach utkanych przez Hélène Delforge także pozostają z czytelnikiem na długo.

Mama

Książka „Mama” jest jedną z najpiękniejszych publikacji poświęconych relacji matki i dziecka. Jej kontemplacyjny charakter jednoznacznie kwalifikuje ją jako utwór dla dojrzałych czytelników i chociaż w Polsce książki graficzne dla dorosłych nie mają, jak dotychczas, silnej reprezentacji to „Mama” stanowi znakomity krok w kierunku zaznajomienia czytelników z taką formą artystycznego przekazu. „Mama” w charakterze prezentu każdej mamie przyniesie wiele wzruszeń. Wanda Pawlik

Helene Delforge
Mama
Przekład: Jarosław Mikołajewski, Magdalena Mikołajewska
Ilustracje: Quentin Gréban
Wydawnictwo Media Rodzina
Premiera: 9 maja 2018
 
 

Mama

 
Wesprzyj nas