Na półki księgarskie każdego miesiąca trafia wiele nowych książek kulinarnych. Prezentujemy dwie, które szczególnie się nam spodobały – omawiają dania, które Polacy lubią najbardziej. A przepisy? Cóż, po prostu nie kupujcie tych książek jeżeli planujecie schudnąć!

Kulinarna klasyka - Prószyński Media>Henryk Sienkiewicz powiedział: „Człowiek cywilizowany ma dwie ojczyzny: własną i Włochy”. Nie dodał, że w sercach Polaków Włochy nierzadko zajmują przodujące miejsce, szczególnie wtedy, gdy chodzi o kuchnię. Uwielbiamy pizze, pasty, risotta i włoskie zupy. Zachwycamy się też włoskimi deserami, co dostrzeże nawet osoba średnio uważna: wszak nawet w małych polskich miasteczkach nie może zabraknąć chociaż jednej włoskiej restauracji albo chociaż pizzerii. Niektóre zasługują na odwiedziny i smakowanie serwowanych w nich dań, ale inne mało mają wspólnego z prawdziwą kuchnią słonecznej Italii. Ta bowiem bowiem bazuje na świeżych, naturalnych produktach i to właśnie one są jej wielkim sekretem. Na takie składniki nie zawsze możemy liczyć w restauracjach, gdzie nierzadko korzysta się z warzyw mrożonych i półproduktów z zawartością sztucznych ulepszaczy, dlatego ten, kto chce smakować prawdziwe włoskie smaki, może spróbować stworzyć je we własnej kuchni.

Pomocna w tym będzie książka „Najlepsze przepisy kuchni włoskiej” wydana w serii Encyklopedia Gotowania. Na księgarskiej półce wygląda skromnie – niewielki format i delikatna oprawa sprawiają, że nie rzuca się w oczy, a szkoda, bo zawiera doprawdy ogromną liczbę bardzo dobrych przepisów, z czego wiele jest ilustrowanych. To książka przede wszystkim praktyczna. Zawiera mnóstwo konkretów, a przepisy okraszone są przydatnymi wskazówkami. Ma też inny walor – niewiele kosztuje, a zawiera blisko 150 pomysłów na smakowite dania. Autorzy książki podzielili je na następujące kategorie: antipasti, zupy, pasty, pierożki i kluski, zapiekanki, pizza, mięsa i ryby, risotto, słodkości. Niektóre banalnie proste w wykonaniu, inne wymagające już pewnej wprawy i wiedzy, a wszystkie absolutnie pobudzające apetyt. I ta pomidorowa z kminkiem! Pyszna!

Druga z niedrogich książek, która ze względu na skromne gabaryty również ujść może uwadze czytelnika, którego w każdej księgarni przytłaczają przeróżne kulinarne albumy, to „Pierogi, kluski, knedle” z Biblioteczki Poradnika Domowego – klasyka kuchni polskiej w nowym wydaniu. Dziesiątki odmian dań stanowiących nasz polski towar eksportowy, obiekt zachwytów cudzoziemców. Może zaskoczyć czytelnika jak wiele wersji mają tytułowe, tak popularne potrawy.

Autorzy książki zadali sobie trud wyszukania przepisów regionalnych, które przez całe stulecia wzbogacały wpływy kuchni innych narodów żyjących na ziemiach polskich. Nie zabrakło też przepisów współczesnych, które czerpią bez kompleksów z kuchni międzynarodowej, czyniąc dania lokalne specjałami o zupełnie nietypowych smakach. Różnorodność i nowe pomysły na dobrze znane pierogi czyni tę książkę interesującą i przydatną, stanowiąc równocześnie inspirację do własnych eksperymentów kulinarnych.

Obie te książki zdecydowanie warto mieć w swojej kuchni. Pozwalają na nowo odkrywać tak lubiane przez Polaków potrawy i smaki. A przy tym portfela nie zrujnują.

Grzegorz Bogusz

Pierogi, kluski, knedle
166 przepisów
seria: Biblioteczka Poradnika Domowego wydanie specjalne
Wydawnictwo
Prószyński Media 2012

Najlepsze przepisy kuchni włoskiej
seria: Encyklopedia gotowania
Wydawnictwo
Prószyński Media 2012

***

Zaloguj się i skomentuj. Pośród autorów komentarzy losujemy nagrody książkowe.
Zobacz więcej informacji

 

 

 
Wesprzyj nas