Diane Chamberlain opowiada historię, w której jedno odkrycie pociąga za sobą kilka kolejnych. Jedno pudełko ze starymi notatkami, które mogło po prostu trafić do kosza, staje się Puszką Pandory zmieniającą życie kolejnych bohaterów.

Tajemnica Noelle

Noelle, tytułowa bohaterka najnowszej powieści Diane Chamberlain jest osobą powszechnie lubianą, skorą do pomocy, życzliwą i poświęcającą się dla innych. Położna z powołania, która nie założyła własnej rodziny, lecz z oddaniem troszczy się o nowonarodzone dzieci i ich rodziców, autorka charytatywnego programu pomocy najmłodszym – taką Noelle znają przyjaciele. Kiedy okazuje się, że ta dobra, serdeczna dziewczyna popełniła samobójstwo najbliżsi są w całkowitym szoku: nie miała żadnych problemów, nie uskarżała się na nic, nie chorowała.

Poczucie winy u jej dwóch najbliższych przyjaciółek: Tary i Emerson jest ogromne: czego nie dostrzegły? Jakie troski mogły sprawić, że ta droga im osoba podjęła tak tragiczną, nieodwracalną decyzję? – mnożą się pytania. Kobiety postanawiają dowiedzieć się co skłoniło Noelle do samobójstwa. Mają nadzieję, że znajdą odpowiedź w pozostawionych przez nią dokumentach, notatkach, starych zapiskach. Zamiast wyrzucić pełne ich pudełko zabierają się za dokładną analizę zgromadzonych rzeczy.

Uniwersalność „Tajemnicy Noelle” polega na lęku, który czai się w podświadomości wielu z nas: co tak naprawdę wiemy o naszych najbliższych? Czy wiodąc wspólne życie znamy się naprawdę czy tylko jesteśmy obok siebie, złożeni z mniejszych i większych tajemnic, które w najmniej spodziewanym momencie mogą przewrócić nasze życie do góry nogami? Tara i Emerson były przekonane, że w zgranej paczce jaką od czasów studenckich tworzyły z Noelle nie ma żadnych wzajemnych przemilczeń, niedomówień czy sekretów. A jednak odkrycia, których dokonają studiując dokumenty pozostawione przez zmarłą przyjaciółkę sprawią, że kobiety zrozumieją iż nie tylko nie wiedziały niczego o niej, ale też niewiele o swoich rodzinach.

Diane Chamberlain opowiada czytelniczkom historię, w której jedno odkrycie pociąga za sobą kilka kolejnych. Jedno pudełko ze starymi notatkami, które mogło po prostu trafić do kosza, staje się Puszką Pandory zmieniającą życie kolejnych bohaterów. Czy w Twoim domu też jest takie pudełko? (WP)

Diane Chamberlain
Tajemnica Noelle
Wydawnictwo Prószyński i S-ka 2012

***

Zaloguj się i skomentuj. Pośród autorów komentarzy losujemy nagrody książkowe.
Zobacz więcej informacji

 
Wesprzyj nas