Przejdź do treści

Roman Stanek

  Roman Stanek, Czech z Wrocławia, dziennikarz, pracownik organizacji humanitarnych, założyciel biura podróży, od 2008 roku pilotuje wycieczki na Spitsbergenie.

  Nie zaskakuje więc wybór polecanej przez niego książki, to „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” Ilony Wiśniewskiej.

  Są na Ziemi takie miejsca, o których mówi się: „nic tam nie ma”. Tak postrzegany jest często Spitsbergen, miejsce ukryte za Europą, za wodą, za lodem – mówi Stanek. Tymczasem to „nic”, ta biel w książce Wiśniewskiej, to intensywnie barwna rzeczywistość. – „Białe” pokazuje, jak życie jest zaskakująco różnorodne; autorka wyciąga kolory z historii, miejsc, ludzi. Ludzi, którzy nie są tylko postaciami z kart książki, – dodaje – bo spotykamy ich podczas naszych wypraw na Spitsbergen, konfrontujemy wyobrażenia o bohaterach reportażu w bezpośredniej rozmowie.

  Dla Stanka w „Białym” interesujące jest również ukazanie koegzystencji – na niespełna czterdziestu tysiącach kilometrów kwadratowych – wydawałoby się nieprzystających do siebie światów: postradzieckiego i absolutnie nowoczesnego, z badaniami naukowymi, satelitami… Ale też świata futurystycznego, z opisanym przez Wiśniewską tzw. Skarbcem Zagłady, bankiem nasion jadalnych z całego świata.

  Wysłuchała: Beata Kaniewska
  zdjęcie: Krzysztof Kaniewski

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *