Kariera jaką lofty zrobiły na całym świecie jest doprawdy imponująca. Puste, pofabryczne hale zamienione na pracownie artystyczne, a wreszcie na obiekty mieszkalne u zarania swych dziejów były po prostu tanią alternatywą dla twórców wiecznie borykających się z problemami finansowymi, cyganerii artystycznej, ubogich studentów. Tam, gdzie z centrum miasta wycofywał się przemysł, zajmowali oni – legalnie lub nie – wolne hangary, puste przestrzenie fabryk i zakładów przemysłowych adaptując je do swoich celów przeważnie w sposób awangardowy.

O ironio loft, będący w latach 50-tych XX wieku kojarzony z twórczymi lecz ubogimi środowiskami stał się kilka dekad później synonimem luksusu. Dziś przestrzenie dawnych fabryk adaptowane są na mieszkalne, kulkusetmetrowe apartamentowce przez najwyższej klasy architektów i na ich zakup studentów już raczej nie stać. Za granicą kupują je za to chętnie zamożni przedstawiciele artystycznych zawodów: projektanci mody, gwiazdy showbiznesu, dziennikarze. Nie dziwi więc, że wciąż – tak jak za dawnych lat – są one urządzane przeważnie z polotem i dużą dozą oryginalności.

Nawet nie mając w planach zakupu loftu można więc czerpać pomysły i inspiracje od ich właścicieli. Pomoże w tym z pewnością książka „Lofty” Danieli Santos Quartino (Wydawnictwo Arkady). Autorka zebrała w niej zdjęcia najpiękniejszych, najbardziej oryginalnych loftów z całego świata wraz z poziomymi rzutami i przekrojami mieszkań, pozwalającymi poznać rozkład pomieszczeń i oszacować ich powierzchnię – bardzo użyteczny zabieg jeśli mieć na uwadze możliwość podpatrzenia prezentowanych w książce pomysłów. Z pewnością pomogą one w adaptacji własnego mieszkania, nie tylko dzięki dobrym ideom zagospodarowania przestrzeni, ale też w zakresie doboru ciekawych detali czy zastosowania różnorodnych użytecznych i funkcjonalnych rozwiązań.

Ponad 600 stron, które liczy książka, wyczerpuje temat w bardzo dużym stopniu, pozwala przemieszczać się nie tylko przez kontynenty, z których pochodzą prezentowane lofty, ale też przez style wynikające z kultury, w której dane mieszkanie jest osadzone. Każda strona przynosi mnóstwo przyjemnych wizualnie wrażeń i zachęca do eksperymentów we własnym domu. (WP)

Daniela Santos Quartino – Lofty

 
Wesprzyj nas