Przejdź do treści

Robert Bubel

  Robert Bubel – artysta-malarz i rysownik. Jego malarstwo opisuje świat realny, podbity często nutą melancholii i zadumy nad nieubłaganym procesem przemijania

  Urodził się w 1968 w Żarkach k/Częstochowy, studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom uzyskał w pracowni prof. Z. Grzybowskiego w 1997. Jego wystawy w Polsce i w Europie cieszą się dużym uznaniem publiczności i krytyków.

  Malarstwo Roberta Bubla jest autentyczne i bezkompromisowe, dojrzałe i w pełni zdefiniowane, opisujące świat realny, podbity często nutą melancholii i zadumy nad nieubłaganym procesem przemijania. Jego gest malarski alla prima bezbłędnie opisuje formę a w świeżości kładzionych kolorów, artysta uwięzić potrafi prawdziwy blask światła.

  O swojej twórczości mówi tak:

  Malarstwo w moim rozumieniu, jest wypowiedzią skrajnie subiektywną. Bazuje na naszym jednostkowym doświadczeniu. To pamięć, wspomnienie, wyobraźnia i malarski język artysty są budulcem tej wypowiedzi.
  Myślę, że im bardziej osobista jest wypowiedź malarza, bardziej lokalna i subiektywna, tym większa, paradoksalnie, jest szansa, by spotkała się z silnym odbiorem oglądającego. Sięga bowiem do tego bagażu przechowywanych spojrzeń na rzeczywistość, który w swej emocjonalnej sile może nieoczekiwanie stworzyć płaszczyznę porozumienia, odbioru, komunikacji.
  Może poruszyć struny, dotąd milczące, które przywołają pamięć uczuć, obrazów czy wyobrażeń niesionych w pamięci odbiorców. W ten sposób obraz staje się przedstawieniem uniwersalnym. Takie, w każdym razie, jest moje głębokie przekonanie.

  Swoje prace wystawiał na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, jest także autorem pracy, która znalazła się na okładce płyty „Traveller” (2017) oraz współtwórcą okładki płyty „Rejwach” (2019) zespołu Kroke.

  Zajrzyjmy do pracowni tego artysty i posłuchajmy, jaka książka jest dla niego szczególnie ważna.

  zobacz film w YouTube

  Zdjęcie, realizacja filmu: Jacek Dyląg

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *