Ponad 300 stron porad, jak jeść lepiej i wydawać mniej. Sekrety wybierania najlepszych składników i ich optymalnego wykorzystania. Poradnik i książka kucharska w jednym. O planowaniu posiłków z wyprzedzeniem, mądrym i oszczędnym kupowaniu. O tworzeniu nowych ekscytujących dań z resztek i zapasów w lodówce.

Ekonomia gastronomia

To najkrótszy opis książki Allegry McEvedy i Paula Merretta – Ekonomia gastronomia. Mimo, że napisana dla Brytyjczyków – dla nas, Polaków, też będzie przydatna. Wiele z porad autorów było co prawda dobrze znanych naszym babkom i prababkom, a my sami w czasach kryzysu lat osiemdziesiątych XX wieku chcąc nie chcąc poznaliśmy wiele sztuczek, jak zrobić coś z niczego – jednak dla pokolenia dorastającego i wchodzącego w samodzielne życie w ostatnich latach, kiedy ilość produktów w super- i hipermarketach przyprawia o zawrót głowy, a ich jakość o ból żołądka, wiele ze wskazówek zawartych w książce może być odkrywaniem Ameryki na nowo.

Wbrew pozorom autorzy nie zachęcają bynajmniej do oszczędzania na jedzeniu, zachęcają natomiast do poprawy jakości jedzenia i unikania jego marnotrawienia. Czynią to w sposób przystępny, na przykładzie własnym, zapełniając karty książki licznymi wskazówkami i dygresjami. Zarządzanie zapasami produktów tak by w razie potrzeby mieć coś, z czego można przyrządzić pełnowartościowy posiłek, planowanie posiłków na cały tydzień dla dobrego wykorzystania produktów, unikanie pułapek w czasie zakupów w markecie – to według autorów podstawy ekonomicznego gotowania.
Jak deklarują we wstępie: -Nasz sekret to korzystanie z możliwie najlepszych składników i ich optymalne wykorzystanie. Jeśli to stanie się waszym sposobem życia – znajdziecie w gotowaniu nowe inspiracje i niebierzecie zdrowych nawyków.

Nasz sekret to korzystanie z możliwie najlepszych składników i ich optymalne wykorzystanie

Allegra i Paul pokazują na przykładach własnych przepisów pomysły na potrawy – od podstawowych, poprzez obiad, kolację w środku tygodnia, coś z niczego, do wykwintnej kolacji dla przyjaciół. W części wstępnej sporo uwagi poświęcają także wyposażeniu kuchni, gromadzeniu zapasów, planowaniu jadłospisu i zakupów czy wykorzystaniu do maksimum produktów sezonowych. Szczególnie warto zwrócić uwagę na rozdział o robieniu zakupów, szczególnie w dobie nachalnej reklamy produktów przeważnie bezwartościowych z punktu widzenia ekonomicznego i zdrowego gotowania. – W głębi serca wiecie, że to nie są dobre produkty, więc nie udawajcie, że jest inaczej – przestrzegają autorzy.

Warto zwrócić uwagę na rozdział o robieniu zakupów

Książka to znakomity prezent dla młodego małżeństwa lub rozpoczynającego samodzielne życie studenta, zawiera bowiem dużo wiedzy, pozwalającej bardziej świadomie zajmować się tą prozaiczną acz niezbędną czynnością przyrządzania posiłków, przynosi także kilkadziesiąt przepisów ilustrujących zasady omawiane przez autorów, w większości możliwe do wykonania w warunkach polskich. Jedyny problem – skąd wziąć jagnięcinę? (B)

Allegra McEvedy, Paul Merrett
Ekonomia gastronomia. Jedz lepiej i wydawaj mniej
Wydawnictwo Nasza Księgarnia 2012

 
Wesprzyj nas